
,,Siedź prosto!"
,,Nie garb się!"
Zapewne wielokrotnie słyszałeś te dwa zdania w swoim życiu, wypowiedziane przez nauczycielkę w szkole czy też przy stole podczas rodzinnego obiadu. Mimo że mogły wydawać ci się irytujące, od dzieciństwa powinieneś troszczyć się o zachowanie właściwej postawy.
Wszystko jedno, czy masz pracę biurową i spędzasz w pozycji siedzącej 8 godzin dziennie, podnosisz z ziemi ciężkie przedmioty czy może wciąż schylasz głowę, aby korzystać ze smartfona. Nieprawidłowa postawa podczas tych czynności może mieć ogromny wpływ na twoje ciało i negatywnie odbić się na zdrowiu
Jak wygląda neutralna, prawidłowa pozycja kręgosłupa? Aby ją uzyskać, musisz ściągnąć łopatki, rozluźnić barki i oddalić ramiona od uszu oraz wypiąć klatkę piersiową. Stojąc, utrzymuj ciężar ciała na obu nogach. Taka postawa sprawia, że wszystkie kręgi, mięśnie i kości wspierają twoje ciało podczas ruchu. W ten sposób znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia bólu pleców.
Jeśli się garbisz lub w inny sposób wyginasz plecy lub szyję, jesteś o wiele bardziej narażony na kontuzje i urazy, które pozornie nie mają związku z kręgosłupem. Zła postawa może doprowadzić do uczucia sztywności mięśni i więzadeł, a w konsekwencji do bólu i chorób układu mięśniowo–kostnego.
Postawa wpływa na wszystko
Czy wiedziałeś, że garbienie się może ograniczyć pojemność twoich płuc o 30%? To oznacza, że całe twoje ciało musi włożyć więcej pracy w dostarczenie wystarczającej ilości tlenu do wszystkich komórek. W efekcie twój oddech spłyca się, co prowadzi do najróżniejszych konsekwencji – od mniejszej zdolności logicznego myślenia, aż po choroby serca. Siedząc w neutralnej pozycji, pozwalasz organom wewnętrznym spełniać swoje funkcje i wspierasz też prawidłowy proces trawienia. Ponadto ściągając łopatki, oddalając ramiona od uszu i wypychając klatkę piersiową do przodu, wyglądasz na osobę atrakcyjniejszą i bardziej pewną siebie.
Jak poprawić postawę?
- Naucz się siedzieć
Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć wielogodzinnego siedzenia za biurkiem, postaraj się o dobre krzesło. Powinno mieć regulowaną wysokość i umożliwiać taki sposób siedzenia, by dolna część twoich pleców znajdowała oparcie. Siadając, oprzyj lędźwiowy odcinek kręgosłupa o krzesło, połóż stopy płasko na podłodze i postaraj się, aby kolana pozostały na tym samym poziomie, co biodra.
- Poszukaj dobrego materaca
Jedną trzecią życia spędzamy, śpiąc. Dlatego jeśli chcesz mieć zdrowy kręgosłup, musisz postarać się o materac dobrej jakości. Wygodny materac zminimalizuje ryzyko pojawienia się bólu pleców i poprawi jakość twojego snu.
Najlepiej sprawdź, który materac jest dla ciebie najlepszy, jeszcze w sklepie przed zakupem. Nie bój się spędzić kilku minut leżąc na sklepowym łóżku. Jeśli twój materac jest starszy niż 10 lat, to najwyższa pora, aby poszukać nowego.
- Ustaw komputer
Ekran powinien być ustawiony naprzeciw ciebie, a jego górna krawędź znajdować się delikatnie poniżej poziomu wzroku. Komputer ustaw na odległość wyciągnięcia ramienia. Postaraj się tak umieścić ekran, aby podczas pracy nie było konieczności pochylania głowy – w przeciwnym razie możesz spodziewać się problemów związanych z bólem karku i pleców. Zadbaj też, by nadgarstek również znajdował się na podkładce pod myszkę, to zmniejszy napięci mięśni ręki podczas pracy na komputerze.
A co, jeśli boli?
Poprawa postawy podczas siedzenia za biurkiem powinna przynieść stopniową poprawę. Jeśli odczuwasz ból kręgosłupa lub stawów, ulgę może przynieść także specjalny żel łagodzący albo tabletki Nurofen Mięśnie i Stawy Forte. Takie leki są bardzo skuteczne, a ich działanie trwa nawet do 8 godzin. Podczas stosowania upewnij się, że jednocześnie pamiętasz o zachowaniu prawidłowej postawy. Jeśli ból nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem.
PL/2017-10/82
Nurofen Mięśnie i Stawy Forte, Ibuprofenum , 400 mg, tabletki powlekane.
Wskazania do stosowania:
bóle różnego pochodzenia o małym i umiarkowanym nasileniu: bóle okolicy krzyżowej, nerwobóle, bóle mięśni i stawów. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego; reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. pokrzywka, nieżyt nosa, obrzęk naczynioruchowy lub astma oskrzelowa) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czynną lub występującą w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawieniem (dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia); perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ; ciężką niewydolność: wątroby, nerek lub serca (klasa IV wg NYHA); przyjmowanie jednocześnie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); ostatni trymestr ciąży, skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.