Wspomaganie procesu zdrowienia
To, czego należy unikać bezpośrednio po urazie sportowym (zwykle przez trzy dni), można podsumować skrótem HARM (co oznacza: SZKODLIWE):
- Heat (wysoka temperatura) – na przykład: gorące kąpiele, sauna lub okłady rozgrzewające.
- Alcohol (alkohol) – spożywanie alkoholu może nasilić krwawienie i obrzęk, a w konsekwencji spowolnić proces gojenia.
- Running (bieganie) – lub jakakolwiek inna forma ćwiczeń, która może skutkować dalszymi urazami.
- Massage (masaż) – może nasilić krwawienie i obrzęk.
Z drugiej strony środki, które warto rozważyć, można zapamiętać według innego skrótu, PRICE (co oznacza: CENA):
- Protection (ochrona) – upewnij się, że część ciała, która uległa urazowi, jest chroniona przed dalszymi urazami.
Postaraj się unikać sytuacji, w których bolesne miejsce byłoby dodatkowo obciążone. Jeżeli na przykład doszło do zwichnięcia kostki, noś obuwie, które zapewni kostce więcej podparcia.
Niektóre urazy wymagają większego wsparcia, na przykład założenia klamry lub mocnej taśmy do stabilizacji. Skontaktuj się z lekarzem lub specjalistą do spraw urazów sportowych, jeżeli nie masz pewności, co jest dla Ciebie najlepsze.
- Rest (odpoczynek) – daj organizmowi czas na wyzdrowienie, zapewniając stawowi lub mięśniom trochę odpoczynku. Nie staraj się być bohaterem i grać mimo urazu. Może to spowodować kolejne obrażenia, a uraz będzie goił się dłużej.
- Ice (lód) – zamiast przykładać ciepłe okłady na chore miejsce, lepiej stosować lód w pierwszych dwóch lub trzech dniach po odniesieniu kontuzji.
Przykładaj lód zawinięty w wilgotny ręcznik na 15-20 minut, co 2-3 godziny, przez pierwsze 2-3 dni, aby zredukować stan zapalny. Lód pomaga także zmniejszyć ból i obrzęk w urazach tkanek miękkich, takich jak naciągnięcie więzadła, zerwanie mięśnia lub siniaki. Postaraj się, żeby nie dotykał skóry bezpośrednio, ponieważ może to spowodować jej odmrożenie. Nie kładź się do łóżka z okładem z lodu; wcale nie chcesz przykładać lodu na całą noc!
- Compression (ucisk) – w miejscu urazu można zastosować bandaż uciskowy lub opaskę elastyczną, co pomoże kontrolować obrzęk i krwawienie w pierwszych kilku dniach.
W większości przypadków bandaż lub opaska będą również pomocne jako wsparcie w miejscu kontuzji podczas formowania się nowej tkanki bliznowatej. To powinno pomóc złagodzić ból. Bandaż elastyczny lub rękaw z bandaża elastycznego jest dostępny w każdej aptece.
Pamiętaj, że nie należy zbyt mocno owijać bandaża wokół chorego miejsca, aby nie dopuścić do ograniczenia przepływu krwi. Pamiętaj o zdjęciu bandaża przed pójściem do łóżka.
- Elevation (podwyższenie) – w miarę możliwości zadbaj o podwyższenie miejsca urazu z podparciem (na przykład na poduszce) w celu ograniczenia obrzęku.
Jeżeli kontuzja dotyczy nogi, unikaj trzymania nogi w dole przez dłuższy czas. Jeżeli jednak trzymanie nogi na podwyższeniu zwiększa ból, postaraj się po prostu zadbać o wygodę.
Leczenie nadwerężeń, zwichnięć i innych urazów sportowych
W przypadku łagodnych nadwerężeń, zwichnięć i stłuczeń często sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Przynoszą ulgę w bólu, a ponadto mogą także ograniczyć stan zapalny i obrzęk. Możesz na przykład kupić w aptece Nurofen. Nurofen zawiera ibuprofen i jest dostępny w kilku formach.
Nurofen Mięśnie i Stawy, żel 5% oraz Nurofen Mięśnie i Stawy , Plaster Leczniczy to lekiodo stosowania miejscowego, które wchłaniają się poprzez skórę, działając w miejscu bólu i przynosząc ulgę w bólu, kojąc nadwerężone mięśnie łydek lub inne podobne urazy sportowe.
W przypadku poważnych urazów sportowych, zwłaszcza głowy lub kręgosłupa, należy natychmiast skorzystać z pomocy medycznej. Rozważ także wizytę u lekarza, jeżeli pojawił się silny ból, obrzęk, drętwienie, szczególnie jeśli uniemożliwiają one obciążanie kończyny. Jeżeli obawiasz się, że Twoje objawy są zbyt nasilone, albo sądzisz, że mogło dojść do złamania lub przemieszczenia stawu, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Większość urazów sportowych jest niegroźna i zwykle szybko wraca się do formy. W razie wątpliwości jednak najlepiej nie polegać tylko na nadziei, że robisz to, co trzeba. Zawsze zasięgnij porady osoby, która ma odpowiednią wiedzę.