Mit nr 1. Migreny to najczęstszy rodzaj bólu głowy

Tak naprawdę najczęściej zdarzają się napięciowe bóle głowy. Stres sprawia, że mięśnie głowy i szyi stają się napięte, i to właśnie te mięśnie mogą być źródłem napięciowego bólu głowy. Być może znasz to uczucie – tępy, bolesny ucisk po obu stronach głowy.

Mit nr 2. Tylko dorośli miewają bóle głowy

Ból głowy to nie tylko domena dorosłych. Dzieciom też się to zdarza, łącznie z napięciowym bólem głowy - różnica tylko w tym, że małe dzieci nie potrafią dobrze wyjaśnić, co im dolega. Należy obserwować bóle głowy u dziecka i skonsultować się z lekarzem w razie pogorszenia lub jeżeli budzą Twój niepokój.

Mit nr 3. Migreny to po prostu bardzo ciężkie bóle głowy

To nie do końca prawda. Migreny różnią się od innych typów bólu głowy. Jest to schorzenie związane z układem nerwowym naszego organizmu (mózgiem i nerwami), które może być odczuwane znacznie silniej niż zwykły ból głowy. Podczas ataku migreny mózg nie przetwarza prawidłowo danych sensorycznych, takich jak światło, dźwięk lub dotyk.

Jeżeli cierpisz na migrenę, możesz mieć także inne objawy, takie jak mdłości i nadwrażliwość na światło. Mogą pojawić się nawet problemy ze wzrokiem albo problemy sensoryczne, znane jako aura; możesz widzieć błyski światła albo mieć mroczki przed oczami.

Mit nr 4. Tylko kobiety mają powracające napady bólu głowy

Wiesz co? Wszyscy je miewamy. U mężczyzn ryzyko migreny jest wprawdzie niższe, ale z kolei wyższe jest prawdopodobieństwo klasterowych bóli głowy (jakkolwiek zdarzają się rzadko w porównaniu do innych rodzajów bólu głowy, takich jak migrena). Nazwa klasterowych bóli głowy wynika z tego, że bóle głowy pojawiają się często w grupach lub klastrach przez kilka tygodni, i zwykle występują co roku o tej samej porze. Ból jest odczuwany zwykle za okiem albo po jednej stronie głowy; jest silny i pojawia się nieoczekiwanie.

Mit nr 5. Wszystkie bóle głowy mają podłoże psychologiczne

W większości przypadków czynnikiem wywołującym ból głowy jest przyczyna fizyczna. Na przykład uważa się, że napięciowe bóle głowy są spowodowane napinaniem mięśni głowy i szyi. One z kolei wysyłają sygnały bólu, odczuwane po obu stronach głowy. To wyjaśnia, dlaczego napięciowe bóle głowy często sprawiają wrażenie zaciskania opaski wokół głowy.

Jeżeli borykasz się z bólem głowy tego typu, możesz rozważyć zastosowanie leku przeciwbólowego.