
Znasz to uczucie - przesadziłeś na siłowni i odczuwasz ból w mięśniach, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś. Nie jesteś sam. Ból mięśni jest powszechny i może pojawić się w każdej części ciała, zarówno w szyi, jak i barkach, nogach i stopach.
Ból mięśni może rozwinąć się niemal i w każdej części Twojego organizmu, w tym w plecach, szyi, barkach, nogach i klatce piersiowej.
Częste przyczyny bólu mięśni
Nie musisz być uzależniony od siłowni, żeby doświadczać bólu mięśni. Może on być spowodowany przez:
- zbyt intensywne wykorzystywania mięśnia
- wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną, do której nie jesteś przyzwyczajony
- uraz (nadwyrężenia i skręcenia)
- napięcie mięśnia.
Urazy takie, jak skręcenia i nadwyrężenia mogą pojawić się, gdy ćwiczysz wykorzystując ciężary, do których Twoje ciało nie jest przyzwyczajone, lub z powodu wypadku, takiego jak upadek lub kolizja.
Jeżeli odczuwasz ból w całym ciele i nie wiesz, skąd on się bierze, może on być spowodowany przez infekcję lub chorobę innego rodzaju. Dobrym pomysłem może być więc wizyta u lekarza.
Porady dotyczące bólu mięśni
Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból mięśni spowodowany przez uraz lub zbyt intensywną pracę mięśnia:
- Pozwól odpocząć bolącemu mięśniowi
- Przykładaj lód do bolącego miejsca przez kilka pierwszych dni po doznaniu urazu, po upływie trzech dni zacznij ogrzewać bolące miejsce
- Możesz zażyć lek przeciwbólowy, taki jak Nurofen.
Aby pomóc zwalczyć ból mięśni spowodowany przez ćwiczenia lub zbyt intensywną pracę:
- Wykonuj delikatne rozciąganie
- Unikaj czynności wymagających dużego napięcia mięśni bądź wysiłku
- Używaj technik rozluźniających, takich jak medytacja, aby zredukować napięcie
- Spróbuj żelu leczniczego łagodzącego ból, takiego jak Nurofen Żel.
Zapobieganie to najlepszy sposób na uniknięcie bólu mięśni
Istnieją pewne proste kroki, które możesz podjąć, aby złagodzić ból mięśni:
- Rozgrzewanie się przed ćwiczeniami i pozwalanie organizmowi na ochłonięcie po ćwiczeniach
- Regularne ćwiczenie, aby utrzymać mięśnie w dobrym stanie
- Unikanie ćwiczenia, gdy jest się bardzo zmęczonym
- Utrzymywanie nawodnienia
- Unikanie wypadków dzięki regularnemu porządkowaniu domu i miejsca pracy
- Rozciąganie się od czasu do czasu, zwłaszcza, jeżeli pracujesz przy biurku.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby konsultacji skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj aby poznać naszą politykę prywatności.
Bibliografia:
- MayoClinic.org. Muscle pain. (Ból mięśni) Dostępne na stronie internetowej: http://www.mayoclinic.org/symptoms/musle-pain/basics/definition/sym-20050866 Dostęp 03 września 2014.
- O’Connell K. Muscle aches. (Bóle mięśni.) Dostępne na stronie internetowej: http://www.healthline.com/health/muscle-aches#Medical Care5 Dostęp 03 września 2014.
- Watson S. Managing sore muscles and joint pain. (Łagodzenie bólów mięśni i stawów.) Dostępne na stronie internetowej: http://beta.webmd.com/fitness-exercise/guide/sore-muscles-keep-exercising Dostęp 3 września 2014.
- NHS.uk. Sprains and strains (Skręcenia i nadwyrężenia). Dostępne na stronie internetowej: http://www.nhs.uk/conditions/sprains/pages/introduction.aspx Dostęp 3 września 2014.