Czym jest gorączka? Od jakiej temperatury ciała się zaczyna?
Za gorączkę zwykle uważa się wskazanie temperatury ciała powyżej 37,5°C. Jest to często pierwszy znak, że dziecko walczy z infekcją. Wzrost temperatury to naturalna reakcja obronna organizmu i pomoc dla układu odpornościowego w pozbyciu się infekcji, ponieważ utrudnia przetrwanie wirusów i bakterii.
Temperatura ciała dziecka może wzrastać również podczas ząbkowania, po szczepieniu lub w przypadku przegrzania z powodu zbytniego opatulenia w łóżeczku lub zbyt ciepłego ubrania.
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie w gorące dni. Dzieci bardzo szybko (nawet w ciągu kilku minut) przegrzewają się w takich warunkach. Taka sytuacja może być dla nich skrajnie niebezpieczna.
Najlepszą taktyką jest uważne monitorowanie – w ten sposób dowiesz się, czy wyższa temperatura jest wynikiem infekcji czy przegrzania.
Jakie oznaki są typowe dla gorączki?
Zwykle można łatwo sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę, dotykając czoła lub mierząc temperaturę ciała termometrem. Temperatura to jednak nie wszystko.
Jeżeli dziecko ma gorączkę, może także:
- być rozdrażnione
- wyglądać na rozpalone i zarumienione
- mieć niekontrolowane dreszcze
- czuć się źle
- skarżyć się na ból brzucha czy bóle mięśni
- wymiotować
- mieć zaburzenia świadomości
- mieć inne niepokojące objawy.
U niektórych dzieci nagły wzrost temperatury może również wywołać napad drgawek gorączkowych – całe ciało wstrząsane jest drgawkami. Drgawki gorączkowe mogą zaniepokoić, ale zwykle trwa to krótko i raczej nie powoduje żadnych szkód. Po ustaniu drgawek zasięgnij porady lekarza.
Choroby dziecięce przebiegające z gorączką
Ból gardła
Dzieci z bólem gardła często odczuwają dyskomfort, trudności w połykaniu, a także mogą mieć podwyższoną temperaturę ciała. Inne możliwe objawy to zaczerwienienie gardła, obrzęk migdałków oraz obecność białego nalotu na migdałkach. Ból gardła z gorączką u dzieci może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa, tak jak w przypadku anginy wirusowej. Inne infekcje bakteryjne to paciorkowcowe zapalenie gardła, infekcje górnych dróg oddechowych czy zapalenie migdałków.
Ból głowy
Gdy gorączce towarzyszą objawy bólu głowy może być to objawem różnych infekcji. Może to być spowodowane infekcją wirusową, taką jak grypa lub infekcją bakteryjną. Ból głowy może być odczuwany jako pulsujący lub tępy ból, często towarzyszy mu osłabienie. W przypadku wystąpienia bólu głowy z gorączką u dziecka, ważne jest zapewnienie maluchowi odpowiedniego nawodnienia, odpoczynku i konsultacji z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia. Pomocne będą też zimne okłady.
Zakażenie układu moczowego
Zakażenie układu moczowego jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u dzieci. Dotyczy ono zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci. Objawy zakażenia układu moczowego u dzieci mogą się różnić w zależności od wieku. U niemowląt mogą wystąpić nieokreślone objawy, takie jak drażliwość, brak apetytu i senność. Starsze dzieci mogą skarżyć się na ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, uczucie pieczenia, ból brzucha lub pleców, stan podgorączkowy oraz zmęczenie.
Łagodzenie kaszlu i bólu gardła
- Podawaj dziecku miękkie jedzenie i dbaj o odpowiednie nawodnienie
- Leki przeciwbólowe, takie jak Nurofen dla dzieci Forte Truskawkowy zawiesina doustna, pomagają łagodzić dolegliwości występujące w przebiegu z przeziębienia, grypy i bólu gardła
- Nie stosuj leków na kaszel u dzieci poniżej 6 lat bez konsultacji z lekarzem
- Dla dzieci w wieku powyżej 6 lat dostępne są leki przeciwkaszlowe bez recepty i pastylki na gardło
W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji skontaktuj się z lekarzem.
Kiedy gorączka jest powodem do niepokoju?
Gorączka nie zawsze oznacza poważną chorobę, ale zawsze należy zgłosić się do lekarza, jeżeli:
- dziecko ma mniej niż 6 miesięcy
- dziecko wymiotuje i odmawia przyjmowania płynów
- dziecko odczuwa ból
- dziecko wydaje się być bardziej senne niż zwykle
- gorączka jest powyżej 38,5°C
- gorączka utrzymuje się dłużej niż dzień
- gorączce towarzyszą inne objawy, takie jak sztywność karku, wysypka lub problemy z oddychaniem
- jeżeli się niepokoisz lub martwisz.
Jak złagodzić gorączkę?
Gdy dziecko ma gorączkę, Twoim priorytetem jest naturalnie zapewnienie mu komfortu, a przy tym ważne jest uniknięcie odwodnienia. W ciągu dnia, a także jeśli przebudzi się w nocy, podawaj dziecku niewielkie ilości płynu, takiego jak woda, niemowlęta karmione piersią przystawiaj częściej do piersi, a tym karmionym mlekiem modyfikowanym – oferuj częstsze posiłki.
Używanie odpowiednich metod obniżania temperatury
Istnieje wiele skutecznych metod obniżania temperatury u dziecka- jak na przykład chłodne kąpiele. Umieść dziecko w wannie z letnią wodą (nie zimną – temperatura wody musi być odpowiednia) i pozwól mu się zanurzyć przez kilka minut. Możesz także stosować chłodne okłady na czoło i kark dziecka, by nie dopuścić do przegrzania organizmu.
Leki przeciwgorączkowe
Możesz też spróbować podać lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, opracowany specjalnie dla dzieci. U dzieci po ukończeniu 3 miesięcy można p.. zastosować lek zawierający Ibuprofen. Leki Nurofen dla dzieci Forte Truskawkowy zawiesina doustna zawierają ibuprofen, który łagodzi ból i może pomóc obniżyć gorączkę nawet do ośmiu godzin (1).
Komfortowe otoczenie
Zadbaj o komfortowe otoczenie dla dziecka podczas gorączki. Zapewnij mu odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i wygodne ubranie. Unikaj zbyt ciepłych lub zbyt grubych ubrań, które mogą utrudniać regulację temperatury ciała.
Częsty odpoczynek i sen
W przypadku wystąpienia gorączki organizm dziecka potrzebuje dodatkowego odpoczynku i snu. Zapewnij mu spokojne miejsce do wypoczynku i zachęcaj do regularnego odpoczynku i snu. To pomoże organizmowi dziecka w walce z infekcją i przyspieszy proces zdrowienia.