1. Daj szansę imbirowi

Imbir to popularny lek ziołowy w tradycji azjatyckiej, hinduskiej i arabskiej. Jego kojące działanie pomaga na rozstrój żołądka i łagodzi mdłości. Najciekawsze jednak są jego składniki przeciwzapalne – gingerole – o udowodnionym działaniu przeciwbólowym i antyoksydacyjnym. Zaparz filiżankę herbaty ze świeżym imbirem i daj mu szansę.

2. Dosyp szczyptę kurkumy

Kurkuma jest najlepiej znana z tego, że nadaje curry ten charakterystyczny żółty kolor i smak. To jednak kolejna przyprawa o działaniu przeciwbólowym ze względu na kurkuminę – składnik o właściwościach przeciwzapalnych. Badania dowodzą, że kurkumina przynosi ulgę w bólu i chroni przed reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dodaj odrobinę do curry albo do jajecznicy, i nie zapomnij dosypać też szczypty czarnego pieprzu – ponieważ uważa się, że pieprz wzmacnia przeciwbólowe właściwości kurkuminy.

3. Obudź się z kawą

Filiżanka dobrej kawy to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Jest to jednak także potężny środek przeciwbólowy, ponieważ zawiera kofeinę – tę samą substancję pobudzającą, która występuje w czekoladzie, herbacie i coli. Badania sugerują, że umiarkowana dawka (odpowiednik zaledwie dwóch filiżanek kawy) zmniejsza o połowę ból mięśni po ćwiczeniach.

4. Spryskaj odrobiną oliwy z oliwek

Sekret korzystnego wpływu oliwy z oliwek na zdrowie tkwi w naturalnej substancji zwanej oleokantalem, która redukuje stan zapalny i obniża wrażliwość na ból. Dobrej jakości oliwa z oliwek extra virgin o wysokiej zawartości oleokantalu daje lekko pieprzny, drapiący w gardło posmak. Im silniejsze uczucie drapania, tym wyższa zawartość oleokantalu.

5. Łosoś w menu

Łosoś nie tylko pysznie smakuje, ale jest także bogatym źródłem omega-3, co jest ważnym bonusem. Wśród innych korzyści dla zdrowia, te kwasy tłuszczowe również redukują stan zapalny. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może być idealna do złagodzenia bólu i sztywności stawów. Nawet jeżeli nie cierpisz na artretyzm, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć ryzyko jego wystąpienia. Zatem – zjedz sobie trochę łososia.

6. Mięta górą

Mięta zawdzięcza swoje właściwości przeciwbólowe mentolowi, który zapobiega docieraniu sygnałów bólu do mózgu. Olejek miętowy jest również wykorzystywany do łagodzenia objawów jelita drażliwego oraz pomaga w bólu głowy gdy posmarujemy nim skórę. Możesz korzystać z jego zalet, dodając po prostu listki mięty do wrzącej wody i zostawiając je aż do uzyskania naparu. Widzisz, to nie tylko odświeżacz oddechu.

7. Nie czekaj na wiśnie do Gwiazdki

Uwielbiasz wiśnie przez cały rok? Masz szczęście, bo ich rubinowa barwa pochodzi od antyoksydantów zwanych antocyjanami, kolejnego naturalnego środka przeciwbólowego. Antocyjany łagodzą ból poprzez blokowanie stanu zapalnego i hamowanie enzymów wywołujących ból, przynosząc ulgę w bólu mięśni i stawów. Występują także w owocach jagodowych, takich jak jeżyny, maliny i truskawki.

8. Pomarańcza ma nie tylko świetny kolor

Pomarańcze to dobre źródło beta-kryptoksantyny, która jest antyoksydantem pomocnym w łagodzeniu stanu zapalnego. Wystarczy zaledwie równowartość jednej szklanki świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Inne owoce i warzywa o pomarańczowym kolorze, takie jak dynia i papaja, są również bogatym źródłem beta-kryptoksantyny.