Przejdź dalej

Porady dotyczące bólu

Poznaj swój ból i sposoby radzenia sobie z nim

Wybierz
Bóle ciała
Częste przyczyny dolegliwości bólowych
Większość z nas miewa czasem dolegliwości bólowe – nieważne, czy masz 18 lat, czy 80. Czasem ich źródło jest oczywiste, tak jak przy bólu pleców albo bólu menstruacyjnym. Bywa jednak, że mamy dolegliwości bólowe, których źródło nie tak łatwo ustalić, Dowiedz się więcej o przyczynach częstych dolegliwości bólowych, aby móc łatwiej sobie z nimi poradzić.
Ból zębów
Ból zębów mądrości
Właśnie wtedy, kiedy nam się wydaje, że męki dorastania są już za nami, los przynosi nam w darze jeszcze jedną niespodziankę. Zęby mądrości to ostatnie zęby, które nam rosną. Niektórzy z nas mają jednak zęby mądrości, które wyrastają pod kątem albo zanadto rozpychają się w szczęce. To może powodować ostry ból, skutkiem czego niektórzy decydują się na wyrwanie zębów mądrości.
Ból głowy
Wpływ snu na bóle głowy
Sen to bardzo ważny element naszego codziennego życia i jedna z podstawowych potrzeb człowieka. W czasie snu mózg jest bardzo aktywny. To czas, w którym może się regenerować, zbierać wspomnienia i porządkować informacje z całego dnia, przygotowując się do ponownego startu o poranku.
Ból głowy
Prawda o bólu głowy i odwodnieniu
Jest wiele różnych czynników, które mogą wywoływać ból głowy. Tutaj omówimy odwodnienie jako możliwą przyczynę bólu głowy.  
Ból głowy
Ucisk w zatokach i ból głowy
Ból zatokowy i ucisk zatok może źle wpływać samopoczucie. Ból może być odczuwany w rejonie zatok, ale możesz też mieć wrażenie ucisku wokół całej głowy. Możesz mieć uczucie ucisku lub napięcia wokół oczu, policzków i czoła.
Przeziębienie i grypa
Gorączka: co robić, gdy temperatura wzrasta
Gorączka to stan, w którym temperatura ciała podnosi się powyżej normalnego poziomu, około 37°C. Gorączka jest z jednym z objawów infekcji. Gorączkę mogą wywołać infekcje zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Objawy gorączki mogą wprawdzie mocno pogorszyć samopoczucie, ale niewielka gorączka zwykle nie jest powodem do alarmu. Szczerze mówiąc, łagodna gorączka może przyczynić się do zwalczania infekcji. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków gorączka ustąpi w ciągu kilku dni i nie wymaga żadnego leczenia.
Bóle ciała
Zwichnięcia i nadwerężenia to codzienność
Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się ćwiczyć, istnieje spora szansa, że czasem przydarzyło Ci się zwichnięcie albo nadwerężenie. To najczęstszy rodzaj kontuzji sportowych, ale do takiego urazu może dojść również podczas wykonywania codziennych czynności wskutek uszkodzenia mięśni przy pracy, obowiązkach domowych i zajęciach ogrodowych. Zwichnięcie i nadwerężenie często odczuwa się tak samo, ale są to różne schorzenia, ponieważ mogą dotyczyć różnych struktur w naszym organizmie. Nadwerężenia wynikają z uszkodzenia mięśni lub ścięgien. Ścięgno to pasmo tkanki łącznej, które łączy mięsień z kością. Zwichnięcia natomiast są spowodowane uszkodzeniem więzadeł. Są to pasma tkanki łącznej, które łączą kości ze sobą w obrębie stawu.
Bóle ciała
Dlaczego stawy mogą boleć
Ból stawów czasami dotyka każdego z nas, zwłaszcza z upływem lat. W ciele człowieka znajdują się setki stawów, których zadaniem jest zapewnienie nam podparcia i ułatwienie poruszania. Jeżeli jednak stawy uległy uszkodzeniu wskutek urazu lub choroby, mogą powodować dolegliwości bólowe, które mają wpływ na zdolność normalnego poruszania. Każdy staw w ciele może być zagrożony, ale najczęściej zdarza się ból kolan. Niezależnie od tego, czy ból stawów jest lekko dokuczliwy, czy też utrudnia codzienne czynności – są sposoby, aby sobie pomóc.
Ważne informacje
Poradź sobie ze stresem
Stres to brak równowagi między stawianymi nam wymaganiami a naszą zdolnością do ich spełnienia. Przyczyny stresu bardzo różnią się – na przykład przeprowadzka, utrata ukochanej osoby, rozpoczęcie nowej pracy, niepokój o ważny termin... wszystko to może mieć znaczenie. Co ciekawe, stres sam w sobie nie jest szkodliwy. Odrobina stresu może wręcz motywować do realizowania celów i ambicji. Jednak kiedy stres jest zbyt duży, może mieć negatywne konsekwencje. Na szczęście jest kilka prostych kroków, które pomogą w postępowaniu ze stresem i w stresujących sytuacjach. Pierwszy krok to rozpoznanie oznak stresu.
Bóle ciała
Zwichnięta kostka może mieć wpływ na Twoje życie!
Kostkę można zwichnąć podczas wchodzenia po schodach. Albo uszkodzić ją podczas ćwiczeń w siłowni. Niezależnie od okoliczności, rezultat jest taki sam. Taki uraz naprawdę może utrudnić Ci funkcjonowanie. Typowe objawy zwichnięcia kostki to: obrzęk, wrażliwość na dotyk, ból i zasinienie. Takich objawów można się spodziewać. Ale być może zaskoczy Cię to, że każdy z nich jest elementem naturalnego systemu obronnego organizmu. Co zatem dzieje się w miejscu zwichnięcia i dlaczego to tak bardzo boli?
Ból pleców
Ćwiczenia pomocne w walce z bólem pleców
Gdy boli Cię w dole pleców, wyzwaniem mogą być nawet proste czynności – wchodzenie na schody lub przyniesienie siatek z zakupami. Silny ból często odbiera przyjemność z codziennego funkcjonowania, jakkolwiek właśnie utrzymanie aktywności jest jednym z najlepszych sposobów na ból pleców. Chociaż masz ochotę po odpoczywać, pamiętaj, że regularne ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie pleców i brzucha. Te mięśnie działają jako wsparcie dla kręgosłupa, a wzmocnienie ich może złagodzić ból pleców. Lekkie ćwiczenia to świetny sposób na poprawę siły i napięcia mięśni, a jednocześnie mogą ograniczyć ryzyko nawrotu bólu w przyszłości, zmniejszając podatność mięśni na urazy. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, które hamują przesyłanie sygnałów bólu do mózgu i przynoszą naturalną ulgę w bólu. Aktywność uwalnia także serotoninę, czyli jest naturalnym sposobem na poprawę nastroju.
Przeziębienie i grypa
Zapobieganie i leczenie przeziębienia i grypy zimą
W drugiej połowie roku zaczynają się przenikliwe, przedzimowe chłody, a wraz z nimi przychodzą katarki i kaszelki, nieodłączne w sezonie przeziębień i grypy. W tym artykule omówimy kilka różnych sposobów, które możesz wypróbować, aby chronić siebie, swoją rodzinę i wszystkich wokół siebie oraz pomóc w tych lodowatych, zimowych miesiącach, a także przez resztę roku.