
Prawie każdy z nas w pewnym momencie doświadczył bólu głowy. Niemniej jednak ból głowy, który odczuwasz może różnić się od bólu głowy innej osoby. Dzieje się tak dlatego, ponieważ istnieją cztery typy bólu głowy, każdy z nich ma swój własny przebieg i przyczynę. Dlatego też, gdy dowiesz się, jakiego bólu głowy doświadczasz, będziesz w stanie lepiej sobie z nim poradzić.
Cztery główne typy bólów głowy:
Napięciowy ból głowy
Napięciowe bóle głowy to najczęstszy rodzaj bólu głowy, cierpi na nie aż 8 na 10 osób.
Jakie to uczucie?
Napięciowy ból głowy jest z reguły opisywany jako opaska ściskająca głowę lub „„uczucie ściągania”” wokół głowy. Ból zazwyczaj pozostaje taki sam i nie pulsuje.
Co go powoduje?
Może Cię to dziwić, ale źródłem bólu napięciowego są wrażliwe mięśnie głowy i szyi. Gdy jesteś zestresowany lub zmęczony, mięśnie Twojej głowy i szyi stają się obolałe i wrażliwe. Gdy mięśnie te stają się napięte, ból przemieszcza się do Twojej głowy.
Od czego zaczynają się takie bóle głowy?
Stres, zła postawa, jasne światła i głośny hałas często są przyczyną napięciowego bólu głowy.
Migrenowe bóle głowy
Jakie to uczucie?
Ból migrenowy to rwący lub pulsujący ból po jednej stronie głowy. Może także wiązać się doświadczaniem nudności i wrażliwości na światło, a nawet zaburzeniami widzenia, takimi jak dostrzeganie nieistniejących migających świateł lub zygzakowatych linii.
Co go powoduje?
Nie jest do końca jasne, co powoduje ból migrenowy, ale uważa się, że ból ten jest powiązany ze zwiększonym przepływem krwi przez głowę.
Od czego zaczynają się takie bóle głowy?
Migreny mogą być spowodowane przez jasne światła, określony rodzaj żywności i zmiany hormonów.
Klasterowe bóle głowy
Jakie to uczucie?
Klasterowe bóle głowy nazywane są w ten sposób, ponieważ atakują kilkakrotnie w krótkim czasie i bez ostrzeżenia. Możesz doświadczać nagłego lub silnego bólu głowy za oczami i czasami po jednej stronie głowy.
Co go powoduje?
Nie jest jasne, co powoduje klasterowe bóle głowy, ale uważa się, że ból ten związany jest z podwzgórzem, biologicznym „„zegarem”” mózgu.
Od czego zaczynają się takie bóle głowy?
Trudno określić co wyzwala ten rodzaj bólu, choć uważa się, że może zacząć się on od spożycia alkoholu.
Zatokowy ból głowy
Jakie to uczucie?
Zatokowy ból głowy odczuwane są jest jako tępy, rwący ból z przodu głowy i w twarzy. Możesz doświadczać uczucie rozpierania lub pełności wokół oczu, policzków i czoła. Ból często nasila się, jeżeli poruszysz się lub pochylisz.
Co go powoduje?
Zatokowe bóle głowy spowodowane są przekrwieniem błon śluzowych zatok i stanów zapalnych zatok, czyli przestrzeni wokół nosa, oczu i policzków, wypełnionych powietrzem.
Od czego zaczynają się takie bóle głowy?
Zatokowy ból głowy mogą spowodować alergie, kata sienny lub przeziębienie.
Kiedy powinienem niepokoić się bólem głowy?
Większość rodzajów bólu głowy nie jest oznaką bardziej poważnych chorób. Należy jednak skontaktować się z lekarzem, jeżeli:
- Ból głowy spowodowany został urazem głowy
- Wystąpią problemy z widzeniem, takie jak brak ostrości.
- Bóle głowy robią się silniejsze.
- Bólom głowy towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka lub wymioty.
Szybka ulga w bólu głowy
Jest wiele sposobów na złagodzenie bólu głowy. Obniżenie poziomu stresu i unikanie zwyczajnych wyzwalaczy bólu głowy może zmniejszyć ból głowy. Możesz wypróbować lek przeciwbólowy - Nurofen. Jeżeli chcesz odczuć szybką ulgę, Nurofen Express Forte wchłania się dwa razy szybciej niż standardowy Nurofen.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj aby poznać naszą politykę prywatności.
Bibliografia:
- Better Health Channel. Headache. (Ból głowy.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Headache Dostęp 19 sierpień 2014.
Medline Plus. - Headache. (Ból głowy.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/imagepages/17204.htm Dostęp 19 sierpień 2014.
- Steiner TJ et al. J Headache Pain 2007; 8: Str. 3–47.
- Ból głowy Australia. Tension-type Headache - The Most Common Type of Headache. (Napięciowy ból głowy - Najczęstszy typ bólu głowy.) Dostępne na stronie internetowej http://headacheaustralia.org.au/headache-types/16-tension-type-headache-the-most-common-type-of-headache. Dostęp 12 sierpnia 2014 roku.
- Bendtsen L, Jensen R. Neurol Clin 2009; 27: 525–35.
- Ból głowy Australia. Migraine - ‘a common and distressing disorder’. (Migrena - częste i dręczące zaburzenie.) Dostępne na stronie http://headacheaustralia.org.au/headache-types/17-migraine-a-common-and-distressing-disorder Dostępne 12 sierpień 2014.
- Ból głowy Australia. Cluster Headache - Rare and Extremely Painful. (Klasterowy ból głowy: rzadki i niezwykle bolesny) Dostępny na stronie internetowej: http://headacheaustralia.org.au/headache-types/18-cluster-headache-rare-and-extremely-painful Dostęp 12 sierpień 2014.
- Patient.co.uk Cluster headaches. (Bóle klastrowe.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.patient.co.uk/health/cluster-headaches Dostęp 19 sierpnia 2014.
- University of Maryland Medical Center. Sinus headache. (Zatokowy ból głowy.) Dostępne na stronie internetowej: http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/sinus-headache Dostęp 19 sierpień 2014.
- Moore RA et al. Pain 2014; 155: 14–21.