Ból

Ból to sposób, w jaki ciało mówi nam, że coś wymaga uwagi. Kiedy Twoje dziecko zachoruje lub zrani się, włókna nerwowe wykrywają uszkodzenie tkanek i wysyłają sygnały bólowe do mózgu, aby powiadomić, że coś nie jest w porządku.

Sygnały bólowe działają w ten sam sposób u dorosłych, jednak w przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nie zawsze potrafią wyraźnie określić przyczynę bólu, zwłaszcza gdy są bardzo małe. Dlatego ważne jest, aby umieć rozpoznać różne oznaki tego, że Twoje dziecko może odczuwać ból.

0 do 2 lat Ból

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko odczuwa ból?

Każda osoba ma swój indywidualny próg bólu. Niektóre osoby mają dużą tolerancję, podczas gdy inne nie. Próg bólu Twojego dziecka różni się w zależności od emocji odczuwanych w danym momencie, a u nieco starszych dzieci, wcześniejsze doświadczenia związane z bólem również będą miały wpływ na ich reakcję.

Każde dziecko odczuwa i reaguje na ból inaczej, dlatego rozpoznanie bólu u niemowląt lub małych dzieci jest unikalnym procesem  nauki dla Ciebie i Twojego dziecka.

  • U dzieci, które jeszcze nie zaczęły mówić, płacz jest jedynym sposobem przekazania, że czegoś potrzebują, ale ponieważ istnieje wiele różnych przyczyn płaczu, nie zawsze można łatwo rozpoznać, czego potrzebują. Uważa się, że istnieją pewne zasadnicze powody płaczu u dzieci, które powinny być sprawdzane w pierwszej kolejności.Czy to pora karmienia? Dziecko może być głodne
    • Czy było nakarmione, ale nadal płacze? Dziecko może mieć w żołądku powietrze i musi mu się odbić.
    • Czy pieluszka jest mokra lub brudna?  Dziecko może wymagać przewinięcia.
    • Czy dziecko jest rozdrażnione i niezainteresowane zabawą? Dziecko może być zmęczone i chce spać.
    • Czy twarz dziecka jest zarumieniona, a ciało spocone?  Dziecku może być za gorąco i należy zdjąć niektóre warstwy odzieży.

Jeśli płacz dziecka wydaje Ci się nietypowy i nie możesz go uspokoić, przyczyną może być ból lub choroba. Zdejmij ubranie dziecka i sprawdź, czy nie ma widocznych przyczyn bólu lub dyskomfortu oraz zmierz temperaturę, aby sprawdzić, czy nie ma gorączki. Jeśli nadal nie wiadomo, czy dziecko odczuwa ból, a Ty martwisz się, skontaktuj się z pielęgniarką lub lekarzem.

  • W przypadku nieco starszych dzieci ławiej można stwierdzić, czy odczuwają ból, ponieważ w tym wieku już mówią, a nawet jeśli nie potrafią szczegółowo wytłumaczyć dokładnej przyczyny bólu, będą w stanie powiedzieć, że coś jest nie tak. Jeśli Twoje dziecko odczuwa ból, często dotyka części ciała, która powoduje ból. Na przykład, jeśli uderza się lub trzyma się za głowę, może odczuwać ból głowy.

Co mogę zrobić, aby złagodzić ból?

Istnieje wiele leków dla dzieci, które pomagają złagodzić niewielki lub umiarkowany ból, taki jak ból głowy, ból ucha, ból gardła, ból związany z ząbkowaniem, ból zęba.

Wykazano klinicznie, że Nurofen dla Dzieci Forte działa dłużej  niż paracetamol i zapewnia uśmierzenie bólu już po 15 minutach. Nie zawiera cukru, konserwantów i barwników.


Zawiesina Nurofen dla Dzieci jest dostępna w dwóch smakach: truskawkowym i pomarańczowym.

Inne częste objawy

Szukasz innych objawów?

Wybierz wiek dziecka i dolegliwości, które mogą powodować złe samopoczucie, aby uzyskać wskazówki i porady.

Proszę wybrać zakres wieku i objawy.