Breadcrumbs

Problemy z odrabianiem pracy domowej? Oto kilka wskazówek

Odrabianie pracy domowej może być czasem żmudnym zajęciem zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Przedstawiamy pomocne wskazówki dotyczące efektywnego wykorzystania czasu podczas odrabiania pracy domowej, które sprawią, że czas ten będzie mniej stresujący dla całej rodziny.

  1. Zapewnij dziecku ciche, dobrze oświetlone miejsce do odrabiania pracy domowej. Wybierz jedno pomieszczenie lub miejsce w mieszkaniu i przystosuj je do na odrabianiae pracy domowej.
  2. Zachowaj pozytywne nastawienie do odrabiania pracy domowej. Wyjaśnij dziecku, dlaczego jest to ważne Pamiętaj, że Twoje pozytywne nastawienie udzieli się dziecku.
  3. Zapewnij pomoc, ale nie udzielaj odpowiedzi. Podawanie dzieciom odpowiedzi skróci czas odrabiania pracy domowej, jednak dziecko musi nauczyć się samodzielnego rozwiązywania problemów i bycia niezależnym.
  4. Utrzymuj kontakt ze szkołą. Zwracaj uwagę na problemy dziecka z niektórymi aspektami pracy domowej lub zbyt długim czasem jej odrabiania. Jeśli dostrzeżesz problem, warto porozmawiać z nauczycielem i pozostawać z nim w regularnym kontakcie, informując na bieżąco o postępach dziecka.
  5. Wprowadź rutynę. Ważne jest, aby rodzina wprowadziła rutynę odrabiania pracy domowej. Usiądźcie razem i ustalcie plan odrabiania pracy domowej. Pamiętaj o włączeniu do dyskusji dziecka (nawet bardzo małego). Dzieci chętniej przyjmują plan działania, jeśli uwzględniono ich odczucia.
  6. Nagradzaj postępy. Jeśli Twoje dziecko ciężko pracuje i się stara, nagródź je. Pozwól mu na przykład wybrać płytę DVD, pójdźcie do kina, na pizzę lub kupcie ciekawą książkę, którą następnie wspólnie przeczytacie.