Czy Nurofen (ibuprofen) powoduje problemy z żołądkiem?

U większości osób przyjmowanie Nurofenu w zalecanych dawkach i przez odpowiedni czas nie powoduje podrażnienia żołądka.12 Nurofen zawiera ibuprofen, lek o działaniu przeciwbólowym należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Ibuprofen jest równie łagodny dla żołądka co paracetamol, jeżeli przyjmuje się go zgodnie z zaleceniami.[badanie Pain] Oznacza to nieprzekraczanie zalecanej dawki i nieprzyjmowanie Nurofenu dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Pacjenci, którzy mają chorobę wrzodową żołądka lub inne problemy związane z przewodem pokarmowym, bądź też zmagali się z nimi w przeszłości, nie powinni stosować ibuprofenu. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu znalezienia innych możliwości złagodzenia bólu.

Najważniejsze informacje na temat działań niepożądanych Nurofenu dotyczących żołądka:

 • Jeżeli przyjmujesz Nurofen zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, problemy z żołądkiem są mało prawdopodobne.
 • Nurofen przyjmowany zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu jest równie łagodny dla żołądka co paracetamol.[badanie PAIN]
 • Nie stosuj Nurofenu, jeżeli kiedykolwiek zmagałeś się z chorobą wrzodową żołądka lub innymi problemami z żołądkiem.2
 • Jeżeli potrzebujesz długotrwałej ulgi w bólu, skonsultuj się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie NLPZ może u niektórych osób powodować problemy z żołądkiem.

Jakie są możliwe działania niepożądane NLPZ związane z żołądkiem?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, mogą w rzadkich przypadkach powodować lekkie działania niepożądane związane z przewodem pokarmowym, takie jak niestrawność, zgaga, nudności, utrata apetytu, ból brzucha i biegunka.11 Poważniejsze działania niepożądane obejmują wrzody, krwawienie lub uszkodzenie ściany żołądka lub jelita, ale zazwyczaj wiążą się one z przyjmowaniem NLPZ w dużych dawkach (ponad 1200 mg/dobę) przez długi czas (ponad 3 dni).12
Prawdopodobieństwo wystąpienia jednego z wymienionych działań niepożądanych jest znacznie wyższe, jeżeli pacjent miał w przeszłości problemy z żołądkiem – w związku z tym nie należy stosować Nurofenu, jeżeli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiło krwawienie z żołądka lub inne problemy związane z żołądkiem.

Czy ibuprofen powoduje problemy z żołądkiem jak inne NLPZ?

Nie wszystkie NLPZ działają tak samo. Ibuprofen powoduje mniej działań niepożądanych niż inne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jeżeli jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

Wyniki badań klinicznych pokazują, że:

 • ibuprofen przyjmowany w małych dawkach powoduje mniej działań niepożądanych niż inne NLPZ, w tym diklofenak, naproksen czy aspiryna. [3,4,5,6,7]
 • jeżeli przyjmuje się je w dawkach dla leków dostępnych bez recepty (OTC), ibuprofen i paracetamol charakteryzują się podobnymi wskaźnikami występowania działań niepożądanych związanych z żołądkiem.[13,4,1,14]

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z żołądkiem jest większe w przypadku przyjmowania NLPZ w dużych dawkach (ponad 1200 mg/dobę) przez długi czas (ponad 3 dni).13 Jeżeli potrzebujesz długotrwałej ulgi w bólu, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

W jaki sposób długotrwałe stosowanie NLPZ wpływa na żołądek?*

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, działają poprzez tymczasowe blokowanie produkcji związków chemicznych wywołujących ból, zwanych prostaglandynami. Prostaglandyny uaktywniają w miejscu wystąpienia bólu okoliczne zakończenia nerwowe, które informują mózg o lokalizacji i stopniu nasilania bólu. Prostaglandyny pomagają także chronić błonę śluzową żołądka. U niektórych osób długotrwałe blokowanie prostaglandyn może zaburzyć działanie tego mechanizmu ochronnego i umożliwić tworzenie się wrzodów żołądka.

Jeżeli przyjmujesz Nurofen zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu (przez krótki czas i w małych dawkach), produkcja prostaglandyn blokowana jest tylko tymczasowo, a prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek problemów z żołądkiem jest bardzo małe. Jeżeli potrzebujesz długotrwałej ulgi w bólu, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Jesteśmy zobligowani do utrzymania w bezpieczeństwie prywatnych informacji. Sprawdź naszą politykę prywatności.

 Bibiliografia:

 1. Moore N et al. Clin Drug Invest 1999; 18(2): 89–90, funded by Boots Healthcare International (now owned by Reckitt Benckiser Plc).
 2. Nurofen Tabletki powlekane (ibuprofen 200mg) - ulotka
 3. Masso Gonzalez EL et al. Arthritis Rheum 2010; 62(6): 1592–601.
 4. Castellsague J et al. Drug Safety 2012; 35: 1127–46.
 5. Schiff M et al. J Rheumatol 2004; 31: 1373–83.
 6. Henry D et al. BMJ 1996; 312: 1563–6.
 7. Rainsford K. Int J Clin Pract 2013; 67(Suppl 178): 9–20.
 8. Beers MH et al., editors. The Merck Manual of Medical Information. 2nd Home ed. Whitehouse Station: Merck Research Laboratories; 2003.
 9. Grosser T, Smyth E, Fitzgerald GA. Chapter 34. Anti-inflammatory, Antipyretic, and Analgesic Agents; Pharmacotherapy of Gout. In: Brunton LL, Chabner BA, Knollmann BC (eds). Goodman & Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics. 12th ed. Online edition. Accessed 24/4/14.
 10. Bjarnason I. Int J Clin Pract 2013; 67(Suppl 178): 37–42, funded by Reckitt Benckiser.
 11. TGA Australia. Core ibuprofen product information (2005).
 12. UK Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency. Consultation Document. NSAIDs and Coxibs – Questions and Answers..
 13. Bjarnason I. J R Soc Med 2007; 100(Suppl 48): 11–14.
 14. Rampal P et al. Int Med Res 2002;30: 301–8, funded by Boots Healthcare International (now owned by Reckitt Benckiser Plc).
 15. Bjarnason I. Aliment Pharmacol Ther 2007; 26: 95–106.

*[Beers, Grosser, Bjarnason 2013]