Opracuj codzienny plan gry

Stworzenie codziennej listy zadań pomoże Ci uporządkować myśli i określić priorytety na nadchodzący dzień. Na początek zastanów się, kiedy masz najwyższą produktywność – jesteś skowronkiem czy sową? Zaplanuj dzień tak, aby z najtrudniejszymi zadaniami zmierzyć się w czasie swoich najlepszych możliwości.

Ulga w bólu głowy – wyznacz granice

Gdy praca zaczyna wkraczać w Twoje życie osobiste, poziom stresu może wzrastać, a bóle głowy występują częściej. Aby zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, musisz ustalić wyraźne granice. Łatwo powiedzieć? Zacznij małymi krokami – nie włączaj komputera w domu, znajdź czas na swoje hobby lub organizuj spotkania z przyjaciółmi i rodziną.

Wygadaj się

Przeprowadzono mnóstwo badań, które dowodzą, że rozmowa z rodziną i przyjaciółmi poprawia samopoczucie. Ciężki dzień w pracy? Wszystko Cię przytłacza? Zadzwoń do przyjaciela i porozmawiaj o tym, aby spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Warto też zadbać o wsparcie w miejscu pracy – zrób przerwę na kawę i pożartuj razem z kimś, kto być może czuje się dokładnie tak samo.

Więcej ruchu

Jeżeli siedzisz przed komputerem przez cały dzień, bardzo możliwe, że masz za mało ruchu – to czynnik silnie związany z bólem głowy. W przeprowadzonym w 2008 roku badaniu Workplace Health Management zauważono, że osoby ćwiczące przed pracą były bardziej szczęśliwe, bardziej produktywne i mniej zestresowane. Nawet krótki spacer w przerwie na lunch może być wystarczający dla poprawy kondycji i zmniejszenia ryzyka wystąpienia napięciowego bólu głowy.

Nie pomijaj posiłków

Wszyscy wiemy, że prawidłowe odżywianie to klucz do dobrego zdrowia, ale gdy jest się zajętym, trudno znaleźć czas, żeby w ogóle cokolwiek zjeść. Tymczasem pominięcie posiłku obniża poziom cukru we krwi, co może czasem stać się przyczyną bólu głowy lub go nasilić. Na dobry początek zjedz codziennie zdrowe śniadanie – udowodniono, że to ogranicza stres i poprawia wyniki w pracy.

Pamiętaj też, że ludzie zestresowani częściej wybierają jedzenie wysokokaloryczne, co może prowadzić do powstania stanu zapalnego. Postaraj się zwiększyć spożycie produktów o działaniu przeciwzapalnym, takich jak łosoś, pomarańcze i imbir.

Odeśpij stres i pożegnaj bóle głowy

Zmęczenie często wywołuje napięciowy ból głowy. Zwiększenie ilości snu – nawet jeśli to tylko drzemka – ogranicza ryzyko wystąpienia bólu głowy i obniża wrażliwość na ból. To dlatego, że sen rozluźnia mięśni głowy i szyi, które są często przyczyną bólu głowy.

Masz trudności z zasypianiem? Spróbuj zmienić swój rytm wieczoru. Pomocne może być kładzenie się do łóżka o regularnej porze i unikanie kofeiny wieczorami. Możesz też sprawić sobie nową poduszkę albo zmienić pozycję, w której śpisz – co może zmniejszyć napięcie szyi i ramion.

Sprawdź swoją postawę

Ból pleców nie jest jedyną konsekwencją nieprawidłowej postawy – odpowiednie ustawienie biurka i krzesła może też zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu głowy dzięki odprężeniu mięśni. Siedzenie na ergonomicznym krześle pomaga zadbać o naturalną krzywiznę kręgosłupa, co może łagodzić napięcie mięśni szyi, ramion i pleców.

Możesz dodatkowo zmniejszyć obciążenie mięśni, ustawiając monitor komputera w taki sposób, aby znajdował się na poziomie oczu lub nieco niżej. Jasne oświetlenie może także wywołać ból głowy; spróbuj nałożyć ekran zapobiegający refleksom na monitor komputera i zadbaj o regularny odpoczynek od ekranu, aby chronić oczy.