Gorączka po szczepieniu

Rutynowe szczepienie wykonywane u Twojego dziecka nie powinno wywoływać obaw. Niemniej jednak, u niektórych niemowląt często występują następujące działania niepożądane po podaniu wstrzyknięcia:

 • Zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu wstrzyknięcia (powoli znikają samoistnie)
 • Niewielka drażliwość i złe samopoczucie
 • Wysoka temperatura (gorączka)

Wartości prawidłowej temperatury ciała u dzieci różnią się w zależności od miejsca pomiaru:

Miejsce pomiaru Zakres wartości prawidłowych
Pacha  34,7-37,3 st C 
Jama ustna 35,5-37,5 st C
Ucho  35,8-38,0 st C
Odbyt  36,6-38,0 st C

0 do 2 lat Gorączka po szczepieniu

Jakie są objawy gorączki?

Ogólnie można powiedzieć, że dziecko ma gorączkę, jeśli:

 • Jest cieplejsze niż zwykle, gdy dotykasz jego czoła, pleców lub brzucha
 • Jest spocone lub ma wilgotną skórę
 • Ma zaczerwienione policzki

Jak mogę pomóc obniżyć temperaturę u mojego dziecka?

W większości przypadków gorączka u dzieci spowodowana przez drobne dolegliwości nie jest poważna i często sama ustępuje po wyleczeniu choroby lub zakażenia.Tymczasem można zrobić kilka rzeczy, które pomogą Ci sprawić, aby Twoje dziecko poczuło się bardziej komfortowo, jednocześnie próbując obniżyć gorączkę:

 • Regularnie podawaj płyny: podczas gorączki dziecko traci płyny wskutek pocenia się lub kataru. Płyny pomagają zwalczać zakażenie przez organizm, dlatego ważne jest, aby przyjmować ich jak najwięcej. Podawaj dziecku dużo wody do picia i, jeśli to możliwe, bulion, aby uzupełnić utracone płyny.
 • Zapewnij odpoczynek: Odpoczynek pomaga organizmowi dziecka skierować energię na proces zdrowienia. Upewnij się więc, że Twoje dziecko dużo odpoczywa, co pomaga mu wyzdrowieć.
 • Upewnij się, że dziecko jest wygodnie ubrane: Kiedy dziecko ma wysoką temperaturę, czuje się niewygodnie w warstwach ciężkiej odzieży. Usuń je i przykryj dziecko lekką warstwą, która pozwoli mu schłodzić się, ale również ogrzeje, kiedy dziecko zacznie drżeć.
 • Utrzymuj w domu wilgotne i chłodne powietrze: Umieszczenie nawilżacza w pokoju dziecka pomoże utrzymać wilgotność powietrza oraz zmniejszyć przekrwienie błony śluzowej nosa i zaleganie wydzieliny w klatce piersiowej.
 • Podaj leki: Podanie dziecku leku przeciwbólowego, takiego jak ibuprofen, zmniejszy dyskomfort i pomoże obniżyć gorączkę.

Wykazano klinicznie, że Nurofen dla Dzieci Forte działa dłużej niż paracetamol i zaczyna obniżać gorączkę już po zaledwie 15 minutach.

Zawiesina doustna Nurofen dla Dzieci Forte jest dostępna w dwóch smakach: truskawkowym i pomarańczowym.

 

Inne częste objawy

Szukasz innych objawów?

Wybierz wiek dziecka i dolegliwości, które mogą powodować złe samopoczucie, aby uzyskać wskazówki i porady.

Proszę wybrać zakres wieku i objawy.