Czym jest migrena?

Migrenę zazwyczaj odczuwa się jako pulsujący ból po jednej stronie głowy, ale może być odczuwana po obu stronach. Wyróżnia się dwa główne podtypy: migrena bez aury i migrena z aurą. Aura to sygnał z mózgu, zapowiadający początek migreny, któremu może towarzyszyć szereg objawów (zwykle związanych ze wzrokiem), rozwijających się stopniowo od 5 minut do godziny przed bólem migrenowym.

Oznaki i objawy migreny:

Migrena często rozwija się etapami, chociaż niektórzy doświadczają jej w inny sposób.

  • Etap pierwszy: etap przed bólem głowy, ze zmianami nastroju, poziomu energii, zachowania i apetytu. Może to trwać godziny lub dni przed epizodem migreny.
  • Etap drugi: około 30% ludzi doświadcza aury – problemów ze wzrokiem lub innych zaburzeń sensorycznych, takich jak błyski światła, mroczki przed oczami lub zygzaki. Zwykle trwa od 5 minut do godziny.
  • Etap trzeci: pulsujący ból głowy, często po jednej stronie głowy, mdłości, wymioty lub skrajna nadwrażliwość na jasne światło i dźwięki. Może trwać 4-72 godzin.
  • Etap czwarty: zdrowienie. Ból głowy i inne objawy słabną, ale uczucie zmęczenia może utrzymywać się przez kolejne dni.

Do innych objawów migreny należą: trudności z koncentracją, mdłości lub wymioty, drętwienie rąk lub twarzy i/lub złe samopoczucie lub rozdrażnienie.

Przyczyny migreny:

Dokładna przyczyna występowania migreny nie jest znana. Uważa się, że znaczenie mają geny – wiele osób borykających się z migrenami ma w bliskiej rodzinie kogoś, kto też ich doświadcza.

Niektóre czynniki sprzyjające migrenie to:

  • zmiany hormonalne – na przykład cykl miesiączkowy kobiet
  • emocje – gdy przyczyną jest stres lub niepokój
  • czynniki fizyczne – rezultat zmęczenia lub niskiej jakości snu
  • aspekty dietetyczne – na przykład określone potrawy i napoje.

Jak łagodzić objawy migreny?

Na migrenę nie ma wprawdzie lekarstwa, ale dostępnych jest mnóstwo opcji pomocnych w ograniczeniu objawów. Wielu osobom pomaga leżenie w zaciemnionym pokoju i sen.

Możesz wypróbować stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, takich jak paracetamol i ibuprofen. Jeżeli masz mdłości lub wymioty, zasięgnij porady lekarza na temat innych dostępnych możliwości.

Czym jest ibuprofen?

Ibuprofen przynosi ulgę w bólu (na przykład bólu głowy), gorączce i stanach zapalnych. Ibuprofen w postaci tabletek, kapsułek lub w formie płynnej można przyjmować z wodą.

Jak pomaga Nurofen Express Forte Tabs

Osoby cierpiące na migreny wiedzą, jak ważne jest działanie przy pierwszych oznakach dyskomfortu, aby pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia.

Nurofen Express Forte Tabs zawiera ibuprofen w postaci zwanej ibuprofenem z lizyną, której wchłanianie zaczyna się szybciej niż w przypadku standardowych postaci ibuprofenu i która przynosi ulgę w bólu głowy.

Kiedy zasięgnąć pomocy medycznej?

Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, jeżeli masz nowe, częste (powyżej sześciu dni w miesiącu) lub silne migreny, lub jeżeli generalnie martwisz się bólem głowy.

Zasięgnij także pomocy medycznej, jeżeli światło lub hałas są dokuczliwe albo jest to nietypowe przy Twoich migrenach, lub jeżeli wystąpią inne objawy, takie jak drętwienie bądź uczucie osłabienia rąk lub nóg.

Jeżeli pojawi się nagły ból głowy, któremu towarzyszy oślepiający ból lub uczucie wyjątkowego rozgorączkowania, skontaktuj się z lekarzem. Do innych objawów, które wymagają wsparcia specjalisty, należą: uczucie osłabienia po jednej stronie twarzy, dolegliwości ręki lub obu rąk, niewyraźna mowa, sztywność karku, ataki lub wysypka.

Minimalizowanie napadów migreny:

Warto prowadzić dziennik, aby rozpoznać, co wpływa na podatność na migreny – i wprowadzić odpowiednie zmiany. Na przykład możesz zauważyć, że migrenom sprzyja stres lub określony rodzaj jedzenia.

Niewielkie zmiany stylu życia mogą również zminimalizować ryzyko konieczności mierzenia się z migreną. Do codziennego rytmu warto wprowadzić częste ćwiczenia, regularne pory posiłków i dużo wody w ciągu dnia. Oczywiście pomocne może być także unikanie napojów alkoholowych i kawy, ponieważ te napoje często prowadzą do odwodnienia.

Jeżeli zmiany zostały wprowadzone i unikasz wszelkich możliwych czynników, ale objawy nadal się utrzymują lub nadal martwisz się migrenami, zasięgnij porady lekarza.

Inne rodzaje bólu głowy:

Zatokowe bóle głowy

Zatokowy ból głowy może wynikać z zapalenia zatok i nagromadzenia śluzu. Wskutek tego pojawia się uczucie ucisku i bólu w kościach policzkowych, czole i wokół oczu.

Napięciowe bóle głowy

Napięciowy ból głowy jest dokuczliwy. Może powodować uczucie uciskania głowy, jak w imadle.