Co jest przyczyną bólu głowy u dziecka?
Istnieją różne rodzaje bólu głowy i różne przyczyny ich występowania. W większości przypadków ból głowy u dzieci nie jest dolegliwością poważną, ale w razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady medycznej. Najczęstsze przyczyny bólu głowy to:
- przeziębienie lub grypa
- stres
- problemy ze wzrokiem
- pomijanie posiłków lub nieregularne jedzenie
- odwodnienie
- niedostateczna ilość snu
- zbyt mała aktywność fizyczna
- uzależnienie od urządzeń takich jak smartfony i nadmierna ekspozycja na działanie ekranów urządzeń elektronicznych.
Rodzaje bólów głowy u dziecka
Oto charakterystyka najczęstszych rodzajów bólu głowy u dzieci.
Ból napięciowy
Ból głowy napięciowy jest jednym z najczęstszych rodzajów bólów głowy u dzieci. Może być on spowodowany napięciem mięśniowym wokół głowy i szyi. Dzieci z bólem głowy napięciowym często opisują uczucie ucisku lub ściskania wokół głowy, narzekają też na bóle mięśniowe. Napięciowe bóle głowy mogą być wynikiem stresu, zmęczenia, niewłaściwego odżywiania lub złej postawy.
Leczenie bólu napięciowego często obejmuje relaksację mięśni, odpoczynek, zdrową dietę i unikanie czynników wywołujących stres.
Migrenowe bóle głowy
Migrena to inny powszechny rodzaj bólu głowy, który może występować u dzieci. Bóle migrenowe charakteryzują się silnym, pulsującym bólem głowy, często jednostronnym. Dzieci z migreną mogą doświadczać również nudności, wymiotów, światłowstrętu i nadwrażliwości na dźwięki. Migreny u dzieci mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne, dieta, zmęczenie, stres lub pewne pokarmy.
Leczenie migreny u dzieci zwykle polega na unikaniu czynników wywołujących, stosowaniu leków przeciwbólowych i wprowadzeniu zdrowego stylu życia.
Ból zatokowy
Ból zatokowy to rodzaj bólu głowy, powodowany przez zapalenie zatok. Zatoki to małe jamy w kościach twarzoczaszki, które mogą się zapalić i spowodować ból głowy. Dzieci z bólem zatokowym mogą doświadczać bólu w okolicy czoła, nosa, policzków lub tyłu głowy. Ból może się też nasilać przy pochylaniu głowy. Inne objawy to uczucie zatkania nosa, katar, kaszel i gorączka.
Leczenie bólu zatokowego u dzieci może obejmować leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, inhalacje parą i nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
Ból migrenopodobny
Ból migrenopodobny jest podobny do migreny, ale nie spełnia wszystkich kryteriów diagnostycznych. Dzieci z bólem migrenopodobnym mogą doświadczać nawracających epizodów silnego bólu głowy, często związanych z innymi objawami, takimi jak zawroty głowy, zaburzenia świadomości, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, światłowstręt lub nadwrażliwość na dźwięki. Przyczyny bólu migrenopodobnego nie są do końca znane, ale mogą obejmować czynniki genetyczne, hormonalne, stres lub nieprawidłowości w mózgu.
Złagodzenie bólu głowy migrenopodobnego u dzieci zwykle polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i unikaniu czynników wywołujących.
Ból związany z infekcjami
Ból głowy może być również związany z infekcjami, takimi jak grypa, przeziębienie lub zapalenie gardła. Dzieci z infekcjami mogą doświadczać bólu głowy jako objawu towarzyszącego.
W takich przypadkach, leczenie polega na zwalczaniu infekcji podstawowej poprzez odpoczynek, nawadnianie organizmu, stosowanie leków przeciwgorączkowych i leków przeciwbólowych.
Ból głowy związany z urazem
Silny ból głowy u dziecka może być również spowodowany urazem, takim jak uraz mózgu lub urazy głowy. W przypadku urazu, ból głowy może być objawem wtórnym. Ważne jest, aby w przypadku urazu głowy skonsultować się z lekarzem w celu oceny i odpowiedniego leczenia.
Zaburzenia równowagi, utrata przytomności czy inne niepokojące objawy powinny być dla nas sygnałem do natychmiastowego kontaktu z pogotowiem.
Ból głowy naczyniowy
Ból głowy naczyniowy jest związany z naczyniami krwionośnymi w mózgu. Dzieci z bólem głowy naczyniowym mogą doświadczać pulsującego bólu, zazwyczaj połączonego z innymi objawami, takimi jak nudności, wymioty lub zaburzenia widzenia.
