Breadcrumbs

Co powoduje różne rodzaje bólu głowy?

Istnieje około 150 różnych rodzajów bólu głowy. Ból głowy należy do najczęściej spotykanych dolegliwości zdrowotnych. Może być on dolegliwością samą w sobie (ten rodzaj bólu nazywany jest pierwotnym) lub objawem innej przypadłości (ból wtórny). Poszczególne rodzaje bólu głowy różnią się między sobą pod względem intensywności i czasu trwania. Niekiedy pojawia się tępy ból z tyłu głowy, a innym razem objawy są bardziej nagłe i uciążliwe.

 

W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym rodzajom bólu głowy oraz ich potencjalnym przyczynom i sposobom leczenia.

 

Napięciowy ból głowy

 

Ten rodzaj bólu głowy pojawia się najczęściej u dorosłych i nastolatków. Przyczyny bólu mogą być różnorodne, a do najczęstszych należą: stres, depresja, nieprawidłowa postawa ciała, odwodnienie, pomijanie posiłków czy zaburzenia snu.   

 

Aby zapobiec napięciowym bólom głowy, pamiętaj o odpowiedniej diecie, piciu dużej ilości wody, a także o dostatecznej ilości snu. Staraj się utrzymać prawidłową postawę ciała i wypracuj sobie sposoby radzenia sobie ze stresem np. poprzez uprawianie jogi. Z tym rodzajem bólu głowy poradzą sobie dostępne w aptece środki przeciwbólowe bez recepty.

 

Migrena

 

Migrenowy ból głowy niekiedy utrzymuje się nawet przez kilka dni i bywa tak uciążliwy, że utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Do typowych objawów towarzyszących migrenom można zaliczyć zwiększoną wrażliwość na bodźce, utratę apetytu czy wymioty. Migreny są prawdopodobnie uzależnione od czynników genetycznych – jeśli objawy występują u obojga rodziców, istnieje 70% prawdopodobieństwo, że pojawią się także u dziecka.

 

Migreny mogą być wywołane przez nadmierną aktywność fizyczną lub niektóre elementy diety. Dlatego warto prowadzić dzienniczek, w którym będziesz zapisywać wszystkie posiłki spożywane w ciągu dnia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zidentyfikować te pokarmy, których warto unikać. Niekiedy dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak Nurofen, są wystarczające, aby pozbyć się objawów migreny. W przypadku bardziej intensywnego bólu, konieczna może być wizyta u lekarza, który przepisze silniejsze leki dostępne na receptę.

 

Klasterowy ból głowy

 

To jeden z najmniej powszechnych, a jednocześnie najbardziej intensywnych rodzajów bólu. Cechą charakterystyczną tego rodzaju bólu jest jego regularność - z zasady pojawia się o podobnej porze w ciągu dnia. Ból może pojawiać się także o określonej porze roku – na przykład wraz z nadejściem wiosny czy jesieni.

 

W tym przypadku typowe jest „piekące” uczucie bólu – klasterowe bóle głowy zazwyczaj są zazwyczaj odczuwane z jednej strony jednocześnie. Ból może pojawić się na przykład wokół skroni lub z jednej strony czoła.

 

Klasterowe bóle głowy są czasami na tyle silne, że niektóre osoby nie mogą stać w miejscu, a nawet uderzają głową o ścianę, żeby zredukować ból.

 

Zatokowy ból głowy

 

Zatoki to niewielkie, wypełnione powietrzem przestrzenie wewnątrz czaszki, które są niezbędne do odpowiedniego przepływu powietrza. Zatokowy ból głowy wynika najczęściej ze stanów zapalnych w tym obszarze. Pojawiają się wtedy trudności z przepływem śluzu, a nacisk na zatoki zwiększa się. Zatokowy ból głowy jest najsilniej odczuwany rano, kiedy w zatokach zalegają płyny nagromadzone przez całą noc.

 

Ten rodzaj bólu głowy jest często mylony z migreną i napięciowym bólem głowy, jednak bólowi o charakterze zatokowym często towarzyszą także inne objawy. Częstym objawem jest pulsujący ból w okolicach policzków, oczu i czoła. Może pojawić się także gorączka i katar, przez co objawy stają się jeszcze bardziej uciążliwe.

 

Rozpoznanie, z jakim rodzajem bólu głowy masz do czynienia jest bardzo ważne, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego sposobu leczenia. W większości przypadków, aby pozbyć się bólu głowy wystarczy drobna zmiana nawyków czy dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak np. Nurofen Express Forte. Jednak jeśli objawy utrzymują się, warto skonsultować się z lekarzem. Zawsze przed zastosowaniem leku przeciwbólowego, pamiętaj aby zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

 

PL/2017-04/19