Jaka temperatura jest normalna u niemowląt?

Temperatura ciała niemowląt powinna wynosić 36,5-37,5°C. Temperatura wynosząca 38,0°C lub więcej u maluszka w wieku poniżej trzech miesięcy oraz 38,5°C lub więcej u starszych niemowląt jest uważana za bardzo wysoką.2

Jeżeli Twoje dziecko wykazuje oznaki gorączki, zmierz mu temperaturę termometrem; termometr cyfrowy może okazać się najłatwiejszy w obsłudze i najbardziej precyzyjny. Prawidłowy poziom temperatury różni się w zależności od tego, czy pomiar jest wewnętrzny, czy zewnętrzny. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zależnie od miejsca dokonywania pomiaru.

  • Zakres prawidłowej temperatury przy pomiarze termometrem dousznym wynosi 35,8-38,0°C.3
  • Zakres prawidłowej temperatury w ustach wynosi 35,5-37,8°C. 3
  • Zakres prawidłowej temperatury pod pachą wynosi 34,7-37,3°C. 3
  • Przy pomiarze doodbytniczym zakres prawidłowej temperatury wynosi 36,6-38,0°C.3

Jak zawsze, w razie wątpliwości zasięgnij porady lekarza.

Jakie rodzaje termometrów są dostępne?

  • Istnieje kilka metod pomiaru temperatury u niemowląt, na przykład pod językiem, pod pachą, w uchu lub na czole4. Wybór metody może zależeć od używanego termometru.
  • Termometr cyfrowy – bardzo szybki i bardzo precyzyjny. Tego typu termometry są generalnie używane do pomiaru pod pachą.
  • Termometr douszny – to najszybszy sposób na zmierzenie temperatury u niemowlęcia, ponieważ odczyt jest dostępny w ciągu zaledwie 1 sekundy. Ten typ termometru jest jednak kosztowny i trzeba postępować ściśle zgodnie z instrukcją, aby mieć pewność co do dokładności odczytu.
  • Termometr paskowy – są to bardzo podstawowe termometry, które wystarczy przyłożyć do czoła dziecka.
  • Termometr rtęciowy – ta metoda jest bardzo przestarzała i nie jest już używana. Może być niebezpieczna ze względu na ryzyko rozbicia termometru na drobne kawałki szkła i uwolnienia trującej rtęci. Z tego względu najlepiej unikać stosowania termometrów rtęciowych u niemowląt.5

Jak często należy sprawdzać temperaturę u niemowląt?

Gdy Twoje dziecko ma gorączkę, regularnie sprawdzaj mu temperaturę i jego stan, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku – jakkolwiek ważne jest, aby dziecko mogło jak najwięcej odpoczywać, co pomaga w zwalczeniu infekcji lub wirusa wywołującego gorączkę. Używanie tradycyjnego termometru cyfrowego może zakłócać sen dziecka, ale problem ten może rozwiązać np monitor temperatury. Naklejany monitor jest zsynchronizowany z aplikacją w Twoim smartfonie, dzięki czemu możesz stale monitorować temperaturę swojego dziecka, nie zakłócając jego snu, zapewniając mu spokój i dużo odpoczynku. Niezależnie od tego zalecane jest, aby stale sprawdzać jego stan.

Okropnie jest patrzeć na złe samopoczucie maluszka, ale pamiętaj, że większość dzieci upora się z gorączką w ciągu kilku dni bez dodatkowego leczenia. Jeżeli Twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy i ma wysoką temperaturę, natychmiast zgłoś się do lekarza . W przypadku starszych niemowląt zadbaj o komfort dziecka, zachęcaj do przyjmowania dużych ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem.