Skąd wziął się mit o Nurofenie i jedzeniu?

W latach siedemdziesiątych XX wieku ibuprofen był lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, a lekarze stosowali wysokie dawki do leczenia bólu i stanów zapalnych u osób z przewlekłymi schorzeniami. Niektórzy pacjenci przyjmowali wysokie dawki ibuprofenu codziennie przez lata, co finalnie skutkowało problemami z żołądkiem, takimi jak choroba wrzodowa.

Dzisiaj dawka ibuprofenuw lekach przeciwbólowych kupowanych w supermarkecie lub aptece jest znacznie niższa niż dawki przepisywane przez lekarzy w latach siedemdziesiątych.

Kolejną różnicą jest to, że Nurofen jest teraz przyjmowany tylko przez krótki czas – właśnie dlatego farmaceuta zaleca kontakt z lekarzem, jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż trzy dni. Krótki czas przyjmowania Nurofenu ogranicza ryzyko problemów żołądkowych. Dostępne są dowody na to, że prawdopodobieństwo problemów żołądkowych jest wyższe w przypadku przyjmowania iIbuprofenu w dużych dawkach (powyżej 1200 mg dziennie) i przez długi czas (powyżej 3 dni).

Zatem wcześniej, gdy ibuprofen był stosowany w dużych dawkach przez długi czas, ryzyko problemów żołądkowych było wyższe. Lekarze sądzili, że przyjmowanie jedzenia wraz z lekiem może obniżać to ryzyko. Teraz wiemy, że jeżeli postępuje się zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu, przyjmując Nurofen w niskiej dawce przez maksymalnie trzy dni, lek ten jest tolerowany równie dobrze, co paracetamol. To znaczy, że nie musisz przyjmować Nurofenu razem z jedzeniem.

Trzy dobre powody przemawiające za przyjmowaniem Nurofenu z wodą

Warto wiedzieć o ważnym aspekcie dotyczącym Nurofenu i jedzenia. Przyjmowanie Nurofenu razem z jedzeniem może opóźniać wchłanianie leku. Może to być problematyczne, ponieważ ulga w bólu może nie nastąpić tak szybko, jak tego oczekujesz – nikt nie chce cierpieć dłużej, niż musi. Problem może pojawić się także wtedy, gdy dojdziesz do wniosku, że Nurofen nie działa, i przyjmiesz dodatkowe leki, których nie potrzebujesz.

Przyjmowanie Nurofenu wraz z pożywieniem może opóźnić wchłanianie, a tym samym pośrednio opóźnić złagodzenie bólu – ale można tego uniknąć w prosty sposób. Wystarczy przyjąć Nurofen na pusty żołądek ze szklanką wody. Wtedy zyskujesz trzy korzyści:

  1. Nurofen zaczyna działać szybciej.
  2. Wcześniej odczujesz ulgę w bólu.
  3. Unikasz przyjmowania leków w ilościach większych niż rzeczywiście potrzebujesz.

Garść faktów o Nurofenie i jedzeniu

Nurofen można przyjmować na pusty żołądek, popijając wodą, wyjątkiem są pacjenci o wrażliwym żołądku, którzy powinni przyjmować ibuprofen podczas posiłku.

Przyjmowanie Nurofenu razem z jedzeniem może opóźnić rozpoczęcie jego działania.

Większość osób nie doświadczy problemów żołądkowych, jeżeli będzie przyjmować Nurofen zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu i przez czas nie dłuższy niż 3 dni.