1. Jest sprawą indywidualną
Każdy czasami odczuwa ból, ale każdy ma swój osobisty próg wytrzymałości – to, co dla jednego będzie dosyć bolesne, może być znośne dla innej osoby. Dlaczego odczuwamy ból inaczej? Geny, oczekiwania i stan emocjonalny – wszystko to może mieć wpływ na sposób, w jaki Twój mózg interpretuje sygnały bólu pochodzące z Twojego organizmu.
Ponieważ ból jest tak indywidualnym doświadczeniem, konkretne sposoby radzenia sobie z nim nie zawsze sprawdzą się u każdego. Ważne więc, aby znaleźć najbardziej odpowiednią metodę łagodzenia bólu, która sprawdzi się dla Ciebie.
2. Umysł gra ważną rolę
Na odczuwanie bólu wpływ mogą mieć emocje – osoba zdenerwowana lub w kiepskim humorze będzie prawdopodobnie bardziej wrażliwa na ból.
Z drugiej strony stan emocjonalny może też pomóc w łagodzeniu bólu. Silne emocje, takie jak ekscytacja lub strach, są w stanie na pewien czas odwrócić uwagę od odczuwanego bólu. Pomocna bywa też medytacja – głęboki stan relaksu może czasami złagodzić ból poprzez skierowanie myśli na inne tory i osłabienie postrzegania bólu.
3. Istnieją różne rodzaje bólu
Dwa główne rodzaje bólu to ból tkanek i ból nerwów.
Ból tkanek (inaczej receptorowy) pojawia się przy uszkodzeniu tkanki. Na przykład przy skaleczeniu lub zwichnięciu kostki z uszkodzonych tkanek uwalniane są substancje chemiczne znane jako prostaglandyny, które uruchamiają łańcuch zdarzeń skutkujących stanem zapalnym. Objawy stanu zapalnego – uczucie gorąca, ból, zaczerwienienie i obrzęk – ostrzegają organizm o konieczności naprawienia uszkodzonych tkanek. Prostaglandyny zwiększają także wrażliwość zakończeń nerwowych w tkance (receptorów bólowych) na ból – właśnie dlatego ból tkanek jest dokuczliwy. Jeżeli ból jest wywołany przez stan zapalny, możesz sobie pomóc, stosując dostępny bez recepty lek przeciwbólowy o działaniu przeciwzapalnym.
Innym rodzajem bólu jest ból nerwów (inaczej neuropatyczny). Nerwy działają jak okablowanie elektryczne w organizmie – stale przesyłają informacje, w tym również sygnały bólu, między mózgiem a resztą ciała. Uszkodzenie nerwów może zmienić sposób przesyłania tych sygnałów bólu i może skutkować bólem opisywanym przy użyciu takich słów, jak pieczenie, przeszywanie, drętwienie, uczucie wbijania igieł/szpilek.