Czym są zęby mądrości?

Dorośli mają generalnie do 32 zębów. Ostatnie cztery zęby, rosnące na samym końcu dziąseł, po jednym w każdym rogu szczęki, są zwane zębami mądrości. Chociaż zęby mądrości zazwyczaj pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia, u niektórych osób mogą nie wyrosnąć przez wiele lat.

Dlaczego zęby mądrości powodują tyle bólu?

Gdy zęby mądrości zaczynają się wyrzynać, zwykle mamy już 28 zębów. U wielu osób ten komplet 28 zębów – łącznie z trzonowcami pierwszymi i drugimi – wypełnia już całą szczękę i nie ma miejsca na zęby mądrości. Skutkiem tego zęby mądrości mogą zostać „zatrzymane” podczas wyrzynania. Jeżeli dojdzie do zatrzymania, ząb mądrości może utknąć pod kątem w stosunku do trzonowca drugiego. W konsekwencji może wyrżnąć się tylko częściowo.

Ból może wynikać z kilku przyczyn:

  • Jeżeli ząb wyszedł tylko częściowo, w dziąśle może dojść do infekcji, stanu zapalnego i bolesności.
  • W częściowo wyrżniętym zębie mądrości może rozwinąć się próchnica, powodując ból, ponieważ czyszczenie w tym miejscu może być trudne.

Jak łagodzić ból zębów mądrości?

Może się okazać, że zęby mądrości powodują dyskomfort przy wyrzynaniu, ale nie zostały zatrzymane.

Jeżeli jednak ból nie ustępuje, warto zgłosić się do dentysty, który może zlecić prześwietlenie szczęki, aby sprawdzić, czy nie doszło do zatrzymania zębów mądrości. Aby zlikwidować przyczynę bólu, dentysta może zalecić usunięcie jednego lub kilku zębów mądrości. Przykładowe powody przemawiające za usunięciem zęba mądrości:

  • Ząb nigdy nie wyrżnie się prawidłowo, w przypadku gdy w Twoich dziąsłach jest za mało miejsca;
  • Ząb wyrżnął się tylko częściowo, w konsekwencji trudno go czyścić, mogła rozwinąć się próchnica;
  • Zęby mądrości sprawiają Ci dyskomfort i poważny ból.

W oczekiwaniu na usunięcie zębów mądrości, a także po ekstrakcji, możesz potrzebować leku przeciwbólowego zawierającego środek przeciwzapalny, takiego jak Nurofen Forte.