Kluczowe fakty o Nurofenie i karmieniu piersią:

  • Większość produktów Nurofen zawiera ibuprofen, który może być stosowany podczas karmienia piersią.
  • Niemowlę otrzymuje w mleku matki niewielką ilość ibuprofenu zawartego w Nurofenie pod warunkiem stosowania zalecanej dawki.
  • Ibuprofen przenika do mleka matki w bardzo małych ilościach. W czasie karmienia piersią niemowlę otrzymuje w mleku matki niewielką ilość ibuprofenu zawartego w Nurofenie.
  • Unikaj łączenia leków przeciwbólowych, ponieważ mogą zawierać dodatkowe substancje czynne, które mogą być szkodliwe dla niemowląt karmionych piersią.

Przyjmowanie ibuprofenu przy karmieniu piersią

Naturalnie chcesz jak najlepiej dla najmłodszego członka rodziny. Karmienie piersią pomaga zapewnić dziecku silny start w życie, ale oznacza też, że musisz zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leków i środków przeciwbólowych. To dlatego, że niektóre Twoje leki mogą przenikać do mleka i trafiać do maluszka. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli nie masz pewności co do stosowania leku podczas karmienia piersią.

W jakich ilościach ibuprofen przenika do mleka matki?

Ibuprofen przenika do mleka matki w bardzo małych ilościach. W czasie karmienia piersią niemowlę otrzymuje w mleku matki mniej niż 1% ibuprofenu zawartego w Nurofenie. To znaczy, że niemowlę karmione piersią ma kontakt z mniej niż 12 mg ibuprofenu dziennie, jeżeli jego mama przyjmuje Nurofen w zalecanej dawce.

Jak ma się ibuprofen w mleku matki do dawek Nurofenu dla dzieci?

Zawiesina Nurofen dla dzieci może być stosowana u dzieci w wieku od 3 miesięcy. Dawkowanie jest zależne od wieku i wagi dziecka. Przykładowo: trzymiesięczny maluszek o wadze 6 kg otrzymuje 60 mg ibuprofenu według zalecanej dawki.

Czy wszystkie środki przeciwbólowe są bezpieczne podczas karmienia piersią?

Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli zastanawiasz się, czy dany lek będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.

Porady dotyczące Nurofenu dla mam karmiących piersią:

  • Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją dawkowania podaną w ulotce i nigdy nie przekraczaj dawki zalecanej dla osób dorosłych.
  • Nigdy nie dawaj Nurofenu bezpośrednio noworodkowi. Nurofen dla dzieci może być stosowany u dzieci w wieku od 3 miesięcy.
  • Nadużywanie ibuprofenu może być szkodliwe. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli karmisz piersią i potrzebujesz regularnego leczenia przeciwbólowego.

Nie stosuj tego leku, jeżeli starasz się o ciążę, ani w pierwszych 6 miesiącach ciąży, chyba że lekarz zaleci jego stosowanie. Nie wolno stosować ibuprofenu w ostatnich 3 miesiącach ciąży.