Breadcrumbs

Jak skutecznie zapobiegać bólom głowy?

Każdy z nas raz na jakiś czas odczuwa ból głowy. To jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, z którą borykają się ludzie na całym świecie. Czasem jest to tylko tępy ból z tyłu głowy, ale niekiedy ból bywa tak intensywny, że utrudnia nam wykonywanie codziennych czynności.

Ból głowy może być dolegliwością samą w sobie. Ten rodzaj bólu (nazywany bólem pierwotnym) może wynikać z problemów z naczyniami krwionośnymi, mięśniami czy nerwami wewnątrz głowy lub szyi. Wtórne bóle głowy to zazwyczaj oznaka innych problemów zdrowotnych. Przyczyny mogą być różne – od kaca, przez zakrzepy po ataki paniki. Jeśli ból głowy nie ustępuje lub staje się coraz bardziej nasilony, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.  

Ból głowy może przytrafić się każdemu i może trwać od kilku godzin nawet do kilku tygodni. W tym artykule poznasz trzy metody, które mają na celu zapobieganie bólowi głowy oraz trzy sposoby, które pomogą Ci poradzić sobie z bólem, kiedy już się pojawi.

Zapobieganie bólom głowy

Odpowiednienie nawodnienie organizmu i właściwa dieta

Odwodnienie organizmu to częsta przyczyna bólu głowy. Dlatego pamiętaj, aby pić 6-8 szklanek wody każdego dnia, aby zapewnić swojemu organizmowi optymalne nawodnienie. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków, ponieważ nagłe spadki glukozy we krwi mogą przyczynić się do pojawienia się bólu głowy. Dbaj o to, aby Twoja dieta była zbilansowana, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.  

Odpowiednia ilość snu

Brak odpowiedniego odpoczynku i zaburzenia snu to kolejne przyczyny bólu głowy. Staraj się spać 7-8 godzin na dobę. Wskazane jest także, aby kłaść się spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia. Ważne jest, aby w Twojej sypialni panowały optymalne warunki, sprzyjające wysypianiu się: powinno być tam cicho, ciemno i wygodnie. Kolejną wskazówką jest godzina relaksu przed tym, jak położysz się do łóżka, aby odpowiednio przygotować się do snu. Nie korzystaj już w tym czasie z telefonu – jasny ekran stymuluje mózg, utrudniając zasypianie.

Radzenie sobie ze stresem

Zbyt wysoki poziom stresu ma wiele negatywnych skutków. Dlatego warto wypracować sobie własne metody radzenia sobie z nim. Być może joga lub nowe hobby pozwolą Ci się zrelaksować. Jeśli ból głowy pojawia się u Ciebie w stresującej sytuacji, zrób sobie kilka minut przerwy i weź kilka głębokich wdechów.

Radzenie sobie z bólem głowy

Gorące i zimne kompresy

W przypadku pierwotnego bólu głowy, chłodny okład (na przykład z nawilżonego ręcznika) nałożony na czoło to jeden ze sposobów na złagodzenie objawów. Jeśli ból, który odczuwasz ma charakter wtórny, ciepły prysznic lub kompres mogą okazać się bardziej skutecznym rozwiązaniem.

Akupunktura

Akupunktura to pochodząca ze starożytności praktyka, polegająca na nakłuwaniu skóry niewielkimi igłami w celu przywrócenia odpowiedniego przepływu energii. Zdaniem niektórych, ta metoda może okazać się skuteczna także przy bólu głowy.

Środki na ból głowy

W większości przypadków środki na ból głowy są w stanie złagodzić objawy. Nurofen Express zawiera Ibuprofen, który przynosi ulgę w bólu do 8 godzin. Kiedy pojawią się nieprzyjemne objawy, weź tabletkę na ból głowy jak najszybciej, ponieważ substancja będzie potrzebować trochę czasu, aby się wchłonąć i zacząć działać.  Jeśli ból głowy utrzymuje się przez dłuższy czas, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.