Wygodne siedzenie

Jeżeli w domu siedzisz przy stole lub biurku, bardzo ważne jest odpowiednie krzesło. Powinno mieć możliwość regulacji i podparcia lędźwi. Na początek usiądź w taki sposób, aby utrzymywać kontakt pleców z oparciem. Potem ustaw krzesło tak, aby stopy nie dyndały w powietrzu, tylko leżały płasko na podłodze. Postaraj się mieć kolana ustawione w linii bioder.

Dobry materac

Większość z nas potrzebuje około ośmiu godzin snu w nocy. Nieodpowiedni materac może być szkodliwy dla naszej postawy, a dobranie odpowiedniego materaca może pomóc w zminimalizowaniu czynników, które mogą wprowadzić do bólu pleców, a także pogarszać jakość snu.

Materaz trzeba dopasować indywidualnie by zapewnił dobre podparcie. Aby znaleźć odpowiedni materac konkretnie dla siebie, najlepiej połóż się na nim w sklepie – przetestuj go przed zakupem. Zbyt twardy materac będzie powodować wypychanie punktów ucisku z właściwego położenia, a zbyt miękki nie zapewni im podparcia.

Jeżeli Twój materac jest bardzo stary albo sprężyny są już wyczuwalne, prawdopodobnie nadszedł czas na nowy egzemplarz.

Korzystanie z komputera

Monitor powinien być ustawiony bezpośrednio przez Tobą, w odległości ramienia, na prawidłowym poziomie. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na poziomie oczu lub nieco poniżej. Nieprawidłowe ustawienie może prowadzić do dolegliwości szyi i pleców. Gdy położenie monitora jest już prawidłowe, ustaw też odpowiedni poziom jasności. Podpórka nadgarstka na podkładce myszy może zmniejszyć obciążenie nadgarstków i dłoni.

Jeżeli zdarzy się, że poczujesz ból, kapsułki i tabletki Nurofen przyniosą Ci ulgę. Ale jeżeli zauważysz, że ból regularnie powraca, zastosuj się do tych wskazówek; jeżeli to nie pomoże, skontaktuj się z lekarzem.