Breadcrumbs

Ból głowy u nastolatków

W związku z intensywnym rozwojem technologii na przestrzeni ostatnich lat, życie współczesnych nastolatków znacząco rożni się od poprzednich pokoleń.

Bez względu na to, czy nastolatek korzysta z rodzinnego komputera do odrabiania lekcji, sprawdza portale społecznościowe czy prowadzi emocjonującą rozgrywkę na telefonie czy tablecie, wiele godzin spędzonych przed ekranem telefonu lub komputera to obecnie norma. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób korzystanie z urządzeń elektronicznych wpływa na występowanie objawów bólu głowy i migreny?

Wpatrywanie się w ekran przez dłuższy czas bez regularnych przerw prowadzi do nadwyrężenia wzroku, a jasne światło emitowane przez monitor może przyczynić się do powstawania bólu glowy. Aby temu zapobiec, warto pamiętać o 10-15 minutach przerwy podczas każdej godziny pracy z komputerem.

Sen

Kolejną przyczyną bólu głowy u nastolatków może być niewystarczająca ilość snu. W większości przypadków, ciężko jest przekonać nastolatka, aby wcześniej położył się spać. Oglądanie telewizji czy internetowa rozmowa z przyjaciółmi to o wiele bardziej atrakcyjne zajęcia. Jednak odpowiednia ilość snu w okresie dojrzewania jest bardzo istotna.  Podczas snu organizm może się zregenerować, a mózg „układa” sobie wszystkie informacje, które napłynęły do nas w ciągu dnia. Przy niewystarczającej ilości snu może pojawić się napięciowy ból głowy. Dlatego w przypadku nastolatków, rekomendowana ilość snu wynosi co najmniej 9 godzin na dobę.

Jedzenie i picie

Kolejną przyczyną bólu głowy u nastolatków jest nieodpowiednia dieta. Niektóre napoje i pokarmy są powszechnie znane z tego, że mogą wywoływać ból głowy. Z kolei inne wywołują wywołują objawy tylko u niektórych osób. Aby zidentyfikować, co dokładnie jest przyczyną bólu głowy u nastolatka, warto prowadzić dzienniczek z podsumowaniem wszystkich posiłków i napojów spożywanych w ciągu dnia. W ten sposób można łatwo określić, które z nich mogły mieć wpływ na wystąpienie objawów. Kiedy po jakimś czasie zauważycie prawidłowość, wedlug której ból głowy pojawia się zazwyczaj po spożyciu określonego posiłku, warto wyeliminować go z diety.

Pomijanie posiłków to kolejna przyczyna bólu głowy. Jest to powiązane ze spadkiem poziomu cukru we krwi. W efekcie wzrasta ciśnienie krwi, co z kolei może prowadzić do wystąpienia bólu.

Jeśli chodzi o napoje, niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów może prowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego bardzo ważne jest, aby pić dużą ilość wody w ciągu dnia, żeby pozbyć się toksyn i zapewnić organizmowi optymalne nawodnienie. Zaleca się także, aby unikać kofeiny.

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z bólem głowy u nastolatków. Czasami wysatrczy jedynie niewielka zmiana nawyków. Jeśli jednak to nie pomoże, z pomocą przyjdzie Nurofen, który skutecznie uśmierzy ból. Środek zawiera ibuprofen. Przed zastosowaniem pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

PL/2017-04/21