Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej. U większości dzieci pierwszy ząbek pojawia się między szóstym a dziesiątym miesiącem, a u innych dopiero po skończeniu roczku. Dzieci zazwyczaj mają komplet zębów w wieku 2,5 lat, chociaż zdarzają się wyjątki.

Jak wyglądają objawy ząbkowania?

Jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząb, możesz zauważyć wczesne oznaki ząbkowania:

  • rumieńce na policzkach
  • wrażliwe, zaczerwienione dziąsła
  • ślinienie
  • próby żucia wszystkiego, co wpadnie dziecku w ręce
  • płacz
  • odmowa jedzenia
  • niespokojne budzenie się w nocy.

Czasami widać, że ząbek się wyrzyna, lub można wyczuć zgrubienie na dziąsłach. Jeżeli martwisz się o samopoczucie swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

Proste metody łagodzenia bólu spowodowanego ząbkowaniem

Dodatkowe przytulaski i buziaczki zawsze się sprawdzą, gdy potrzebujesz pomóc maluszkowi przy ząbkowaniu. Zauważysz też, że często dziecko z upojeniem żuje różne rzeczy – daj mu więc coś twardego, w co można się wgryźć, na przykład specjalny gryzak – albo nawet gryzak odkażony i schłodzony w lodówce.

Dobrze sprawdza się też delikatne masowanie dziąseł dziecka własnym czystym palcem. Możesz także użyć żelu na ząbkowanie bez zawartości cukru i bez barwników, takiego jak NURODENT® - szybko działający żel na ząbkowanie, wyrób medyczny o smaku różanym, stosowany w czasie ząbkowania u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Żel nakłada się na dziąsła, tworząc w ten sposób ochronną warstwę pomagającą łagodzić ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie.

Kiedy ból się nasila, występuje gorączka, możesz podać lek przeciwbólowy, taki jak Nurofen dla dzieci zawiesina doustna, który łączy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe i pomaga w objawowym, krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby pielęgnować ząbki dziecka

Osad szybko zaczyna pojawiać się na zębach. Właśnie dlatego należy pielęgnować nowe ząbki od samego początku, aby były mocne i zdrowe. To ważne, aby zacząć szczotkować ząbki dziecka, gdy tylko się pojawią. Zacznij bez pasty. Gdy dziecko skończy 18 miesięcy, możesz używać niewielkiej ilości – porównywalnej do ziarnka grochu – pasty do zębów o niskiej zawartości fluoru. Unikaj też słodkich napojów lub mleka po myciu zębów, aby chronić zęby dziecka przed próchnicą.