Przyczyny bólu gardła u dzieci

Infekcje wirusowe

Infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie, grypa lub mononukleoza, często powodują ból gardła u dzieci. Wirusy atakują błonę śluzową gardła, powodując zapalenie gardła i dyskomfort. Stany zapalne błony śluzowej w przypadku infekcji wirusowych często powiązane są z intensywnym kaszlem.

Infekcje bakteryjne

Bakterie, zwłaszcza paciorkowce grupy A, mogą być odpowiedzialne za infekcje gardła, takie jak angina. Zakażenie bakteryjne charakteryzuje się często silniejszym bólem gardła niż infekcja wirusowa. U dziecka może także wystąpić wysoka gorączka.

Reakcje alergiczne

U niektórych dzieci ból gardła może być wynikiem reakcji alergicznej na pyłki roślin, kurz, pleśń lub zwierzęcą sierść. Alergie mogą powodować podrażnienie gardła i wywoływać nieprzyjemne uczucie bólu. W tym przypadku, pomocne mogą być tabletki do ssania z porostu islandzkiego, które mają działanie nawilżające i owocowy smak.

Uszkodzenia mechaniczne

Mechaniczne uszkodzenia gardła, takie jak podrażnienie spowodowane przez połykanie szorstkich pokarmów lub połknięcie ciała obcego, mogą również być przyczyną bólu gardła u dzieci. W większości przypadków, takie uszkodzenia będą wymagać konsultacji lekarskiej.

Choroby zapalne

Choroby zapalne gardła, takie jak zapalenie migdałków czy zapalenie krtani, także wywołują ból gardła u dzieci. Stan zapalny powoduje obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie gardła, a także powiększenie węzłów chłonnych, powodując dyskomfort i ból. W przypadku tych chorób konieczne może być zastosowanie antybiotyku.

Domowe sposoby na ból gardła - leczenie objawowe

Miód

Miód to dobra opcja: słodki smak łagodzi i chroni gardło poprzez utworzenie powłoki. Możesz dodawać miód do napojów z cytryną lub jeść go samodzielnie. Pamiętaj, by nie łączyć miodu z ciepłą wodą, gdyż traci on wtedy swoje właściwości.

Uwaga! Ważne jednak, aby nie dawać miodu dzieciom w wieku poniżej 12 miesięcy. Grozi to wystąpieniem poważnej choroby jaką jest botulizm niemowlęcy.

Domowa zupa

Nie ma lepszego domowego sposobu, który mógłby się równać z talerzem ciepłej zupy. To świetny sposób na podanie maluchowi czegoś pożywnego, co jednocześnie wpływa kojąco na gardło.

Zupy to świetne rozwiązanie, ponieważ są łatwe do przełknięcia oraz można zwiększyć ich wartości odżywcze, dodając warzywa, miękkie kluseczki i opcjonalnie delikatne mięso. Starsze dzieci, skarżące się na brak apetytu na pewno skuszą się na talerz ciepłej zupy.

Płukanie gardła solą fizjologiczną

Roztwór soli fizjologicznej to jeden z prostych i skutecznych domowych sposobów na złagodzenie bólu gardła. Wymieszaj pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i zachęć dziecko do płukania gardła tym roztworem kilka razy dziennie. Płukanie gardła złagodzi dolegliwości bólowe i uczucie drapania.

Wdychanie pary

Wdychanie pary może pomóc w łagodzeniu podrażnienia gardła. Możesz zorganizować "parowy pokój kąpielowy" dla dziecka, w którym będzie mogło wdychać parę z gorącej wody. Pamiętaj jednak, żeby dziecko nie zbliżało się zbyt blisko do gorącej wody, aby uniknąć poparzeń. Taki zabieg możesz zastosować nawet u najmłodszych dzieci, szczególnie gdy pojawia się u nich nadmierna płaczliwość.

Płyny nawilżające gardło

Dbanie o odpowiednie nawilżenie gardła może przynieść ulgę w bólu gardła u dziecka. Podawaj dziecku duże ilości płynów - wodę, szklankę soku czy buliony. Na złagodzenie bólu idealnie sprawdzi się sok z czarnego bzu. Możesz także spryskać gardło dziecka specjalnym preparatem nawilżającym dostępnym w aptece.

Lody lub sorbety

Chłodne i miękkie pokarmy, takie jak lody lub sorbety, mogą przynieść ulgę w bólu gardła u dziecka. Chłodzenie gardła może zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort. Niesie to za sobą ryzyko pojawienia się kaszlu, więc warto uważać z tą strategią leczenia objawowego.

Wilgotne powietrze

Zapewnienie wilgotnego powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, może pomóc w złagodzeniu bólu gardła. Można użyć nawilżacza powietrza lub postawić miskę z wodą w pobliżu ogrzewania.

To opcje łagodzenia bólu gardła w naturalny sposób z wykorzystaniem zasobów domowej kuchni; możesz też zajrzeć do domowej apteczki, aby poszukać środków przeciwbólowych dla dziecka. Pamiętaj, że lek jak i jego dawka muszą być dostosowane do wieku i wagi dziecka.

Leki na ból gardła u dziecka

Lek przeciwbólowy, taki jak Nurofen dla dzieci Forte Truskawkowy zawiesina doustna, może pomóc przy objawowym, krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego takim jak np. ból gardła oraz gorączka. Pamiętaj, że lek należy podawać dziecku w dawce odpowiedniej do wieku i wagi, zgodnie z informacją podaną w Ulotce.