Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej. U większości dzieci pierwszy ząbek pojawia się między szóstym a dziesiątym miesiącem, a u innych dopiero po skończeniu roczku. Skonsultuj się z dentystą jeśli do ukończenia 12 miesięcy nie pojawił się jeszcze pierwszy ząbek. Dzieci zazwyczaj mają komplet zębów w wieku 2,5 lat, chociaż zdarzają się wyjątki.

Jak wyglądają objawy ząbkowania?

Jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząb, możesz zauważyć wczesne oznaki ząbkowania:

  • rumieńce na policzkach
  • wrażliwe, zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła
  • obfite ślinienie
  • próby żucia wszystkiego, co wpadnie dziecku w ręce
  • płacz, rozdrażnienie i niepokój
  • problemy w karmieniu    
  • najczęściej wodnisty katar  
  • niespokojne budzenie się w nocy.

Czasami widać, że ząbek się wyrzyna, lub można wyczuć twardy brzeg ząbka na dziąsłach. Jeżeli martwisz się o samopoczucie swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

Katar przy ząbkowaniu - jak wygląda i ile trwa?

Katar spowodowany ząbkowaniem na ogół ma charakter wodnisto-śluzowy, czyli wygląda dokładnie tak samo, jak na samym początku praktycznie każdej infekcji. Dziecko może być w tym czasie nieco rozdrażnione i mieć kłopoty ze snem.

Katar przy ząbkowaniu zwykle nie trwa długo, maksymalnie 10 dni, i kończy się wraz z pojawieniem się zęba. W tym czasie trzeba szczególnie obserwować dziecko, ponieważ może się okazać, że przyczyną kataru są na przykład choroby infekcyjne. Będzie o tym świadczyć nasilenie lub przedłużanie się kataru oraz pojawienie się dodatkowych objawów, takich jak stan podgorączkowy, brak apetytu czy kaszel. Jeśli dziecko przechodzi długi okres ząbkowania, musimy pogodzić się z tym, że również katar będzie trwał dłużej.

Wodnisty katar przy ząbkowaniu - jak leczyć?

Leczenie wodnistego kataru u niemowlaka ma na celu złagodzenie objawów i zapewnienie komfortu maluchowi. W przypadku niemowląt, którym ząbki dopiero wyrastają, istnieje kilka skutecznych metod na leczenie kataru. Można stosować krople soli fizjologicznej do nosa, aby oczyścić drogi oddechowe i nawilżyć błony śluzowe. Ważne jest również zapewnienie niemowlakowi odpowiedniego nawodnienia poprzez podawanie mu wystarczającej ilości płynów. W przypadku trudności w oddychaniu lub utrzymujących się silnych objawów, zawsze warto skonsultować się z pediatrą, który może zalecić dalsze środki łagodzące.

Aspirator elektryczny – niezbędny podczas kataru

Za pomocą aspiratora możemy usunąć nadmiar wydzieliny z nosa malucha. Działa on za pomocą delikatnego ssania, co sprawia, że jest bezpieczny i skuteczny w ułatwianiu oddychania dziecku. Aspiratory elektryczne często posiadają regulację siły ssania, aby dostosować go do wieku i potrzeb dziecka. Są łatwe w obsłudze i często wyposażone w wymienne końcówki do higienicznego użytku. Aspirator jest praktycznym narzędziem dla rodziców, które pozwala na odciąganie wydzieliny z dróg oddechowych dziecka, a tym samym na udrażnianie noska, nawet jeśli dziecko ma wodnisty katar.

Układaj niemowlę na brzuszku lub na boku

Dzięki układaniu dziecka na brzuszku lub na boku, często katar występujący przy ząbkowaniu samoistnie spływa na zewnątrz. Układaj malucha na brzuszku tylko wtedy, gdy nie śpi i nie pozostawiaj go w takiej pozycji bez opieki.

Noś malucha w pozycji pionowej

Noszenie dziecka w pozycji pionowej pomoże uniknąć sytuacji, w której wydzielina będzie spływać do gardła, co jest częstą przyczyną kaszlu. Wielu rodziców potwierdza, że w sytuacjach, gdy katar i kaszel przy wyżynaniu się zębów mlecznych bierze górę, wówczas podstawą jest noszenie dziecka w pozycji pionowej (jak do odbicia).

Inne sposoby na katar przy ząbkowaniu

W przypadku objawów ząbkowania ważne jest również nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Pozwala to nawilżyć śluzówki nosa oraz drogi oddechowe, przynosząc maluchowi ulgę. Na katar związany z momentem, gdy wychodzą pierwsze zęby mogą pomóc także olejki eteryczne, jak na przykład olejek tymiankowy.

Wyjdź na spacer

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, a Twoje dziecko nie ma podwyższonej temperatury, możesz wyjść z nim na spacer. Świeże i nieco chłodniejsze powietrze pomoże w obkurczeniu błony śluzowej oraz może delikatnie ułatwić dziecku oddychanie.

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Dodatkowe przytulaski zawsze się sprawdzą, gdy chcesz wesprzeć maluszka przy ząbkowaniu - to trudny czas zarówno dla niego, jak i dla Ciebie. Gdy zauważysz, że często dziecko z upojeniem wkłada różne przedmioty do buzi i je żuje – daj mu coś twardego, w co można się wgryźć, na przykład specjalny gryzak – albo najlepiej gryzak odkażony i schłodzony w lodówce.

Dobrze sprawdza się też delikatne masowanie dziąseł dziecka własnym czystym palcem. Umyj ręce wodą z mydłem przed takim masażem. Możesz także użyć żelu na ząbkowanie bez zawartości cukru i bez barwników, takiego jak NURODENT® - szybko działający żel na ząbkowanie, wyrób medyczny o smaku różanym, stosowany w czasie ząbkowania u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Żel nakłada się na dziąsła, tworząc w ten sposób ochronną warstwę pomagającą łagodzić ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie.

Podczas ząbkowania dziecko może mieć podwyższoną temperaturę, jednak według aktualnej wiedzy medycznej, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza nie jest zazwyczaj wywołana ząbkowaniem a towarzyszącą infekcją. Kiedy ból się nasila, występuje gorączka, możesz podać lek przeciwbólowy, taki jak Nurofen dla dzieci Forte Truskawkowy zawiesina doustna, który łączy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe i pomaga w objawowym, krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby pielęgnować ząbki dziecka

Osad i bakterie odpowiedzialne za próchnicę szybko zaczynają pojawiać się na zębach. Właśnie dlatego należy pielęgnować nowe ząbki od samego początku, aby były mocne i zdrowe. To ważne, aby zacząć szczotkować ząbki dziecka, gdy tylko się pojawią. Zacznij bez pasty. Nie każde dziecko od razu polubi mycie ząbków, nie martw się jeśli przy pierwszych próbach nie umyjesz ich bardzo dokładnie. Codziennie, przynajmniej 2x dziennie podejmuj kolejne próby aby wytworzyć prawidłowe nawyki. Niech mycie ząbków będzie kojarzyło się dziecku z czymś radosnym i przyjemnym - możesz odmierzać czas mycia piosenką. Do roczku nie musisz stosować pasty do zębów lub możesz używać pasty przeznaczonej dla niemowląt w ilości odpowiadającej wielkości ziarnka ryżu. Gdy dziecko skończy 18 miesięcy, możesz używać ilości pasty porównywalnej do ziarnka grochu. Stosuj pastę do zębów o niskiej zawartości fluoru, przeznaczoną dla wieku dziecka. Unikaj też słodkich napojów oraz podawania mleka po umyciu zębów, aby chronić zęby dziecka przed próchnicą.

Gdy pojawią się pierwsze zęby możesz już umówić się na pierwszą wizytę do dentysty. Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać dziecko do wizyt dentystycznych, tym większa szansa, że stanie się to dla niego rutynowym elementem dbania o zdrowie, a wizyty dentystyczne nie będą wywoływać niepotrzebnego stresu.