Breadcrumbs

Jak działa ból: 3 rzeczy, które warto wiedzieć

Każdy z nas doświadcza czasem bólu. Bez względu na to, czy są to bolące plecy, skurcze mięśni czy sztywna szyja, jest to zawsze nieprzyjemne uczucie. Dobra strona tego stanu polega na tym, że ból odgrywa ważną rolę jako część układu obronnego organizmu. W ten sposób organizm informuje o obrażeniach i wzmacnia ochronę przed pogłębianiem się ich.
Pomimo ochronnej roli ból może przeszkadzać. Nie tylko zakłóca codzienne czynności, ale może też prowadzić do bezsennych nocy. Zrozumienie mechanizmu działania bólu jest pierwszym krokiem do znalezienia skutecznego sposobu radzenia sobie z bólem i uśmierzania go.
Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o bólu.

1. Indywidualny próg bólu
Pomimo że każdy doświadcza bólu, każda osoba ma inny poziom jego tolerancji. Ból niemożliwy do wytrzymania dla jednej osoby przez inną może być tolerowany. Dlaczego inaczej odczuwamy ból? Geny, hormony, oczekiwania i stan emocjonalny wpływają na sposób interpretowania przez mózg sygnałów bólu wysyłanych przez organizm. Ponieważ ból to osobiste doświadczenie, określone sposoby radzenia sobie z nim nie muszą działać w przypadku wszystkich osób. Często najlepszą strategią uśmierzenia bólu jest skierowanie się na jego źródło, na przykład stosując środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty przeznaczone do zmniejszania zapalenia.

2. Emocje wpływają na ból
Emocje mogą wpływać na sposób odczuwania bólu. Osoba niespokojna lub przygnębiona może być bardziej wrażliwa na ból. Badanie pokazuje, że nawet chwilowe zasmucenie osoby, na przykład poprzez pokazanie jej smutnego zdjęcia, wystarczy do obniżenia progu tolerancji bólu.
Z drugiej strony stan emocjonalny może również pomóc uśmierzyć ból. Silne emocje, takie jak podekscytowanie lub strach chwilowo odciągają ludzi od bólu. Wiadomo, że pomocna jest również medytacja. Stan głębokiego odprężenia czasami zmniejsza ból, koncentrując myśli osoby na innej kwestii i zmniejszając odczuwanie bólu.

3. Więcej niż jedno źródło bólu
Poznanie natury bólu jest kluczowe do jego skutecznego uśmierzenia. Znane są dwa rodzaje bólu – ból tkanek i ból nerwów.
Ból tkanek (lub nocyceptywny) ma miejsce w przypadku uszkodzenia tkanek ciała. Gdy się skaleczymy lub skręcimy kostkę, substancje chemiczne, zwane prostaglandynami, uwalniane są z uszkodzonych tkanek, wyzwalając łańcuch zdarzeń prowadzących do obrażenia. Objawy zapalenia, takie jak gorąco, ból, zaczerwienie i opuchlizna informują organizm o konieczności naprawienia uszkodzonych tkanek. Prostaglandyny uwrażliwiają również zakończenia nerwowe w tkankach (nocyceptory) na ból, powodując ból tkanki.
Drugi rodzaj bólu to ból nerwów (neuropatyczny). Nerwy stanowią przewody elektryczne organizmu. Nieustannie wysyłają komunikaty, w tym sygnały bólu pomiędzy mózgiem a resztą ciała. Uszkodzenie nerwów, mózgu lub rdzenia kręgowego może zmienić sposób wysyłania sygnałów bólu. Niektóre obrażenia lub choroby, takie jak cukrzyca mogą uszkodzić nerwy i powodować ich ból odczuwany jako mrowienie, drętwienie lub czasami jako intensywny ból.

Wiedza jest potęgą
Lepsze zrozumienie sposobu działania bólu zapewnia więcej możliwości radzenia sobie z nim i współpracowania z lekarzami w zakresie strategii zapewniających uśmierzenie bólu i poprawę jakości życia.