Ból głowy

Podobnie jak u dorosłych, u dzieci również występują bóle głowy. Zazwyczaj  jednak trwają znacznie krócej, a objawy różnią się od objawów u dorosłych, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać u małego dziecka.

4 do 7 lat Ból głowy

Ból głowy

Dlaczego moje dziecko boli głowa?

Istnieje wiele rodzajów i przyczyn bólu głowy.

U welu dzieci ból głowy jest objawem innej dolegliwości, takiej jak gorączka, zapalenie zatok, ból zębów lub problemy ze wzrokiem.

Czasami dzieci może boleć głowa, jeśli pominęły obiad lub uległy odwodnieniu podczas uprawiania sportu lub zabawy, w wyniku przyjmowania niewystarczającej ilości wody.

Migrena jest specyficznym rodzajem bólu głowy, który charakteryzuje się związkiem z innymi objawami, takimi jak nudności lub niewyraźne widzenie.Ból migrenowy jest również zazwyczaj odczuwany z przodu głowy.

Jak mogę pomóc dziecku, gdy boli go głowa?

Oto kilka prostych kroków, aby pomóc dziecku w bólu głowy:

  • Połóż je w cichym i ciemnym pokoju.
  • Umieść wilgotną szmatkę na oczach lub czole dziecka, aby mu pomóc złagodzić ból głowy lub migrenę.
  • Poproś dziecko, aby głęboko oddychało.
  • Zachęć dziecko do drzemki, ponieważ sen pomaga przyspieszyć regenerację.
  • Zachęć dziecko do jedzenia lub picia (ale nie napojów zawierających kofeinę).

Podanie dziecku prostego leku przeciwbólowego, takiego jak ibuprofen lub paracetamol,może pomóc zmniejszyć dyskomfort i złagodzić ból głowy.Nurofen dla Dzieci Forte łagodzi ból głowy, zaczynając działać już po 15 minutach.

Inną wskazówką jest prowadzenie dzienniczka wszystkich przypadków wystąpienia bólu głowy. Może to pomóc w ustaleniu typowych czynników powodujących ból głowy.

Zwykle ból głowy nie jest oznaką czegoś poważnego, ale natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli martwisz się bólem głowy u Twojego dziecka.

Inne częste objawy

Szukasz innych objawów?

Wybierz wiek dziecka i dolegliwości, które mogą powodować złe samopoczucie, aby uzyskać wskazówki i porady.

Proszę wybrać zakres wieku i objawy.