Dlaczego coś mnie boli?

Ból to naturalny sygnał organizmu, że coś jest nie w porządku. Dolegliwości bólowe mogą mieć wiele przyczyn.

Nadwerężenia i urazy

Zdarza się, że mięśnie bolą po trudnym meczu albo po wykonaniu obciążających fizycznie zadań w pracy lub w domu.

Takie nadwerężenia i urazy powstają wtedy, gdy mięśnie, stawy i więzadła są eksploatowane nadmiernie. Uszkodzeniu mięśni zwykle towarzyszy stan zapalny.

Nadwerężenia i urazy mięśni mogą również wynikać z nieprawidłowego siedzenia lub nieprawidłowej pozycji przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.

Przeziębienie i grypa

Czasem trudno radzić sobie z przykrymi objawami przeziębienia lub grypy, takimi jak ból głowy, gorączka i chore gardło. Ale Twoje ciało też może być obolałe wskutek przeziębienia lub grypy.

Bóle mięśni odczuwane podczas przeziębienia lub grypy mogą wynikać z tego, że układ odpornościowy uwalnia substancje chemiczne do organizmu, aby pomóc w ochronie i walce z infekcją. Te substancje chemiczne mogą mieć wpływ na białko mięśniowe, wywołując ból mięśni.

Jak łagodzić dolegliwości bólowe ciała?

Ból zwykle działa jako system wczesnego ostrzegania organizmu. Dzięki czemu możemy sobie pomóc np. zmieniając ustawienie swojego biurka w pracy, aby poprawić pozycję podczas siedzenia lub zmniejszyć obciążenie dłoni i nadgarstków działając na przyczynę powstawania bólu.

Jeżeli doszło już do nadwerężenia lub urazu mięśni:

  • zadbaj o odpoczynek tej części ciała.
  • Podejmij kroki, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny w kilku pierwszych dniach – postępuj zgodnie z zasadą RICE (Rest, Ice, Compress, Elevate – odpoczynek, lód, ucisk, podniesienie), a w razie potrzeby zastosuj lek przeciwbólowy, na przykład Nurofen.
  • Po kilku pierwszych dniach, gdy obrzęk ustąpi, terapia rozgrzewająca często bywa bardziej kojąca.
  • Spróbuj delikatnych ćwiczeń typu spacery lub pływanie.
  • Zafunduj sobie masaż, aby ukoić obolałe mięśnie.

Jeżeli nadwerężenie lub uraz mięśni budzi Twój niepokój, zasięgnij porady lekarza.

Kiedy dolegliwości bólowe powinny budzić niepokój?

Opisane kroki mogą pomóc w zdrowieniu. Leki przeciwbólowe, takie jak Nurofen, mogą przynieść czasową ulgę w dolegliwościach bólowych.

Jeżeli ból nie ustępuje albo jeżeli cokolwiek Cię niepokoi, nie ignoruj tego – jak najszybciej zgłoś się do lekarza lub farmaceuty.