Jaka temperatura jest normalna u niemowląt?

Szczepienia to prosty i skuteczny sposób na uniknięcie grypy i innych chorób, które mogą mieć poważny przebieg, a czasem nawet zakończyć się śmiercią. A tego nikt nie chce!

Niektórzy uważają grypę za cięższą formę przeziębienia, ale to znacznie bardziej poważne – co roku grypa jest przyczyną hospitalizacji tysięcy osób. „To ważne, aby dzieci chronić przed grypą, ponieważ część z nich może mieć bardzo ciężki przebieg” – mówi Eydis Konradsdottir.

Kiedy trzeba się zaszczepić?

Kalendarz szczepień wskazuje terminy rutynowych szczepień dla dzieci, a przeciwko grypie można zaszczepić dziecko w wieku powyżej sześciu miesięcy.

Aby zmaksymalizować ochronę otrzymaną ze szczepionki przeciwko grypie, należy zaszczepić się, gdy tylko stanie się dostępna w danym roku albo wczesną jesienią (około września lub października), zanim rozpocznie się sezon grypowy. Zazwyczaj sezon grypy występuje w okresie od stycznia do kwietnia, ze szczytem zachorowań w lutym. Po przyjęciu szczepionki potrzeba dwóch lub trzech tygodni do wykształcenia pełnej ochrony. A zatem im szybciej, tym lepiej. Niektóre dowody sugerują, że optymalny czas na szczepienie to listopad, jakkolwiek termin corocznego szczepienia przeciwko grypie należy skonsultować z lekarzem, ponieważ sezon grypy może być różny w poszczególnych latach.

Jak często trzeba przyjmować szczepionkę przypominającą?

Wiele rutynowych szczepień zapewnia nam ochronę na kilkadziesiąt lat. Eydis Konradsdottir podkreśla jednak, że szczepionkę przeciwko grypie trzeba przyjmować co roku, ponieważ każdy sezon grypowy przynosi inne szczepy wirusa. „Mamy wiele badań wskazujących, że ochrona wynikająca ze szczepienia przeciwko grypie w pewnym stopniu się kumuluje, i im częściej się szczepimy, tym lepiej jesteśmy chronieni.”

A jeżeli szczepienie może spowoduowaćje wystąpienie gorączki?

Po szczepieniu u niektórych dzieci występuje niewielka gorączka. Nie znaczy to, że są chore, ale pokazuje, że ich układ odpornościowy uczy się rozpoznawać i niszczyć wirus lub bakterię, przeciwko któremu zostały zaszczepione.

Gorączka może jednak wywołać dyskomfort u dzieci. „[W takim przypadku] należy podać standardowy [lek na obniżenie gorączki]” – mówi Eydis Konradsdottir. Produkt zawierający ibuprofen, standardowy lek [przeciwgorączkowy i] przeciwbólowy (zmniejszający ból), może być właśnie tym, co zaleca ekspertka. Nurofen dla dzieci zawiera ibuprofen i pomaga obniżyć temperaturę dziecka. Jeżeli dziecko bardzo źle się czuje, skonsultuj się z lekarzem.

Szczepienia nie uchronią nas przed przeziębieniem, ale współczesna nauka pomaga chronić nasze dzieci przed wieloma trudnymi i poważnymi chorobami. Dbając o aktualne szczepienia, pomagamy naszym rodzinom pozostać w zdrowiu w zimniejszych miesiącach – a także przez cały rok.