Mycie zębów dziecka

Najlepszy sposób na dbanie o zęby maluszka to wprowadzenie nawyku ich mycia szczoteczką – nawet gdy jest tylko jeden! Na początek używaj miękkiej szczoteczki i wody lub pasty dostosowanej do wieku dziecka. Gdy dziecko skończy 18 miesięcy, wybierz pastę do zębów o niskiej zawartości fluoru, odpowiednią do wieku. Ważne również, aby od samego początku zacząć czyszczenie nitką dentystyczną! Przed pojawieniem się zębów należy wprowadzić dobry nawyk przemywania dziąseł gazikiem lub specjalną silikonową szczoteczką dwa razy dziennie.

Nie martw się za bardzo, jeżeli na początku nie uda się zbyt długo myć dziecku zębów. Najważniejsze to wyrobić nawyk ich mycia, aby Twoje dziecko wiedziało, że jest to element codziennej rutyny. Gdy przywykniecie do mycia zębów maluszka, rób to dwa razy dziennie: raz rano i drugi raz tuż przed snem.

Gdy dziecko jest starsze, można ulec pokusie pozwolenia mu na samodzielne mycie zębów bez pomocy, pod opieką osoby dorosłej. Jakkolwiek nauczenie dziecka samodzielnego mycia zębów jest ważne, warto nadal pomagać mu w myciu zębów mniej więcej do etapu siedmiolatka, który potrafi już wystarczająco dobrze robić to samodzielnie.

Ogranicz cukier

Cukier jest pożywką dla bakterii, które znajdują się w naszej jamie ustnej. Bakterie produkują kwas, który może uszkodzić zewnętrzną powierzchnię zęba (czyli szkliwo). Ślina wprawdzie pomaga naprawić te szkody, ale jeżeli uszkodzeń jest zbyt wiele, w zębie może powstać ubytek (próchnica).

Lizaki i słodkie napoje w butelce dziecka bywają szczególnie szkodliwe, ponieważ przez długi czas pozostają w kontakcie z zębami maluszka i zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Najlepiej maksymalnie ograniczyć słodycze i wcześnie wyrobić dobre, zdrowe nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne. Poniższe wskazówki będą pomocne w ograniczeniu kontaktu zębów Twojego dziecka z cukrem:

  • Po zakończeniu karmienia odstaw dziecko od piersi lub zabierz butelkę
  • Nie kładź dziecka do łóżka z butelką
  • Nigdy nie wlewaj słodkich napojów do butelki dziecka
  • W miarę możliwości stosuj leki bez zawartości cukru
  • Naucz dziecko pić z kubeczka “niekapka” w wieku około sześciu miesięcy
  • Dla dzieci w wieku powyżej 12 miesięcy głównym napojem powinna być woda, mleko modyfikowane dostosowane do wieku lub pełne mleko
  • Sok owocowy nie jest niezbędny ani zalecany dla dzieci ze względu na naturalnie wysoką zawartość cukru i kwasowość

Wytropienie cukru w różnych produktach spożywczych bywa trudne, ponieważ może on być określany wieloma różnymi nazwami. Na liście składników mogą znajdować się: fruktoza, sacharoza, dekstroza, glukoza. Być może uważasz, że naturalne źródła cukru są w porządku, ale każdy rodzaj cukru – czy to naturalne cukry obecne w owocach, cukry dodawane do żywności czy zawarte w miodzie i soku owocowym – mogą powodować próchnicę.

Kiedy zabrać dziecko do dentysty?

Według rekomendacji Towarzystwa Stomatologicznego, im wcześniej rodzice zaczną zabierać dziecko do dentysty, tym lepiej. Generalnie warto zacząć rozważać wizytę maluszka u dentysty, gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki. Dentysta będzie w stanie sprawdzić, czy zęby dziecka wychodzą zgodnie z oczekiwaniami, i udzieli cennych porad na temat pielęgnowania ich w taki sposób, aby były zdrowe i mocne.