Leczenie bólu głowy naczyniowego u dzieci może obejmować stosowanie leków przeciwbólowych i unikanie czynników wywołujących.
Ból głowy psychogenny
Ból głowy psychogenny jest związany z czynnikami emocjonalnymi lub psychicznymi. Dzieci mogą doświadczać bólu głowy w sytuacjach stresowych, lękowych lub depresyjnych. Choroby psychiczne również mogą być powodem bólu głowy u dziecka.
Leczenie bólu głowy psychogennego u dzieci często polega na terapii psychologicznej, radzeniu sobie ze stresem i wprowadzeniu zdrowych strategii zarządzania emocjami.
Poważna przyczyna bólu
Guz mózgu, choroby neurologiczne, wady wzroku, nadciśnienie tętnicze, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - to również mogą być przyczyny bólu głowy. Bądź więc czujny, gdy Twoje dziecko zgłasza ból głowy.
Jak łagodzić ból głowy u dzieci?
Gdy dziecko narzeka na ból głowy, wypróbuj kilka sposobów, które pomogą mu poczuć się lepiej:
- połóż je w cichym, zaciemnionym pokoju
- przyłóż chłodny, wilgotny okład na czoło lub oczy
- poproś dziecko, aby oddychało swobodnie i głęboko
- zachęć dziecko do odpoczynku i wyspania się
- zrób dziecku masaż głowy
- zachęć dziecko do zjedzenia lub wypicia czegoś (bez kofeiny).
Inne naturalne metody pomagania dzieciom przy bólu głowy to na przykład techniki relaksacyjne, a nawet prowadzenie dziennika bólu głowy, który przyda się do monitorowania napadów bólu głowy i zidentyfikowania możliwych czynników, które mu sprzyjają.
W przypadku samodzielnego leczenia bólu głowy pomocne może być także podanie dziecku leku przeciwbólowego. Nurofen dla dzieci Forte Truskawkowy zawiesina doustna zawiera ibuprofen i przynosi ulgę w bólu głowy. Pamiętaj, że lek należy podawać dziecku w dawce odpowiedniej do wieku i wagi, zgodnie z informacją podaną w Ulotce.
Kiedy ból głowy u dziecka powinien niepokoić?
Ból głowy u dzieci w większości przypadków nie jest poważną dolegliwością. Jeżeli jednak martwisz się bólem głowy swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.
Zgłoś się do lekarza, jeżeli:
- jest to nowy rodzaj bólu głowy u Twojego dziecka
- zauważasz u dziecka nawracający ból głowy
- ból głowy wybudza w nocy
- towarzyszą mu inne objawy, takie jak drętwienie rąk lub nóg albo osłabienie
- towarzyszą mu nudności i wymioty, szczególnie w godzinach porannych, jeśli wymioty przynoszą ulgę w bólu głowy
- towarzyszy mu niewyjaśniona gorączka
- towarzyszy mu ból brzucha
- ból nasila się bez wyraźnej przyczyny
- towarzyszy mu sztywność karku lub wysypka
- czynnikiem wywołującym ból głowy jest kaszel lub ruch
- ból jest bardziej nasilony niż zwykle
- towarzyszą mu zaburzenia widzenia i obrzęk powiek
- ból jest spowodowany przez uraz głowy
- ból budzi Twój niepokój.
Zabierz dziecko na ostry dyżur lub zadzwoń na numer, np. 112, jeżeli:
- występuje sztywność karku, dziecko wymiotuje lub ma wysoką gorączkę związaną z bólem głowy
- doszło do poważnego urazu głowy, na przykład wskutek upadku lub wypadku (nawet jeśli do uderzenia doszło kilka-kilkanaście dni wcześniej)
- dziecko jest coraz bardziej zdezorientowane, widoczne są zmiany w jego zachowaniu lub traci równowagę
- występują zaburzenia widzenia
- niepokoją Cię inne objawy, na przykład drętwienie lub mrowienie twarzy lub ciała dziecka
- pojawił się zez, który wcześniej nie występował lub porażenie nerwu twarzowego (opada kącik ust, dziecko nie jest w stanie domknąć powiekę oka)
Dla osób w sytuacji stresowej dostępne jest wsparcie telefoniczne:
- Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym: 116 123
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 22 22
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00
- Telefon Zaufania: 22 621 35 37
- Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: 22 425 98 48