Dolegliwości bólowe przy przeziębieniua lub grypie
Gdy dziecko jest przeziębione lub ma grypę, może uskarżać się na ból mięśni. To bolesne uczucie wynika ze stanu zapalnego, który może się rozwinąć, ponieważ organizm maluszka próbuje się bronić przed szkodliwymi bodźcami. Stan zapalny to znak, że organizm próbuje samodzielnie walczyć z chorobą, ale dla dziecka może być niekomfortowy.
Przeziębienie i grypa to dwie różne choroby, a dolegliwości bólowe częściej towarzyszą grypie niż przeziębieniu. Jedną z najważniejszych różnic między przeziębieniem i grypą jest to, że przy grypie samopoczucie jest znacznie gorsze. Dr Dasha Fielder, lekarz pierwszego kontaktu z Bondi, a prywatnie mama, twierdzi, że podczas grypy czujemy się bardziej chorzy niż kiedykolwiek dotąd.
„Grypa jest znacznie poważniejsza i potrafi osłabić tak, że ludzie nie są w stanie się ruszyć, nie są w stanie podnieść się z łóżka” – mówi Dasha Fielder. Grypa powoduje takie pogorszenie samopoczucia na skutek podwyższonej temperatury, a także wskutek bóli mięśni i stawów, które wywołuje. „Często porównuję to do długiego biegu lub treningu i tego uczucia w mięśniach po takim wysiłku – grypa wpływa na wszystkie mięśnie, od stóp do głów.”
Zarówno przeziębienie, jak i grypa mogą szybciej wywołać uczucie zmęczenia, śpimy wtedy więcej, ale ciągłe uczucie zmęczenia (przez większą część dnia) to prawdopodobnie objaw grypy.
Przeziębienie i grypa mają jednak coś wspólnego: każda z tych chorób powoduje, że Twoje maleństwo jest obolałe, marudne i rozdrażnione.
Delikatna pielęgnacja dotykiem
Opiekując się dzieckiem, które jest przeziębione lub ma grypę, starasz się łagodzić dolegliwości bólowe, które mu dokuczają. „Niezależnie od tego, czy jest to zwykłe przeziębienie, czy grypa, najlepiej sprawdza się postępowanie wspomagające (łagodzenie objawów)” – radzi Dasha Fielder.
W odróżnieniu od dorosłych, którzy powinni unikać masażu podczas przeziębienia lub grypy (ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie choroby w ciele dorosłego szybciej niż przy pozostawieniu spraw własnemu biegowi, nasilić objawy i wydłużyć czas rekonwalescencji), delikatny masaż może być korzystny dla niemowląt w sezonie przeziębień i grypy. Masaż to kojący sposób na złagodzenie dolegliwości maluszka i zapewnienie mu czułej opieki, dzięki której poczuje się bezpiecznie. Masaż wspomaga odpowiednie krążenie krwi i dotlenienie, a kontakt „skóra do skóry” z dzieckiem ma mnóstwo korzyści dla zdrowia, między innymi pomaga dzieciom utrzymać temperaturę ciała, tempo bicia serca i częstotliwość oddechów na prawidłowym poziomie.
Od stóp do głów
Najpierw znajdź ciepłe i spokojne miejsce. Połóż dziecko na plecach. Zacznij masować dziecko od główki w stronę nóżek, według poniższych wskazówek:
- Delikatnie masuj czoło i skronie, następnie lekko dotykając brwi i powiek
- Przesuwaj masaż w stronę noska, policzków i uszu
- Używając palca wskazującego i kciuka, zaczynając od pachy maluszka, okrążaj po kolei ramiona, przesuwając się do dłoni, szczególną uwagę zwracając na łokcie
- Przejdź do brzuszka, lekko okrążając brzuszek dziecka wewnętrzną stroną swoich dłoni
- Obróć dziecko na brzuszek i czubkami placów delikatnie głaszcz jego ramiona tam i z powrotem, okrężnymi ruchami
- Zaczynając od ud i przesuwając się w stronę stóp, delikatnie masuj każdą nóżkę
- Gdy dotrzesz do stóp, zacznij od palców, lekko uciskając każdy z nich
- Zakończ masaż, delikatnie uciskając pięty – ponownie okrężnymi ruchami.
Co jeszcze możesz zrobić?
1. Spróbuj zastosować lek przeciwbólowy
W celu złagodzenia objawów gorączki oraz dolegliwości bólowych Dasha Fielder sugeruje również podanie leku przeciwbólowego. „Można podać na przykład ibuprofen, który jest bardzo skuteczny u dorosłych i dzieci, albo alternatywny produkt.” Wskazuje, że w przypadku małych dzieci z przeziębieniem lub grypą szczególnie preferuje podawanie leku przeciwbólowego przed snem, aby pomóc dziecku (i dorosłemu!) spokojniej przespać noc.
2. Dbaj o dobre nawodnienie
Twoje dziecko może nie mieć apetytu, ale nie martw się – to normalne. „Nie jest to duży problem, dopóki bilans płynów się zgadza” – wyjaśnia Dasha Fielder. Jeżeli jednak masz wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Najlepszym wyborem jest woda, ale rozcieńczony sok (w proporcjach 1:3) dostarcza trochę cukru i świetnie nadaje się do nawodnienia. Ciepłe mleko może także działać kojąco i dostarczać ważnych płynów.
3. W razie potrzeby karm piersią częściej
Dzieci karmione piersią mogą szukać ukojenia poprzez częstsze karmienie. Warto karmić na żądanie , gdy maluch walczy z przeziębieniem lub grypą.
Kiedy trzeba pójść do lekarza?
Zgłoś się do lekarza, jeżeli się martwisz lub jeżeli dziecko:
- nie chce pić;
- sporo wymiotuje;
- ma problem z silnym bólem głowy;
- jest blade i senne;
- jest bardzo niespokojne;
- ma trudności z oddychaniem.
Gdy dziecko cierpi z powodu bólu na skutek przeziębienia lub grypy, . Ból całego ciała oraz inne objawy przeziębienia i grypy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Czuły masaż, dużo czasu na odpoczynek oraz szybka i skuteczna ulga w bólu pomogą maluszkowi szybko wrócić do formy.