Ząbkowanie

To cudowna chwila, kiedy zobaczysz pierwszy mały biały ząb Twojego dziecka. Ale nie zawsze wszystko idzie gładko, ponieważ nowe zęby mogą również powodować znaczny dyskomfort, kiedy przedostają się przez obolałe, zaczerwienione dziąsła. Nazywa się to ząbkowaniem. Ząbkowanie może być czasami dość stresujące, ponieważ nie ma reguły dotyczącej właściwego momentu jego rozpoczęcia, a niemowlęta przechodzą ten proces w różny sposób. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać objawy ząbkowania oraz co można zrobić aby złagodzić ból.

0 do 2 lat Ząbkowanie

Solution Title

Solution Intro. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Aenean semper lorem mattis justo aliquet, nec elementum sapien aliquam. Sed id sagittis urna. Pellentesque ut euismod nunc. Fusce eget turpis enim. Proin non justo at justo vulputate accumsan et nec ipsum. Curabitur rhoncus ligula et nulla molestie interdum. In pharetra rhoncus orci, eget faucibus sem rhoncus sed.

Kiedy u mojego dziecka pojawią się zęby?

Pierwsze zęby zaczynają rozwijać się u dziecka, kiedy jeszcze znajduje się w łonie matki, ale zazwyczaj pojawiają się po około sześciu miesiącach. U niektórych dzieci ząbkowanie może wystąpić znacznie wcześniej, natomiast u innych - dużo później i nie jest to powodem do obaw.

Pierwsze zęby, które zaczynają się wyrzynać, to dolne przednie zęby - siekacze, a zaraz po nich pojawiają się górne przednie zęby. Zęby tylne zwykle wyrzynają się jako ostatnie.

Dzieci mają zwykle zęby zanim ukończą dwa i pół roku, chociaż istnieją wyjątki od tej reguły.

Jakie są objawy bólu związanego z ząbkowaniem?

Zanim pojawi się pierwszy ząb, dziecko może wykazywać wczesne objawy ząbkowania:    

  • Zaczerwienienie policzków
  • Gorączka
  • Wrażliwe, zaczerwienione dziąsła
  • Nadmierne ślinienie się
  • Chęć żucia każdej znalezionej rzeczy         
  • Płacz
  • Odmawianie jedzenia
  • Budzenie się w nocy
  • Czasami można dostrzec wyrzynające się zęby lub wyczuć zgrubienie na linii dziąseł.


Jak mogę pomóc złagodzić BÓL ZWIĄZANY Z ZĄBKOWANIEM u mojego dziecka?

Częstsze przytulanie i obejmowanie zawsze pomaga ząbkującemu dziecku.
Możesz również zauważyć, że dziecko chętnie żuje, więc podaj mu coś twardego do gryzienia, na przykład gryzak. Pomóc może schłodzenie gryzaka w lodówce, aby zapewnić dziecku dodatkową ulgę.

Żeby ulżyć dziecku w bólu, warto rozważyć podanie leku przeciwbólowego. Nurofen dla Dzieci Forte nie zawiera cukru oraz barwników i zaczyna działać już po 15 minutach.

Inne częste objawy

Szukasz innych objawów?

Wybierz wiek dziecka i dolegliwości, które mogą powodować złe samopoczucie, aby uzyskać wskazówki i porady.

Proszę wybrać zakres wieku i objawy.