Czy przyjmowanie Nurofenu w ciąży jest bezpieczne?

Nie wolno stosować Nurofenu w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że zaleci to lekarz. Nie należy w ogóle stosować Nurofenu w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży.

Ciąża to okres, w którym należy szczególnie uważać na to, jakie leki się przyjmuje. Niektóre leki przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Jeżeli właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszystkich lekach, jakie przyjmujesz.

Lekarz może także zaproponować inne sposoby łagodzenia bólu, aby pomóc Ci skutecznie radzić sobie z nim w czasie ciąży i aby Twoje dziecko mogło rozwijać się prawidłowo. 

Najważniejsze informacje na temat stosowania Nurofenu w okresie ciąży: 1
  • Nie należy przyjmować Nurofenu w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej.
  • Nie należy w ogóle stosować Nurofenu w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży.2
  • Istnieją inne leki przeciwbólowe, które można stosować w okresie ciąży. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu dobrania odpowiedniego środka.
  • Niektóre produkty Nurofen zawierają sód. Jeżeli stosujesz dietę niskosodową, przed zażyciem Nurofenu skonsultuj się z lekarzem.

 

Dlaczego powinnam unikać Nurofenu w okresie ciąży?

Substancją czynną Nurofenu jest ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wyniki niektórych badań pokazują, że NLPZ mogą zwiększać ryzyko poronienia na początku ciąży.3 W późniejszym etapie ciąży leki te mogą wpływać na rozwijające się jeszcze nerki lub układ krążenia i oddechowy dziecka.3

Kiedy mogę znowu zacząć stosować ibuprofen?

Jeżeli lekarz tak zalecił, ibuprofen można stosować po urodzeniu dziecka i w okresie karmienia piersią. Zawsze jednak należy wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Alternatywy dla ibuprofenu w okresie ciąży

Istnieją inne sposoby radzenia sobie z bólem w okresie ciąży, które nie wymagają stosowania ibuprofenu czy innych NLPZ. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady na temat uśmierzania bólu w czasie ciąży. Poinformuj go, że jesteś w ciąży, aby mógł Ci polecić takie możliwości łagodzenia bólu, które będą odpowiednie dla Ciebie i Twojego nienarodzonego dziecka.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Jesteśmy zobligowani do utrzymania w bezpieczeństwie prywatnych informacji. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Bibliografia:

  1. Nurofen Tebletki powlekane (ibuprofen 200mg) - ulotka
  2. Kennedy D. Aust Prescr 2011; 34:8–10.
  3. TGA Australia. Core ibuprofen product information (2005).