Breadcrumbs

Wszystko o ząbkowaniu i bólu zębów u dzieci

Pierwszy malutki biały ząb - to kolejny cudowny dzień w historii rozwoju Twojego dziecka. Oczywiście nowy ząb może także być przyczyną bólu, ponieważ przebija się przez obolałe, czerwone dziąsło. A gdy dziecko będzie miało już wszystkie zęby, istnieje ryzyko pojawienia się bólu spowodowanego przez próchnicę oraz inne problemy. Dowiedz się więcej o ząbkowaniu u niemowląt, bólach zębów u dzieci, a także o tym, co zrobić, żeby Twoje maleństwo nie przestawało się uśmiechać.

Kiedy u mojego dziecka pojawią się zęby?

Między szóstym, a dwunastym miesiącem życia malutkie zawiązki zębowe zaczną przepychać się przez dziąsła. Nie martw się jeżeli Twoje dziecko jest starsze i nadal nie ma zębów, bądź jeżeli pierwszy ząb pojawi się wcześniej - nie ma co do tego reguły.

Siekacze pośrodku dolnej szczęki wysuwają się pierwsze, niedługo później pojawia się górna para siekaczy. Tylne trzonowce zazwyczaj przebijają się jako ostatnie.

W wieku 30 miesięcy dzieci mają już zazwyczaj wszystkie zęby, choć istnieją wyjątki od tej zasady. Zęby zaczną wypadać w momencie gdy dziecko ma mniej więcej sześć lat - później będzie trzeba ponownie przejść przez proces ząbkowania.

Szukaj sygnałów bólu ząbkowania

Zanim pojawi się pierwszy ząb, dziecko może wykazywać wczesne oznaki ząbkowania:

 • Zaczerwienione policzki
 • Gorączka
 • Wrażliwe czerwone dziąsła
 • Ślinienie się
 • Pragnienie żucia wszystkiego, co tylko uda im się znaleźć
 • Płacz
 • Brak apetytu
 • Budzenie się w nocy w stanie rozdrażnienia

Czasami można zauważyć jak przebija się ząb lub wyczuć wybrzuszenie na linii dziąseł.

Szukaj oznak bólu zęba

Istnieje wiele różnych przyczyn bólu zęba. Najczęściej, próchnica zębów jest rezultatem zbierania się kamienia nazębnego. Inne symptomy, których można szukać u swojego dziecka obejmują:

 • Ostry, pulsujący lub stały ból, bądź ból pojawiający się przy naciśnięciu na ząb.
 • Opuchlizna wokół zęba
 • Gorączka, ból ucha lub ból przy szerokim otwarciu ust

Zasięgnij dalszej porady, jeżeli:

 • Zauważysz opuchliznę wokół twarzy dziecka lub jego szczęki
 • Dziecko ma gorączkę lub ogólnie czuje się źle
 • Wydaje Ci się, że ból jest spowodowany urazem, takim jak uderzenie w twarz

Co robić, jeżeli dziecku doskwiera ból?

Ból przy ząbkowaniu

Przytulanie zawsze pomaga ząbkującemu dziecku. Zobaczysz również, że dzieci lubią wtedy żuć, dlatego daj im coś twardego do gryzienia, na przykład gryzak lub jeszcze lepiej, schłodzony i wysterylizowany gryzak z lodówki.

Może się także okazać, że pomaga delikatny masaż dziąseł dziecka palcem. Możesz również rozważyć podanie dziecku przeźroczystego żelu na ząbkowanie bez cukru lub środka przeciwbólowego, takiego jak Nurofen dla Dzieci.

Bóle zębów

Umów dziecko na wizytę u dentysty tak szybko, jak to tylko możliwe. Dentysta to osoba, która najlepiej będzie wiedzieć dlaczego Twoje dziecko bolą zęby i co powinno zrobić się w tej sytuacji.

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak Nurofen dla Dzieci mogą pomóc zmniejszyć ból zanim dziecko trafi do dentysty.

Porady dotyczące ochrony zębów Twojego dziecka

Najlepszym sposobem na ochronę zębów przed bólem jest dbanie o zdrowie zębów i dziąseł. Nigdy nie jest zbyt wcześnie, aby zadbać o zęby dziecka, jako że kamień nazębny zaczyna się gromadzić już w momencie pojawienia się zębów.

Oto kilka porad, które pomogą zachować Twoim dzieciom mocne i zdrowe zęby:

 • Upewnij się, że Twoje dziecko czyści zęby dwa razy dziennie
 • Nie pozwalaj dzieciom pić słodkich napojów lub mleka po szczotkowaniu zębów
 • Zmniejsz ilość przekąsek zjadanych przez Twoje dziecko między posiłkami
 • Zabieraj dziecko do dentysty co 6 miesięcy

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie podawaj niemowlętom przed 3 miesiącem życia. Zasięgnij porady lekarza w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj, aby poznać naszą politykę prywatności.

Bibliografia:

 1. Women’s and Children’s Health Network. Teeth – development and teething. (Zęby - rozwój i ząbkowanie.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetails.aspx?p=114&np=122&id=2518#2 Dostęp 12 sierpnia 2014.
 2. Patient.co.uk Baby Teething. (Ząbkowanie u Dziecka.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.patient.co.uk/health/teething Dostęp 12 sierpnia 2014.
 3. NHS choices. (wybory NHS.) Toothache. (Ból zębów.) Dostarczone przez: http://www.nhs.uk/conditions/Toothache/Pages/Introduction.aspx Dostęp 4 września 2014.
 4. WebMD. Dental health and toothaches. (Zdrowie zębów i ból zębów.) Dostepne na stronie internetowej: http://www.webmd.com/oral-health/guide/toothaches. Dostęp 9 września 2014
 5. Dear doctor. Toothpain? Don’t wait! (Szanowny Panie Doktorze. Ból zęba? Nie czekaj!) Dostępne na stronie internetowej: http://www.deardoctor.com/inside-the-magazine/issue-15/tooth-pain/ Dostęp 4 września 2014.
 6. Kanał Better Health. Teeth development in children. (Rozwój zębów u dzieci.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Teeth_development_in_children?open Dostęp 12 sierpnia 2014