Skąd wiadomo, czy jesteś w stresie?
Możesz zaobserwować drobne zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu, w swoim sposobie myślenia (może się okazać, że myślisz negatywnie o sprawach, na które zwykle patrzysz optymistycznie). Niektórzy zauważają, że stres wpływa na ich postawę; jeżeli ramiona i mięśnie pleców są napięte i obolałe, może to oznaczać stres. Oto kilka innych przykładów oznak, na które warto zwrócić uwagę:
- Większa drażliwość – jeżeli czujesz niestandardową potrzebę zgryźliwości lub złość i nie wiesz właściwie, dlaczego
- Nadwrażliwość – wybuchasz płaczem o byle drobiazg albo przyjmujesz od razu postawę obronną, gdy słyszysz krytykę?
- Palenie lub picie w ilościach większych niż zwykle – wszystko to typowe objawy zwiększonego napięcia
- Trudności z zaśnięciem, bezsenność lub budzenie się wcześnie rano – nadmiar zmartwień może poważnie zakłócić Twój rytm snu
- Bóle głowy, napięcie mięśni, ból lub zawroty głowy
- Trudności z koncentracją
- Niestrawność, bóle głowy, rozstrój żołądka – to tylko kilka fizycznych objawów stresu
Jeżeli regularnie masz którykolwiek z tych objawów, zasięgnij porady lekarza.
Co możesz zrobić, aby radzić sobie ze stresem?
Gdy już zauważysz, że się stresujesz, trzeba ustalić przyczynę. Zastanów się uważnie, co dzieje się w Twoim życiu. Masz szczególnie stresującą sytuację w domu lub w pracy? A może masz kontakt ze stresującą osobą?
Jeżeli przyczyna stresu nie jest od razu oczywista, możesz spróbować prowadzić dziennik „pogromcy stresu”. Noś go ze sobą wszędzie i zapisuj, kiedy odczuwasz stres i dlaczego. Gdy już ustalisz przyczynę swojego stresu, możesz nauczyć się z nim odpowiednio postępować. Oto kilka technik opanowania stresu:
Być może kusi Cię pomysł ukrycia się przed ludźmi, miejscami lub sytuacjami, które Cię stresują. Ale rzadko jest to najlepszy sposób na opanowanie stresu. Zamiast tego spróbuj pozytywnej konfrontacji – zaciśnij zęby, weź głęboki oddech i staw czoła wyzwaniom. Podjęcie działania pomoże też zwiększyć Twoje poczucie własnej wartości.
Dowiedz się, jak kontrolować myśli w swojej głowie poprzez pozytywną rozmowę ze sobą. Zmień negatywne myśli – zamiast mówić „nie dam rady”, powiedz „dam radę” lub „spokojnie, mam to pod kontrolą”.
Korzystaj z osobistej sieci wsparcia rodziny i przyjaciół; duszenie uczuć w sobie tylko pogorszy sprawę. Rozmawiaj z ludźmi. A jeżeli nie chcesz otworzyć się przed najbliższymi, porozmawiaj z lekarzem lub psychologiem.
Jeżeli odczuwasz stres, ponieważ masz za dużo do zrobienia, możesz nauczyć się techniki zarządzania czasem. Spróbuj kategoryzować zadania: pilne; ważne; ważne i pilne; oraz niepilne i nieważne. Następnie realizuj najbardziej kluczowe zadania po kolei.
Ćwicz i naucz się technik oddychania lub technik relaksacyjnych: medytacji, jogi, tai chi i pilatesu to dobre sposoby na osiągniecie spokoju ciała i umysłu.