Breadcrumbs

Ból menstruacyjny jest dobijający

Jeżeli cierpisz z powodu bólu menstruacyjnego, nie jesteś sama! Większość kobiet przeszło przez to bolesne doświadczenie. Tak naprawdę jest to najbardziej powszechny ginekologiczny problem, z jakim muszą zmierzyć się młode kobiety. Osoby, u których pojawiają się objawy bólu menstruacyjnego zwykle odczuwają je po raz pierwszy w okresie dorastania, kilka lat po pierwszej miesiączce.
Intensywność bólu menstruacyjnego różni się, niestety, może on mieć wpływ na codzienne czynności, w tym docieranie do szkoły, na uniwersytet lub do pracy. Zazwyczaj najgorzej jest na początku miesiączki, ból stopniowo zmniejsza się w ciągu następnych 2 - 3 dni.

Co powoduje ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny jest spowodowany przez naturalne związki chemiczne o nazwie prostaglandyny, które są zwalniane w macicy (łonie) podczas miesiączki. Niektóre kobiety mają wyższy poziom prostaglandyn niż inne (chociaż nie jest jasne dlaczego) i częściej cierpią na bóle menstruacyjne. Prostaglandyny powodują skurcze mięśni w ścianie macicy, co powoduje bóle skurczowe. Najwyższa ilość prostaglandyn wydzielana jest tuż przed początkiem miesiączki, gdy ból menstruacyjny jest najczęstszy i najsilniejszy. Po dniu lub dwóch poziom prostaglandyn spada, a ból zazwyczaj zanika.

Prostaglandyny mogą powodować także objawy inne niż skurcze menstruacyjne.
Nie każdy ból menstruacyjny jest taki sam

Tak naprawdę istnieją dwa rodzaje bólu menstruacyjnego:

Pierwotne miesiączkowanie bolesne: Jest to określenie na bóle, które odczuwa większość kobiet podczas miesiączki. Zazwyczaj zaczynają się od jednego do dwóch lat po pierwszej miesiączce i z wiekiem stają się bardziej bolesne. Wiele kobiet zauważa, że bóle tracą na sile po tym, jak urodzą dziecko lub gdy zaczną używać antykoncepcji hormonalnej, takiej jak tabletki, plastry lub spirale antykoncepcyjne.

Wtórne miesiączkowanie bolesne: Jest to ból menstruacyjny spowodowany przez zaburzenia układu rozrodczego, takie jak zrosty, bądź włókniaki. Około jednej dziesiątej kobiet cierpi na miesiączkowanie bolesne. Inaczej niż w przypadku pierwotnego miesiączkowania bolesnego, wtórne miesiączkowanie bolesne zwykle rozpoczyna się w późniejszym wieku i pogarsza się z czasem. Bóle menstruacyjne mogą zaczynać się przed miesiączką, trwać przez cały jej czas i utrzymywać się nawet po jej zakończeniu.

Łagodzenie bólu menstruacyjnego
Istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu menstruacyjnego:

  • Rzucenie palenia: Palenie nasila ból, co jest kolejnym powodem, by rzucić ten nałóg.
    Stosowanie zdrowej diety: Pij mniej kawy i alkoholu w czasie okresu i staraj się unikać przetworzonej lub tłustej żywności. Jedz więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i ryb, zwłaszcza tłustych ryb takich jak łosoś, tuńczyk i sardynki, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Ćwiczenia: Regularne ćwiczenia między miesiączkami to dobry pomysł. Podczas okresu rozciągaj się i spaceruj, by złagodzić ból.
  • Leki przeciwbólowe: Leki przeciwbólowe, które ograniczają prostaglandyn są bardzo skuteczne na bóle menstruacyjne. Te środki przeciwbólowe nazywane są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (lub w skrócie NLZP), zalicza się do nich leki zawierające ibuprofen (aktywny składnik Nurofenu). Jako że te środki przeciwbólowe oddziałują na przyczynę bólu menstruacyjnego, są bardziej efektywne niż działające całościowo leki przeciwbólowe (np. paracetamol).
  • Suplementy: Niektóre kobiety odkrywają, że zażywanie magnezu, oleju rybnego, witaminy B1 lub witaminy B6 może zmniejszyć bóle menstruacyjne. Inne suplementy, które mogą pomóc, obejmują pluskwicę groniastą, olej wiesiołka dwuletniego, dong quai i Vitex agnus castus.
  • Relaks: Techniki relaksacyjne, joga, medytacja, akupunktura, odpoczynek w łóżku i proste środki, takie jak zastosowanie butelki z gorącą wodą lub termoforu mogą być bardzo skuteczne. Herbata ziołowa, taka jak imbir lub mięta, może pomóc przy nudnościach i wzdęciach.

Czy ból menstruacyjny jest czymś, czym należy się martwić?
Dla większości kobiet ból menstruacyjny jest naturalną częścią życia i zwykle zanika po kilku dniach. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból menstruacyjny:

  • Nie zmniejsza się po zażyciu leków przeciwbólowych lub innych środków i przeszkadza Ci w życiu codziennym oraz w pracy.
  • Pogarsza się z wiekiem - może to oznaczać, że powoduje go coś innego niż cykl miesiączkowy.
  • Trwa dłużej niż Twoja miesiączka.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Informacje znajdujące się na tej stronie internetowej nie stanowią diagnozy ani recepty. W razie potrzeby skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Ta informacja ma charakter ogólny, nie należy odbierać jej jako porady lekarza.
Zawsze opieraj się na diagnozie lekarza. Skorzystaj z jego porady, jeżeli objawy u Ciebie lub Twojego dziecka utrzymują się.
Zapewniamy zachowanie poufności informacji osobowych. Kliknij tutaj (Polityka prywatnosci), aby poznać naszą politykę prywatności.

Bibliografia: