Ustalenie źródła bólu

Gdy boli Cię głowa, może pojawić się myśl, że ten ból pochodzi z czoła albo ma związek z mózgiem. Być może zaskoczy Cię jednak to, że źródłem bólu mogą być mięśnie szyi i głowy. Ale w jaki sposób mięśnie szyi mogą wywołać ból głowy?

To wszystko z powodu bólu zwanego bólem przeniesionym. Ból przeniesiony występuje wtedy, gdy mózg myli sygnały bólu z jednej części ciała i sądzi, że pochodzą z innej części ciała.

Ze względu na sposób komunikacji naszego mózgu z nerwami czasami zdarza się, że mózg traci orientację co do źródła bólu. Kiedy więc bolą Cię mięśnie szyi i głowy, możesz odczuwać to jako ból głowy. A ponieważ w szyi i głowie znajduje się ponad 20 różnych mięśni, stwarza to spory potencjał wystąpienia bólu głowy!

Źródło typowego bólu głowy

Najczęstszy rodzaj bólu głowy jest odczuwany jak bolesne owinięcie taśmy wokół czoła. Wiemy jednak, że ten ból jest najprawdopodobniej spowodowany przez mięsień znajdujący się gdzieś w rejonie szyi lub innej części głowy.

Dlaczego więc te mięśnie głowy i szyi powodują, że boli Cię głowa?

Może to wynikać z napięcia i nadwerężenia mięśni szyi. Gdy tak się dzieje, w mięśniach powstają bolesne guzki. Te wrażliwe guzki w mięśniach wysyłają sygnały bólu do mózgu. To właśnie sygnały bólu pochodzące z tych guzków odczuwasz jako ucisk wokół głowy.

Postępowanie z bólem głowy

Jest wiele możliwości złagodzenia bólu mięśni szyi i głowy – źródła bólu głowy.

Odstresowanie: gdy jesteśmy zajęci i zestresowani, techniki relaksacyjne – na przykład medytacja albo proste ćwiczenia oddechowe – mogą pomóc obniżyć poziom stresu i złagodzić napięcie mięśni. Pomocne jest także zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Już choćby znalezienie czasu na kontakt z przyjaciółmi albo lepsze wysypianie może zmniejszyć stres do normalnego poziomu.

Masaż: następnym razem, gdy dopadnie Cię dokuczliwy ból głowy, rozwiązanie może być w zasięgu ręki. Spróbuj delikatnego masażu, aby ukoić i odprężyć mięśnie głowy i szyi. Masaż pomaga także podwyższyć poziom endorfin – naturalnych mechanizmów przeciwbólowych naszego organizmu.

Leki przeciwbólowe: jeżeli martwisz się, że ból głowy Cię zatrzyma, skuteczną pomoc przyniosą leki przeciwbólowe. Gdy potrzebujesz szybkiej ulgi w bólu głowy, spróbuj Nurofen Express Forte lub Nurofen Express Forte Tabs. Tabletki i kapsułki Nurofen Express Forte nie tylko wchłaniają się szybciej niż standardowy Nurofen, ale działają zarówno w miejscu bólu, jak i na sygnały bólu docierające do mózgu.