Breadcrumbs

Fakty dotyczące Nurofenu i jedzenia

Być może Twoja mama zawsze powtarzała, żeby Nurofen przyjmować z jedzeniem, aby nie podrażnić żołądka. Jednak to mit. Środki uśmierzające ból, takie jak Nurofen można przyjmować na pusty żołądek, popijając wodą.

Skąd się wziął mit przyjmowania Nurofenu z jedzeniem?

W latach siedemdziesiątych Nurofen był lekiem wydawanym tylko na receptę, a lekarze zalecali wysokie dawki do zwalczania bólu i stanów zapalnych u osób cierpiących na przewlekłe choroby. Niektórzy ludzie przyjmowali wysokie dawki Nurofenu codziennie przez wiele lat, co doprowadziło do problemów z żołądkiem, w tym wrzodów.

Obecnie dawka Nurofenu w środkach uśmierzających ból dostępnych w supermarkecie lub aptece jest znacznie niższa niż dawki przepisywane przez lekarzy w latach siedemdziesiątych.

Kolejna różnica polega na tym, że obecnie Nurofen przyjmowany jest tylko przez krótki czas. Dlatego też farmaceuta zaleca wizytę u lekarza, jeśli ból utrzymuje się przez ponad trzy dni. Nurofen przyjmowany przez kilka dni nie powoduje problemów żołądkowych. Jednak w przypadku przyjmowania Nurofenu w wysokich dawkach (ponad 1200 mg/dzień) i przez długi okres (przez ponad 3 dni z rzędu), istnieje możliwość wystąpienia problemów z żołądkiem.

W związku z tym, gdy Nurofen stosowany był w wysokich dawkach przez długi okres, ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych było większe. Lekarze sądzili, że przyjmowanie leku z jedzeniem pomoże zmniejszyć to ryzyko. Obecnie wiadomo, że przestrzeganie wskazówek na opakowaniu i przyjmowanie Nurofenu w małej dawce przez maksymalnie trzy dni jest tak samo dobrze tolerowane jak w przypadku paracetamolu. Oznacza to, że nie ma konieczności przyjmowania Nurofenu z jedzeniem.

Dlaczego warto przyjmować Nurofen z wodą?

Warto pamiętać, że przyjmowanie Nurofenu z jedzeniem spowalnia działanie leku, a co za tym idzie – wolniejsze uśmierzenie bólu – nikt w rzeczywistości nie chce odczuwać bólu dłużej niż to konieczne. Może to również stanowić problem, jeśli osoba przyjmująca lek myśli, że on nie działa i przyjmuje dodatkowe leki, które są zbędne.

Jedzenie może więc spowolnić uśmierzenie bólu, ale jest na to prosta rada. Wystarczy przyjąć Nurofen na pusty żołądek, popijając go szklaną wody. Niesie to ze sobą trzy korzyści:

  1. Nurofen zacznie działać szybciej.
  2. Ból szybciej ustąpi.
  3. Nie będziesz odczuwał potrzeby przyjęcia ilości leków większej niż to konieczne.

Fakty dotyczące Nurofenu i jedzenia

  • Nurofen można przyjmować na pusty żołądek, popijając go wodą.
  • U większości osób nie wystąpi podrażnienie żołądka, jeśli Nurofen przyjmowany będzie zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i przez maksymalnie trzy dni.