Breadcrumbs

Kaszel i ból gardła u Twojego dziecka

Kaszel i bólu gardła to dwie najczęstsze dolegliwości u chorych dzieci. Prawdopodobne jest, że w którymś momencie Twoje dziecko nabawi się jednej bądź obu tych dolegliwości.

Dowiedz się więcej o kaszlu i bólu gardła, ich przyczynach i o tym, w jaki sposób złagodzić te objawy.

Czym jest kaszel?

Kaszel to zdrowy i ważny odruch, który pomaga chronić drogi oddechowe w gardle i klatce piersiowej. Twoje dziecko kaszle, gdy nerwy w gardzieli (górne gardło), krtani (gardło), tchawicy (główne drogi oddechowe) lub w oskrzelach dużych (drogi oddechowe w płucach) są podrażnione.

Kaszel jest na ogół spowodowany przez infekcję wirusową lub bakteryjną, taką jak przeziębienie lub grypa. Może być jednak objawem poważniejszej choroby, takiej jak krup, zapalenia oskrzelików, krztusiec i zapalenie płuc - tak więc ważne jest sprawdzenie jego przyczyn, jeżeli coś Cię w nim niepokoi. Inne przyczyny kaszlu obejmują astmę, alergię, refluks żołądkowy i mukowiscydozę.

Czym jest ból gardła?

Ból gardła (zapalenie gardła) jest widoczny jako stan zapalny lub zaczerwienienie tkanek. Główne części gardła, które zazwyczaj zostają zakażone, to tylna część gardła, migdałki lub krtań (część gardła, w której znajdują się struny głosowe).

Ból gardła może zostać spowodowany przez anginę oraz inne choroby wirusowe, takie jak ospa wietrzna, odra i świnka.

Łagodzenie kaszlu i bólu gardła

  • Podawaj dziecku pokarm i płyny
  • Nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, aby ułatwić dziecku oddychanie
  • Leki przeciwbólowe, takie jak Nurofen dla Dzieci mogą złagodzić objawy przeziębień, grypy i bólu gardła
  • W przypadku dzieci powyżej 6 roku życia pomocne mogą okazać się leki na kaszel sprzedawane bez recepty, takie jak tabletki do ssania na gardło.

 

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie podawać niemowlętom przed 3 miesiącem życia. Zasięgnij porady lekarza w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem. Ta informacja ma ogólny charakter, nie stanowi substytutu porady lekarza. Zawsze opieraj się na diagnozie lekarza. Skorzystaj z jego porady, jeżeli objawy u Twojego dziecka utrzymują się.

Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj, aby poznać naszą politykę prywatności.