Przejdź dalej
Wybierz
Bóle i dolegliwości
Dowiedz się więcej o bólu u dziecka
Jak każdy rodzic, nie chcesz cierpienia swojego dziecka. Niestety ból w życiu jest faktem. W takim czy innym momencie Twoje dziecko go doświadczy – czy to z powodu wypadku, czy choroby, albo po prostu w związku z dorastaniem. Ale w jaki sposób i w jakim celu dziecko odczuwa ból? Pomożemy Ci dowiedzieć się więcej o bólu u dziecka.
Bóle i dolegliwości
Co warto wiedzieć o bólu ucha u dziecka?
Ból ucha to częsta dolegliwość u dzieci, zwłaszcza młodszych. Może być dokuczliwy dla dziecka, a rodzice mogą czuć się bezradni. Ból ucha często pojawia się w wyniku zwykłego przeziębienia, a najczęściej występujący rodzaj jest związany z zapaleniem ucha środkowego.
Przeziębienie i grypa
Ból gardła u dzieci: przyczyny, objawy i łagodzenie
Ból gardła – od lekkiego, który trochę łaskocze, po bardziej bolesne dolegliwości – może utrudnić dziecku funkcjonowanie. Sprawdź, co może być przyczyną bólu gardła i jak go złagodzić.
Przeziębienie i grypa
Kaszel i ból gardła u dziecka
Kaszel i ból gardła to dwie najczęstsze dolegliwości występujące w dzieciństwie. Spore są szanse na to, że Twoje dziecko w pewnym momencie doświadczy jednej z nich lub obu. Dowiedz się więcej o kaszlu i bólu gardła, przyczynach ich występowania u dzieci oraz łagodzeniu tych objawów.
Ból głowy
Bóle głowy u nastolatków
Ze względu na rozwój technologii, jaki nastąpił w ostatnich latach, dzieci wychowują się w sposób zupełnie inny niż wcześniejsze pokolenia, a życie rodzinne w dzisiejszych czasach bardzo różni się od tego, jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu. Odrabianie pracy domowej na rodzinnym komputerze, sprawdzanie mediów społecznościowych w telefonie czy gry na tabletach – z takimi urządzeniami nasze dzieci mają zapewnioną rozrywkę przez wiele godzin. Czy wiesz jednak, że te urządzenia elektroniczne mogą być powodem bólu głowy u dzieci? Patrzenie na ekran przez długi czas bez przerwy może męczyć oczy, co może skutkować bólem głowy. Przypominaj nastolatkowi, że powinien regularnie robić przerwy, aby pozwolić odpocząć oczom.
Gorączka
Wysoka gorączka u dzieci
Gorączka to częste zjawisko u małych dzieci, ale pierwsza gorączka maluszka bywa stresująca dla rodziców. Aby zadbać o szybki powrót do zdrowia, warto znać oznaki gorączki i wiedzieć, jak można pomóc.
Gorączka
Pierwsza gorączka dziecka
Na czym dokładnie polega gorączka? Gorączka jest naturalną reakcją organizmu na chorobę lub infekcję. Z punktu widzenia temperatury, medycyna zwykle definiuje gorączkę jako temperaturę ciała powyżej 37,5°C, mierzoną pod pachą. Wskazanie temperatury może być jednak różne w różnych częściach ciała i przy użyciu różnych termometrów, w zależności od miejsca pomiaru temperatury dziecka oraz rodzaju termometru, ponieważ różne modele mają różny poziom dokładności.
Gorączka
Jaką temperaturę powinno mieć niemowlę?
Niewielka gorączka to nic nietypowego u niemowląt i małych dzieci. Gorączka to często znak, że organizm dziecka walczy z infekcją, ale rodzice naturalnie są zaniepokojeni.1 Dlatego ważne jest, aby znać różnicę między temperaturą „normalną” a temperaturą wysoką lub wymagającą pomocy medycznej.
Gorączka
Immunizacja
Jakie szczepienia warto wykonać? Wszyscy musimy dbać o to, aby mieć aktualne rutynowe szczepienia; dodatkowo możesz też zdecydować się na szczepienie przeciwko grypie. „Przestrzeganie kalendarza szczepień jest ogromnie ważne; do 12 miesięcy większość dzieci otrzymuje bardzo dobrą ochronę przed najczęstszymi chorobami wieku dziecięcego" – mówi Eydis Konradsdottir, ekspertka ds. zdrowia dzieci i mama trzech chłopców. – „Jeżeli ktoś nie wykonał szczepień w terminie, musi opracować plan ich nadrobienia.” Pilnowanie aktualności szczepień chroni zarówno Ciebie, jak i Twoje dzieci, a także noworodki i osoby szczególnie wrażliwe, z którymi masz kontakt.
Gorączka
5 oznak gorączki u dziecka
Gdy dziecko zaczyna wchodzić w interakcje ze światem, gorączki stają się standardowym zjawiskiem. Gorączka sama w sobie nie jest chorobą – to jedna z oznak choroby, a może wynikać z wielu przyczyn, takich jak zwykłe przeziębienie lub pierwsze szczepienia dziecka. Objawy gorączki u niemowląt mogą być różne w zależności od ich przyczyny, ale jest kilka typowych oznak, na które warto zwrócić uwagę, gdy podejrzewasz gorączkę u dziecka.
Bóle i dolegliwości
Ból ucha u dziecka
Bóle i infekcje ucha to dolegliwości zaskakująco częste u niemowląt i małych dzieci, ale mogą być bolesne i stresujące. Nie zawsze łatwo jest dostrzec objawy infekcji ucha, ale przy odrobinie wiedzy zrozumiesz, dlaczego Twoje dziecko boryka się z bólem uszu – i dowiesz się, jak możesz mu pomóc.
Bóle i dolegliwości
Bóle głowy u dzieci: przyczyny, rodzaje i leczenie bólu głowy
To był długi dzień w szkole, a Twoje dziecko wraca do domu, narzekając na ból głowy. My, rodzice, zawsze się martwimy, kiedy dzieci skarżą się na ból. Bóle głowy to częsty rodzaj bólu u dzieci. Bóle głowy mogą mieć wpływ na życie Twojego dziecka, powodując opuszczanie szkoły lub innych zajęć – warto więc dowiedzieć się o nich więcej.