
Czy cierpisz z powodu bólu dolnej części pleców? Jeżeli bolące plecy nie pozwalają Ci cieszyć się życiem i wykonywać swojej pracy, nie jesteś sam. Ból dolnej części pleców jest częstym problemem. Objawy rozciągają się od tępego bólu do strzelania w stawach lub spazmów w mięśniach dolnej, środkowej lub górnej części pleców.
Dla większości osób dobrą wiadomością jest to, że ból pleców zazwyczaj mija. Przy wykorzystaniu odpowiednich sposobówprzeciwdziałania mu prawdopodobnie poczujesz się lepiej w ciągu kilku dni lub tygodni.
Abyś znalazł się na drodze do wyzdrowienia, przedstawiamy Ci całą prawdę o przyczynach bólu pleców, łagodzeniu bólu tego rodzaju oraz wskazówki dotyczące zapobiegania urazowi dolnej części pleców:
Co jest przyczyną bólu w dolnej części pleców?
Jak w przypadku większości ludzi, prawdopodobną przyczyną bólu jest naprężenie, nadwyrężenie lub skurcz mięśnia lub wiązadła w plecach. Do jednych z najczęstszych przyczyn bólu pleców należą:
- Podnoszenie w nieprawidłowy sposób
- Nadciągnięcie podczas podnoszenia, pochylania lub skręcania
- Zła postawa
- Spanie w złej pozycji lub wgniatający się materac
- Nadwaga
- Ciąża
- Brak ćwiczeń
- Napięcie
- Palenie papierosów
Prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców zwiększa się, gdy jesteś starszy - jest on najbardziej powszechny u osób między 30 i 50 rokiem życia.
Wystąpienie bólu pleców jest także bardziej prawdopodobne, jeżeli nie ćwiczysz i dużo czasu spędzasz siedząc przy biurku. Ból pleców może jednak wiązać się także z nadmiarem ćwiczeń! Należy więc zachowywać równowagę .
W jaki sposób można złagodzić ból pleców?
Gdy bolą Cię plecy, dobrym pomysłem wydaje się leżenie w łóżku. Istnieją jednak proste sposoby, które możesz wykorzystać w ciągu 2-3 dni aby złagodzić ból pleców i przyspieszyć powrót do zdrowia:
- Dbai o siebie: Przykładaj lód do pleców co 1-2 godziny na 20 minut. Przez pierwsze kilka dni powinieneś unikać aplikowania plecom ciepła oraz picia alkoholu i korzystania z masażu (mimo, że to przyjemne). Takie działania powodują stan zapalny i opuchliznę tkanek. Po 2-3 dniach możesz wykorzystać plastry rozgrzewające lub podgrzewacze aby złagodzić ból w mięśniach.
- Bądź aktywny: unikaj czynności, których nie musisz podejmować - ale wykonuj delikatne ruchy o ile to możliwe i rozciągaj się regularnie. Ćwiczenia dolnej części pleców mogą być skutecznym sposobem na przyspieszenie leczenia. Jeżeli nie znasz odpowiednich ćwiczeń, poproś fizjoterapeutę, żeby pokazał Ci ćwiczenia rozciągające i wzmacniające plecy, które pomogą Ci wyzdrowieć.
- Poruszaj się: unikaj pozostawania w jednej pozycji (np. siedząc przed komputerem, oglądając telewizję lub leżąc) przez okres dłuższy niż 20-30 minut. Im szybciej będziesz się w stanie normalnie poruszać, tym mniej będą Cię boleć plecy.
- Kontroluj ból: zażycie prostego leku przeciwbólowego, takiego jak Nurofen, może na pewien czas zmniejszyć stan zapalny i złagodzić lekki lub średni ból dolnej części pleców. Jeżeli masz ponad 65 lat, bierzesz inne leki, jesteś w ciąży bądź karmisz piersią, najpierw zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.
Zachowaj pozytywne nastawienie: jeżeli przez ból czujesz się sfrustrowany lub rozdrażniony, spróbuj nie pozwolić tym emocjom przejąć nad Tobą kontroli. Ćwiczenie prostych technik oddychania i relaksu może pomóc Ci poradzić sobie z negatywnymi emocjami gdy ból nie ustępuje.
Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli ból pleców nie mija lub jeżeli wystąpiły inne objawy, które Cię martwią (np. gorączka, trudności w oddawaniu moczu, słabość, odrętwienie, wrażenie ukłuć w nogach).
Wskazówki dotyczące radzenia sobie z bólem pleców
Istnieje kilka sposobów na zredukowanie prawdopodobieństwa wystąpienia urazu dolnej części pleców:
- Podnoś przedmioty we właściwy sposób i unikaj ciężkich przedmiotów: używaj nóg, nie pleców
- Nie pochylaj się, gdy stoisz lub siedzisz
- Utrzymuj właściwą postawę gdy prowadzisz samochód lub siedzisz przy biurku
- Ćwicz regularnie i kontroluj swoją wagę
- Rzuć palenie
- Noś wygodne buty na niskich obcasach
- Śpij na boku, aby zminimalizować wykrzywianie kręgosłupa i wykorzystuj twardy materac.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj aby poznać naszą politykę prywatności.
Bibliografia:
- National Prescribing Service (NPS). Dostępne na stronie internetowej: www.nps.org.au.
- National Prescribing Service (NPS). Seeing the back of back pain. (Powrót bólu pleców.) Medicines Talk Nr 35, Wiosna 2010. Dostępne na stronie internetowej: http://www.nps.org.au/publications/consumer/medicines-talk/2010/medicinestalk-no-35-spring-2010/seeing-the-back-of-back-pain.
- National Institute of Neurological Disorders and Stroke. (Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru.) Arkusz Faktów Dotyczących Bólu Dolnej Części Pleców. Dostępne na stronie internetowej: http://www.ninds.nih.gov/disorders/backpain/detail_backpain.htm.
- Departament Zdrowia (VIC). Lower back pain: emergency department factsheets. (Ból dolnej części pleców: arkusz faktów szpitalnego oddziału ratunkowego.) Dostępne na stronie internetowej: http://health.vic.gov.au/edfactsheets/downloads/lower-back-pain.pdf.