Czy przyjmowanie Nurofenu podczas karmienia piersią jest bezpieczne?

Stosując Nurofen, możesz nadal karmić piersią. Większość produktów marki Nurofen zawiera ibuprofen, lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, odpowiedni dla większości matek karmiących piersią.

 
Niektóre produkty Nurofen zawierają także inne substancje czynne. Nie stosuj produktów zawierających dodatkowe substancje czynne w okresie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem. Dodatkowe składniki mogą być szkodliwe dla dziecka.


Najważniejsze informacje na temat stosowania Nurofenu w okresie karmienia piersią:

  • Większość produktów marki Nurofen zawiera ibuprofen, który można przyjmować w okresie karmienia piersią.
  • Przy przestrzeganiu zalecanych dawek, do mleka matki, a wraz z nim do organizmu niemowlęcia przedostaje się 0,0008 % zastosowanej dawki ibuprofenu obecnego w Nurofenie2
  • Należy unikać leków przeciwbólowych o skojarzonym działaniu, ponieważ zawierają one często dodatkowe substancje czynne, które mogą być szkodliwe dla niemowląt karmionych piersią.

 

Przyjmowanie Nurofenu w okresie karmienia piersią

Oczywiście chcesz zapewnić najmłodszemu członkowi Waszej rodziny wszystko, co najlepsze. Karmienie piersią bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, ale jednocześnie oznacza, że musisz bardzo uważać na to, jakie przyjmujesz leki i środki przeciwbólowe. Niektóre stosowane przez Ciebie leki mogą przenikać do mleka, a tym samym do organizmu dziecka. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli nie jesteś pewna co do stosowania jakiegokolwiek leku w okresie karmienia piersią.

Jak dużo ibuprofenu przedostaje się do mleka matki?

Ibuprofen przenika do mleka matki w bardzo niewielkiej ilości. Do mleka matki, a wraz z nim do organizmu niemowlęcia, przedostaje się 0,0008% zastosowanej dawki ibuprofenu obecnego w Nurofenie.2 Oznacza to, że dziecko karmione piersią otrzymuje poniżej 1 mg ibuprofenu na dobę, jeżeli matka przyjmuje Nurofen w zalecanych dawkach.

Jak ibuprofen obecny w mleku matki można porównać z dawkami Nurofenu dla dzieci?

Nurofen dla dzieci może być podawany dzieciom od ukończonego 3. miesiąca życia. Dawkowanie zależy od wieku i masy ciała dziecka. Przykładowo, w przypadku 3-miesięcznego niemowlęcia ważącego 6 kg zalecana jednorazowa dawka ibuprofenu wyniosłaby 60 mg. 

Czy wszystkie środki przeciwbólowe są bezpieczne w okresie karmienia piersią?

Istnieje wiele leków przeciwbólowych, których nie powinno się stosować w okresie karmienia piersią. Jeżeli nie wiesz, czy dany lek będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Wskazówki dotyczące stosowania Nurofenu przez matki karmiące piersią:

  • Zawsze przestrzegaj wskazówek dotyczących stosowania dostępnych na opakowaniu i nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki dla osób dorosłych.
  • Stosowanie ibuprofenu w nadmiernych ilościach może być szkodliwe. Jeżeli karmisz piersią i potrzebujesz środka przeciwbólowego do regularnego stosowania, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.Jesteśmy zobligowani do utrzymania w bezpieczeństwie prywatnych informacji. Sprawdź naszą politykę prywatności.

  1. Nurofen Tebletki powlekane (ibuprofen 200mg) - ulotka
  2. Kennedy D. Aust Prescr 2011; 34:8–10.
  3. TGA Australia. Core ibuprofen product information (2005).