Przejdź dalej

Ból menstruacyjny jest okropny

  • Masz bóle menstruacyjne? Nie jesteś sama! Większość kobiet doświadcza bólu podczas menstruacji. Właściwie jest to najczęściej zgłaszany problem związany z miesiączkowaniem.
  • U kobiet, które mają bolesne miesiączki, zaczyna się to zwykle już w okresie nastoletnim, wkrótce po rozpoczęciu miesiączkowania.
  • Ból menstruacyjny może utrudniać wykonywanie zwykłych codziennych czynności, w tym także pójście do szkoły czy pracy. Zwykle najgorszy jest na samym początku (kiedy zaczyna się miesiączka lub wcześniej) i mija w ciągu kolejnych 2-3 dni.

Co jest przyczyną bólu menstruacyjnego?

Za ból menstruacyjny odpowiadają prostaglandyny, naturalne substancje chemiczne, które są uwalniane w macicy podczas miesiączki. Niektóre kobiety mają wyższy poziom prostaglandyn niż inne (chociaż nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje) i częściej odczuwają ból menstruacyjny. Prostaglandyny wywołują skurcze ścianek macicy, które mogą być bolesne. Ich poziom jest najwyższy tuż przed początkiem miesiączki, czyli właśnie wtedy, kiedy ból menstruacyjny występuje najczęściej i jest najgorszy. Po jednym dniu lub dwóch poziom prostaglandyn spada, a ból zazwyczaj ustępuje.

Łagodzenie bólu menstruacyjnego

Jest kilka sposobów, które mogą przynieść ulgę w bólu menstruacyjnym:

  • Ćwiczenia:

    dobrym pomysłem są regularne ćwiczenie, a także dbanie o ogólną kondycję
  • Leki przeciwbólowe:

    leki przeciwbólowe, które osłabiają działanie prostaglandyn, bardzo skutecznie radzą sobie z bólem menstruacyjnym. Takie środki nazywane są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (albo w skrócie NLPZ) i zawierają np. ibuprofen, substancje czynną Nurofenu.
  • Zrelaksuj się i zadbaj o siebie:

    techniki relaksacyjne, odpoczynek w łóżku i takie proste sposoby, jak termofor z gorącą wodą albo ogrzewacz, mogą być bardzo skuteczne.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje porady medycznej. Wszystkie informacje przedstawione na tych stronach internetowych nie służą do postawienia diagnozy ani doboru rodzaju leczenia. We wszelkich sprawach dotyczących zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem.