Ból

Ból to sposób, w jaki ciało mówi nam, że coś wymaga uwagi. Kiedy Twoje dziecko zachoruje lub zrani się, włókna nerwowe wykrywają uszkodzenie tkanek i wysyłają sygnały bólowe do mózgu, aby powiadomić, że coś nie jest w porządku.

Sygnały bólowe działają w ten sam sposób u dorosłych, jednak w przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nie zawsze potrafią wyraźnie określić przyczynę bólu, zwłaszcza gdy są bardzo małe. Dlatego ważne jest, aby umieć rozpoznać różne oznaki tego, że Twoje dziecko może odczuwać ból.

7 lat i powyżej Ból

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko odczuwa ból?

Każda osoba ma swój indywidualny próg bólu. Niektóre osoby mają dużą tolerancję, podczas gdy inne nie. Próg bólu Twojego dziecka różni się w zależności od emocji odczuwanych w danym momencie, a u nieco starszych dzieci, wcześniejsze doświadczenia związane z bólem również będą miały wpływ na ich reakcję.

Każde dziecko odczuwa i reaguje na ból inaczej, dlatego rozpoznanie bólu u niemowląt lub małych dzieci jest unikalnym procesem nauki dla Ciebie i Twojego dziecka.

Jeśli płacz dziecka wydaje Ci się nietypowy i nie możesz go uspokoić, przyczyną może być ból lub choroba. Zdejmij ubranie dziecka i sprawdź, czy nie ma widocznych przyczyn bólu lub dyskomfortu oraz zmierz temperaturę, aby sprawdzić, czy nie ma gorączki. Jeśli nadal nie wiadomo, czy dziecko odczuwa ból, a Ty martwisz się, skontaktuj się z pielęgniarką lub lekarzem.

W przypadku nieco starszych dzieci ławiej można stwierdzić, czy odczuwają ból, ponieważ w tym wieku już mówią, a nawet jeśli nie potrafią szczegółowo wytłumaczyć dokładnej przyczyny bólu, będą w stanie powiedzieć,że coś jest nie tak. Jeśli Twoje dziecko odczuwa ból, często dotyka części ciała, która powoduje ból. Na przykład, jeśli uderza się lub trzyma się za głowę, może odczuwać ból głowy.

Co mogę zrobić, aby złagodzić ból?

Istnieje wiele leków dla dzieci, które pomagają złagodzić niewielki lub umiarkowany ból, taki jak ból głowy, ból ucha, ból gardła, ból zęba oraz drobne bóle.

Jedyne w Polsce kapsułki do żucia Nurofen dla dzieci Junior przeznaczone są dla dzieci od 7 do 12 roku życia. Dzięki innowacyjnej formie, minimalizują ryzyko zadławienia i ułatwiają dawkowanie starszym dzieciom.

Inne częste objawy

Szukasz innych objawów?

Wybierz wiek dziecka i dolegliwości, które mogą powodować złe samopoczucie, aby uzyskać wskazówki i porady.

Proszę wybrać zakres wieku i objawy.