Breadcrumbs

Zrozumieć gorączkę u dzieci

Czujesz, że głowa Twojego dziecka jest gorąca. Wzrosła temperatura jego ciała. I wygląda na to, że zaczyna się gorączka. Ale co to oznacza? I jak możesz sprawić, że dziecko poczuje się bardziej komfortowo?

Czym jest gorączka?

Za gorączkę uznaje się temperaturę powyżej 37,5°C. Gorączka jest zwykle pierwszą oznaką tego, że ciało Twojego dziecka próbuje zwalczyć chorobę. Podwyższenie temperatury to sposób, w jaki ciało próbuje pokonać infekcję w ciele dziecka poprzez utrudnienie przetrwania bakteriom i wirusom.

Gorączka jest często spowodowana przez wirusy, a czasami przez bakterie, chociaż infekcje wirusowe występują o wiele częściej. Temperatura dziecka może także wzrosnąć podczas ząbkowania, po szczepionce, bądź jeżeli dziecko przegrzeje się od leżenia pod zbyt grubą kołdrą lub z powodu nadmiaru ubrań.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma gorączkę?

Twoje dziecko prawdopodobnie da Ci znać, że ma gorączkę, płacząc - zwłaszcza, jeżeli jest za młode, aby mówić. Starsze dzieci mogą powiedzieć Ci, że coś jest nie tak, ale być może będziesz musiał uspokoić je opisując, co się dzieje i dlaczego.

Aby potwierdzić wystąpienie gorączki, należy wykorzystać termometr - aby sprawdzić, czy temperatura jest wyższa niż 37,5°C. Trzy typy termometrów dostępnych w aptekach lub sklepach z artykułami dziecięcymi to:

 • Termometry z cyfrowym wyświetlaczem - umieszcza się je pod pachą lub pod językiem, jeżeli dziecko jest na tyle duże, aby utrzymać w ten sposób termometr.
 • Termometr cyfrowy bębenkowy - umieszcza się je w uchu, są prostsze w wykorzystaniu niż inne termometry. Termometry bębenkowe są odpowiednie dla niemowląt starszych niż 6 miesięcy, starszych dzieci i dorosłych.
 • Naklejka mierząca temperaturę - umieszcza się ją na czole, jest mniej precyzyjna niż termometr cyfrowy.

Za gorączkę uważa się temperaturę przekraczającą 37,5°C przy pomiarze pod pachą. Powinno się zawsze zasięgnąć porady lekarza w przypadku temperatury przekraczającej 38,5°C lub jeżeli temperatura Twojego dziecka martwi Cię.

 

 

 

     [Normalna temperatura]                                       [Niska gorączka]                                 [Wysoka gorączka]

 

Temperatura to nie jedyny objaw, na który należy zwrócić uwagę. Jeżeli dziecko ma gorączkę, może także:

 • Być rozdrażnione
 • Wydawać się być gorące i mieć zaczerwienioną skórę
 • Mieć silne dreszcze
 • Źle się czuć
 • Mieć nagłe wymioty

Kiedy gorączką powinna zaniepokoić?

Chociaż gorączka nie zawsze oznacza poważną chorobę, powinieneś zasięgnąć porady lekarza, jeżeli:

 • Dziecko ma mniej niż 6 miesięcy
 • Dziecko wymiotuje i odmawia przyjmowania płynów
 • Dziecko bardzo źle  się czuje
 • Dziecko wydaje się być bardziej śpiące niż zwykle
 • Gorączka przekroczy 38,5°C
 • Gorączka trwa dłużej niż jeden dzień
 • Gorączce towarzyszą inne objawy, takie jak sztywna szyja, wysypka lub problemy z oddychaniem
 • Jeżeli martwisz się lub niepokoisz

Jak przeciwdziałać gorączce?

Większość gorączek nie wiąże się z poważnymi chorobami i mija, gdy infekcja zostanie zwalczona.

Dziecku z gorączką należy zapewnić wygodę i podawać mu dużo płynów. W ciągu dnia i w trakcie przebudzenia w nocy należy podawać dziecku małe ilości przejrzystej cieczy, takiej jak woda, rozcieńczony sok lub syrop owocowy.

Podanie dziecku prostego leku przeciwbólowego, takiego jak Nurofen dla Dzieci może zmniejszyć i dyskomfort i symptomy gorączki.

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie podawać niemowlętom przed 3 miesiącem życia. Zasięgnij porady lekarza w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem. Ta informacja ma ogólny charakter, nie stanowi substytutu porady lekarza. Zawsze opieraj się na diagnozie lekarza. Skorzystaj z jego porady, jeżeli objawy u Twojego dziecka utrzymują się.

Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj, aby poznać naszą politykę prywatności.

 

Bibliografia:

 1. NHS Choices. Treating a high fever in children. (Leczenie wysokiej gorączki u dzieci.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/pages/treating-high-temperature-children.aspx#close Dostęp 12 sierpnia 2014.
 2. Sullivan JE et al. Pediatrics 2011;127(3):580–7.
 3. Healthdirect. Fever in children. (Gorączka u dzieci) Dostępne na stronie internetowej: http://www.healthdirect.gov.au/fever-in-children Dostęp 15 sierpnia 2014.
 4. The Royal Children’s Hospital Melbourne. Kid Heath Info: Fever in children. (Kid Heath Info: Gorączka u dzieci) Dostępne na stronie internetowej: at:http://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Fever_in_children/ Dostęp 15 Sierpnia.
 5. Kanał Better Health. Fever- children (Gorączka- dzieci) Dostępne na stronie internetowej: http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Fever_children?open Dostęp 12 sierpnia 2014.