Czy mogę przyjmować produkty Nurofen z innymi lekami?

W przypadku przyjmowania innych leków, przed zastosowaniem produktów marki Nurofen należy zawsze przeczytać dokładnie ulotkę lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Przyjmując jakiekolwiek leki należy zawsze zachować ostrożność, a wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Większość produktów marki Nurofen zawiera ibuprofen należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym. Twój lekarz lub farmaceuta poinformuje Cię czy ibuprofen wchodzi w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami.

Najważniejsze informacje na temat składników Nurofenu:

 • Poniższe produkty marki Nurofen zawierają ibuprofen należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym:
  • Nurofen Tabletki i Kapsułki Miękkie
  • Seria Nurofen dla dzieci
  • Nurofen Żel (ibuprofen 5 mg/g)
 • Niektóre produkty Nurofen zawierają ibuprofen w innej formule:
  • Nurofen Express (ibuprofen w postaci soli sodowej)
 • Niektóre produkty Nurofen (np. Nurofen Zatoki) zawierają składniki dodatkowe. [2,3,4]

Czy mogę przyjmować Nurofen z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)?

Nie należy przyjmować jednocześnie więcej niż jednego leku z grupy NLPZ, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. NLPZ dostępne w aptekach lub sklepach spożywczych to na przykład aspiryna, diklofenak, naproksen i ketoprofen. Wiele leków z grupy NLPZ dostępnych jest również na receptę.

Jeżeli nie masz pewności, czy obecnie zażywany przez Ciebie lek należy do grupy NLPZ, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy mogę jednocześnie przyjmować kilka rodzajów produktów Nurofen?

Jednoczesne przyjmowanie kilku produktów Nurofen (np. Nurofen i Nurofen Express Forte) zwiększa prawdopodobieństwo przekroczenia zalecanej dziennej dawki ibuprofenu. Zalecana dzienna dawka ibuprofenu dla dorosłych wynosi 1200 mg/dobę.[1]

Przyjmując Nurofen, koniecznie przestrzegaj wskazówek dotyczących dawkowania zamieszczonych na opakowaniu. Jeżeli potrzebujesz silniejszych środków przeciwbólowych, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy mogę przyjmować Nurofen z paracetamolem?

Lekarz lub farmaceuta może zalecić przyjmowanie Nurofenu z paracetamolem w celu zapewnienia dodatkowego działania przeciwbólowego. Paracetamol nie należy do grupy NLPZ i charakteryzuje się innym mechanizmem działania niż ibuprofen.

Jeżeli przyjmuje się jednocześnie Nurofen i paracetamol, należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dziennych dawek dla każdego z tych leków przeciwbólowych. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Jesteśmy zobligowani do utrzymania w bezpieczeństwie prywatnych informacji. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Bibliografia:

 1. Nurofen Tabletki powlekane (ibuprofen 200 mg) – ulotka
 2. Nurofen Plus (200 mg ibuprofenu oraz 12,8 mg kodeiny fosforanu półwodnego) – ulotka
 3. Nurofen Zatoki (ibuprofen 200 mg oraz 30 mg chlorkowodoru pseudoefedryny) – ulotka
 4. Nurofen Ultima (Ibuprofen 200 mg + paracetamol 500 mg) - ulotka
 5. Derry CJ et al. Cochrane DatabaseSystRev 2013; 6: CD010210