Breadcrumbs

Jak opiekować się dzieckiem podczas choroby?

Każdy z nas wie, że intensywny ból głowy u dzieci czy przeziębienie to nic przyjemnego. Niestety każdy od czasu do czasu choruje, zarówno my, jak i nasze pociechy. Aby nie zarazić innych osób podczas choroby i jak najszybciej poczuć się lepiej, najważniejszy jest odpoczynek, niezbędny do zwalczenia infekcji. 

 

W tym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące opieki nad chorym dzieckiem, aby jak najszybciej mogło powrócić do dobrego samopoczucia.

 

Odpoczynek

W czasie choroby ważne jest, aby dziecko dużo odpoczywało, aby mieć siłę do walki z infekcją. Nie zawsze oznacza to, że musi spędzać cały dzień leżąc w łóżku. Dziecko może nie zdawać sobie sprawy z tego, że wypoczynek jest tak ważny. Mimo wszystko spróbuj zachęcić je do drzemki w ciągu dnia, szczególnie, kiedy czuje się zmęczone. Przynieś koc i poduszkę do salonu i zadbaj o to, żeby Twoja pociecha mogła wygodnie ułożyć się na sofie. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało siedzieć samo w pokoju przez cały dzień i będzie mieć świadomość, że cały czas jesteś w pobliżu.

 

Odpowiednia dieta

Zadbaj o to, aby Twoje dziecko piło wystarczającą ilość wody i innych napojów (na przykład soków owocowych) w ciągu dnia, aby uniknąć odwodnienia organizmu, które może doprowadzić do nasilenia objawów. Ważne jest także spożywanie lekkich posiłków, bogatych w substancje odżywcze.  

 

Wsparcie emocjonalne

Kiedy Twoje dziecko jest chore, wsparcie z Twojej strony i poświęcanie mu uwagi jest bardzo ważne. Dzięki temu na pewno szybko poczuje się lepiej. Jeśli Twoje dziecko odczuwa dyskomfort, jest zmartwione lub się boi, czasem wystarczy je przytulić, aby było spokojniejsze. Regularnie sprawdzaj, czy Twoja pociecha niczego nie potrzebuje i dużo rozmawiajcie w ciągu dnia.

 

Środki przeciwbólowe

Jeśli Twoje dziecko odczuwa intensywny ból, środki przeciwbólowe to jeden ze sposobów, aby złagodzić objawy. Nurofen dla dzieci, dostępny w postaci czopków, zawiesiny (w tym także o smaku pomarańczowym i truskawkowym) i tabletek to środek o charakterze przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Środek przynosi także ulgę przy objawach przeziębienia i grypy. Przed zastosowaniem produktu, dokładnie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, aby zapewnić optymalne dawkowanie.

 

Temperatura otoczenia

Temperatura panująca w pomieszczeniu może mieć wpływ na samopoczucie Twojego dziecka. Jeśli jest zbyt gorąco lub zbyt chłodno, objawy mogą być jeszcze bardziej odczuwalne. Dlatego pamiętaj, aby zawsze na wszelki wypadek mieć dodatkowy koc, a także, aby w razie potrzeby otworzyć okno.

 

W wielu przypadkach jeden dzień odpoczynku w domu wystarczy, aby dziecko poczuło się lepiej. Jednak jeśli objawy utrzymują się, skonsultuj się z lekarzem, który doradzi najlepszą metodę leczenia.