Czy przyjmowanie Nurofenu w ciąży jest bezpieczne?

Nie wolno stosować Nurofenu w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że zaleci to lekarz. Nie należy w ogóle stosować Nurofenu w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży.

Ciąża to okres, w którym należy szczególnie uważać na to, jakie leki się przyjmuje. Niektóre leki przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Jeżeli właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszystkich lekach, jakie przyjmujesz.

Lekarz może Ci także doradzić inne możliwości łagodzenia bólu, aby pomóc Ci skutecznie radzić sobie z bólem w czasie ciąży i aby Twoje dziecko mogło rozwijać się prawidłowo.
Najważniejsze informacje na temat stosowania Nurofenu w okresie ciąży:1

 • Nie należy przyjmować Nurofenu w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej.
 • Nie należy w ogóle stosować Nurofenu w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży.2
 • Istnieją inne leki przeciwbólowe, które można stosować w okresie ciąży. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu dobrania odpowiedniego środka.
 • Niektóre produkty Nurofen zawierają sód. Jeżeli stosujesz dietę niskosodową, przed zażyciem Nurofenu skonsultuj się z lekarzem.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Jesteśmy zobligowani do utrzymania w bezpieczeństwie prywatnych informacji. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Bibliografia:

 • Nurofen Tebletki powlekane (ibuprofen 200mg) - ulotka
 • Kennedy D. Aust Prescr 2011; 34:8–10.
 • TGA Australia. Core ibuprofen product information (2005).

Najważniejsze informacje na temat stosowania Nurofenu w okresie ciąży:

 • Nie należy przyjmować Nurofenu w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej.
 • Nie należy w ogóle stosować Nurofenu w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży.2
 • Istnieją inne leki przeciwbólowe, które można stosować w okresie ciąży.
 • Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu dobrania odpowiedniego środka.
 • Niektóre produkty Nurofen zawierają sód. Jeżeli stosujesz dietę niskosodową, przed zażyciem Nurofenu skonsultuj się z lekarzem.

 

1. Dlaczego powinnam unikać Nurofenu w okresie ciąży?

Substancją czynną Nurofenu jest ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wyniki niektórych badań pokazują, że NLPZ mogą zwiększać ryzyko poronienia na początku ciąży.3 Na późniejszym etapie ciąży leki te mogą wpływać na rozwijające się jeszcze nerki lub układ krążenia dziecka.3

2. Kiedy mogę znowu zacząć stosować ibuprofen?

Jeżeli lekarz tak zalecił, ibuprofen można stosować po urodzeniu dziecka i w okresie karmienia piersią. Zawsze jednak należy wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

3. Alternatywy dla ibuprofenu w okresie ciąży

Istnieją inne sposoby radzenia sobie z bólem w okresie ciąży, które nie wymagają stosowania ibuprofenu czy innych NLPZ. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady na temat uśmierzania bólu w czasie ciąży. Poinformuj go, że jesteś w ciąży, aby mógł Ci polecić takie możliwości łagodzenia bólu, które będą odpowiednie dla Ciebie i Twojego nienarodzonego dziecka.